https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_bb494b4cd50cb6cf5901a634a_o.jpg
Martın 29-da Bakıdakı Rus Evində məşhur tarixçi İvan Pavloviç Şeblıkinə həsr olunmuş “Mədəniyyət və incəsənət haqqında söhbətlər” layihəsi çərçivəsində Rüstəm Hüseynovun sərgisi və mühazirəsi keçirilib.
İstedadlı tarixçi, bərpaçı və rəssam İ.P. Şeblıkin ilk dəfə Səbail qəsrini tədqiq edən, erkən orta əsrlər Şamaxının görkəmini yenidən quran, Şirvanşahlar sarayının və Azərbaycanın digər tarixi abidələrinin bərpası üzərində iş aparan ilklərdən olub. Bundan əlavə, Şeblıkin əla rəssam idi və tez-tez əsərlərini təsvir edirdi.
Tədbirdə Rüstəm Hüseynov Şeblıkinin Azərbaycandakı həyat və yaradıcılığından ətraflı danışıb, onun elmi fəaliyyəti və bugünkü əhəmiyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Şeblıkinin Azərbaycanın tarixi abidələrinə həsr olunmuş fəaliyyətinin müəyyən aspektləri ətraflı araşdırılıb.
Mühazirədə Şeblıkinin tarixi rekonstruksiyalarından və Şirvanşahlar dövründə orta əsr Bakısının təsvirindən bəhs edilib.
Ziyarətçilər İvan Pavloviçin rəsm və fotoşəkillərindən ibarət sərgi ilə tanış olmuş, tamaşaçılar Azərbaycanın orta əsr memarlıq abidələrini əks etdirən akvarel və qrafikaya xüsusi diqqət yetirmişlər.
Şeblıkin öz rəsm əsərində Əcəmi Naxçıvani memarlıq məktəbinə xüsusi diqqət yetirmişdir. Ordubadın 20-ci əsrin 30-cu illərinin əvvəllərinə aid rəsmləri də böyük maraq doğurmuşdur.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_bb494b4cd50cb6cf5901a634a_o.jpg
29 марта в Русском доме в Баку состоялась выставка и лекция Рустама Гусейнова, в рамках проекта «Беседы о культуре и искусстве», посвященная известному историку Ивану Павловичу Щеблыкину.
Талантливый историк, реставратор и художник И.П. Щеблыкин одним из первых исследовал Сабаиловский замок, реконструировал облик раннесредневековой Шемахи, занимался реставрацией Дворца ширваншахов и других исторических памятников Азербайджана. Кроме этого Щеблыкин был прекрасным художником, часто иллюстрировал свои труды.
На мероприятии Рустам Гусейнов подробно рассказал о жизненном пути и работе Щеблыкина в Азербайджане, дал подробный анализ его научной деятельности и её значения сегодня. Детально были рассмотрены отдельные аспекты деятельности Щеблыкина, посвященные историческим памятникам Азербайджана.
На лекции были показаны об исторические реконструкции Щеблыкина, его образ средневекового Баку эпохи ширваншахов.
Посетителям ознакомились с выставкой рисунков и фотографий Ивана Павловича, особое внимание зрители уделили акварелям и графике, на которых были изображены средневековые архитектурные памятники Азербайджана.
Щеблыкин особое внимание в своей живописи уделял архитектурной школе Аджеми Нахичевани. Большой интерес также вызвали картины Ордубада начала 30-х годов XX века.