https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_a36687a142f4490621450012c_o.jpg
“Elektroenergetika və bərpa olunan enerji” standartlaşdırılması üzrə yeni Texniki Komitə (AZSTAND/TK 46) yaradılıb, əsasnaməsi və strukturu təsdiq edilib.
Texniki Komitə elektrik enerjisi bazarında rəqabət mühitinin formalaşdırılması, elektroenergetika subyektlərinin effektiv fəaliyyətinin təmin edilməsi, elektrik enerjisi istehsalında bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin stimullaşdırılması, enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyinin təmin edilməsi kimi sahələrdə normativ sənədlər bazasının yaradılmasında maraqlı tərəflərin iştirakını təmin etmək məqsədi daşıyır.
Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin tabeliyində olan Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu tərəfindən təsis edilmiş Texniki Komitəyə sədrlik və katibliyin fəaliyyətinin təşkili Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilir.

https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_a36687a142f4490621450012c_o.jpg
New Technical Committee on standardization of electric power engineering and renewable energy (AZSTAND / TK 46) was established, its charter and structure were approved.
The Technical Committee aims to ensure the participation of interested parties in the creation of a regulatory framework in areas such as the formation of a competitive environment in the electricity market, ensuring the effective operation of electric power entities, stimulating the use of renewable energy sources in the electricity generation, efficient use of energy resources and ensuring energy efficiency.
The chairmanship and secretariat of the Technical Committee established by the Azerbaijan Standardization Institute under Antimonopoly and Consumer Market Control State Service under the Ministry of Economy is carried out by the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan.