https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_252e04639633b2559f9912913_o.jpg
29 mart 2024-cü il tarixində Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi Təcrübi və Tədris Mərkəzinin, Mərkəzi Gömrük Hospitalının və Azərbaycan Reanimatoloqlar və Anestezioloqlar Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə “Beyin ölümü diaqnozunun təyininə multidissiplinar yanaşma” mövzusunda seminar keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin rəisi, t.ü.f.d., Əməkdar həkim, tibb xidməti general-mayoru Ceyhun Məmmədov, Tibbi Xidmət İdarəsinin rəis müavini, t.ü.f.d., dosent İsmayıl Əfəndiyev, Mərkəzi Gömrük Hospitalının rəisi-baş həkim Bəxtiyar Musayev Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Orqan Donorluğu və Transplantasiyası üzrə Koordinasiya Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri, t.ü.f.d. Yeganə Abbasova, Azərbaycan Reanimatoloqlar və Anestezioloqlar Cəmiyyətinin sədri, t.ü.f.d. Zəhra Vəzirova, həkimlər, reanimatoloqlar və tibb işçiləri iştirak ediblər.
Tədbirin rəsmi açılış hissəsində Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin rəisi, t.ü.f.d., əməkdar həkim Ceyhun Məmmədov çıxış edərək, çox vacib və önəmli mövzuya həsr edilmiş bu tədbirin təşkili üçün Səhiyyə Nazirliyinin Transplantasiya Mərkəzinə və Azərbaycan Reanimatoloqlar və Anestezioloqlar Cəmiyyətinə təşəkkürünü bildirib.
Ceyhun Məmmədov 2021-ci ildə Azərbaycan alimi, tibb elmləri doktoru Fəxrəddin Cavadovun 70 illiyinə həsr olunmuş, daha sonra 2022-ci ildə beyin ölümünə həsr olunmuş belə bir tədbirin keçirilməsini, ötən il isə böyük marağa səbəb olan Dəyirmi masanın keçirilməsini də xatırladıb, qeyd edib ki, bu mövzu hazırda çox aktualdır və transplantologiyada beyin ölümü diaqnozunun nə vaxt, hansı hallarda və kim tərəfindən qoyulması çox mühüm məsələdir. Bu sahədə çoxlu suallar var ki, bugünkü seminarda bu barədə fikirlər səslənəcək, müzakirələr aparılacaq, insanları düşündürən suallar cavablandırılacaq. Ceyhun Məmmədov qeyd edib ki, son vaxtlar Transplantologiya Mərkəzinin mütəxəssislərinin səyləri nəticəsində beyin ölümü diaqnozu qoyulmağa başlayıb və artıq Mərkəzi Gömrük Hospitalında da belə bir diaqnoz qoyulmuşdur.
Daha sonra rəsmi hissədə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Orqan Donorluğu və Transplantasiyası üzrə Koordinasiya Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri, t.ü.f.d. Yeganə Abbasova və Azərbaycan Reanimatoloqlar və Anestezioloqlar Cəmiyyətinin sədri, t.ü.f.d. Zəhra Vəzirova da mövzunun aktuallığına dair fikirlərini bölüşərək, Tibbi Xidmət İdarəsinin rəhbərliyinə mühüm əhəmiyyətli mövzulara dair həyata keçirilən davamlı tibbi təhsil tədbirlərinə görə təşəkkür ediblər.
Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Orqan Donorluğu və Transplantasiyası üzrə Koordinasiya Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri, t.ü.f.d. Yeganə Abbasova bildirib ki, hazırda orqan köçürülməsi əməliyyatının icrasını gözləyən bir çox xəstələr üçün donor tapılmasında beyin ölümü diaqnozunun qoyulmasına böyük ehtiyac var. Bu işdə reanimatoloqların üzərinə düşən işləri xüsusi qiymətləndirən Y.Abbasova qeyd edib ki, bugünkü seminardan sonra bu işin başlanması gözlənilir və həkimlər orqan gözləyən pasiyentlərinə köməkliklərini göstərə biləcək.
Azərbaycan Reanimatoloqlar və Anestezioloqlar Cəmiyyətinin sədri, t.ü.f.d. Zəhra Vəzirova çıxışında beyin ölümü diaqnozunun qoyulmasını çox dərin və etik cəhətdən mürəkkəb mahiyyətə malik olduğunu bildirərək, buna incə yanaşmaq lazım olduğunu deyib. Belə ki, hər bir ölümün arxasında bir ailə, mərhumun yaxınları vardır, onun həyatının bir unikal hekayəsi vardır və həmin anlarda bu çətin vəziyyətdə olan insanlara da dəstək olmalıyıq ki, bu onlar üçün çöx önəmlidir.
Rəsmi hissədən sonra seminarın elmi hissəsi öz işinə başlayıb. Elmi hissədə Mərkəzi Gömrük Hospitalının Cərrahiyyə və Orqan transplantasiyası şöbəsinin rəisi, t.ü.f.d., ümumi cərrah, transplantoloq Dr. Mircəlal Kazımi “Beyin ölümü diaqnozunun klinik əhəmiyyəti”, Səhiyyə Nazirliyinin Orqan Donorluğu və Transplantasiyası üzrə Koordinasiya Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri, t.ü.f.d. Yeganə Abbasova “Beyin ölümünün diaqnostikası və təsdiq metodları”, Mərkəzi Gömrük Hospitalının anestezioloq-reanimatoloqu Dr. Mehdi Əliyev “Beyin ölümü diaqnozunun qoyulmasına praktik yanaşma və təcrübəmiz” və Mərkəzi Gömrük Hospitalının Radiologiya şöbəsinin rəisi, uzman radioloq Dr. Eldəniz Hüseynov “Beyin ölümü diaqnozunun təyinində instrumental diaqnostik müayinələrin yeri” mövzularında təqdimatlarla çıxış ediblər. Seminar zamanı auditoriyanı maraqlandıran suallar cavablandırılıb və real klinik hallara dair müzakirələr həyata keçirilib.
Ölkənin müxtəlif dövlət və özəl tibb müəssisələrində çalışan transplantoloq, anestezioloq-reanimatoloq, radioloq və ümumi cərrah ixtisasına malik həkimlər və rezidentlərin iştirak etdiyi seminar Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin “Davamlı Tibbi Təhsil üzrə elm və tədris tədbirlərinin akkreditasiya Qaydaları“ əsasında akkreditasiya olunaraq 4 DTT balı ilə qiymətləndirilib.

Проведен семинар на тему «Мультидисциплинарный подход к диагностике смерти мозга»
Проведен семинар на тему «Мультидисциплинарный подход к диагностике смерти мозга» Проведен семинар на тему «Мультидисциплинарный подход к диагностике смерти мозга»
29 марта 2024 года состоялся семинар на тему «Мультидисциплинарный подход к диагностике смерти мозга», организованный совместно Научно-Практическим и Учебным Центром Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета, Центральным Таможенным Госпиталем и Обществом Реаниматологов и Анестезиологов Азербайджана. В мероприятии приняли участие начальник Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета Азербайджанской Республики, к.м.н., заслуженный врач, генерал-майор медицинской службы Джейхун Мамедов, заместитель начальника Управления Медицинской Службы, к.м.н., доцент Исмаил Эфендиев, начальник-главный врач Центрального Таможенного Госпиталя Бахтияр Мусаев, председатель правления Координационного Центра по Донорству Органов и Трансплантации Министерства Здравоохранения Азербайджанской Республики, к.м.н. Егана Аббасова, председатель Общества Реаниматологов и Анестезиологов Азербайджана, к.м.н. Захра Везирова, врачи и медицинские работники.
В официальной части открытия мероприятия выступил начальник Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета Азербайджанской Республики, к.м.н., заслуженный врач Джейхун Мамедов и выразил благодарность Центру по Донорству Органов и Трансплантации Министерства Здравоохранения, Обществу Реаниматологов и Анестезиологов Азербайджана за организацию мероприятия, посвященного очень важной и значимой теме.
Джейхун Мамедов упомянул мероприятия, посвященные вопросам трансплантации и смерти мозга: конференцию, посвященную 70-летию азербайджанского ученого, доктора медицинских наук Фахраддина Джавадова в 2021 году, конференцию по диагностике смерти мозга в 2022 году, а также круглый стол, организованный в прошлом году и вызвавший большой интерес. Дж.Мамедов отметил, что тема проводимого мероприятия в настоящее время очень актуальна, и вопрос о том, когда, в каких случаях и кем ставится диагноз смерти мозга очень важен в трансплантологии. В этой области есть много вопросов, которые будут обсуждаться на сегодняшнем семинаре, и мы надеемся, что будут даны ответы на те из них, которые вызывают наибольший интерес и беспокойство. Джейхун Мамедов отметил, что в результате усилий специалистов Центра по Донорству Органов и Трансплантации в последнее время начали ставить диагноз «смерть мозга», в том числе и в Центральном Таможенном Госпитале.
Выступившие далее в официальной части мероприятия председатель правления Координационного Центра по Донорству Органов и Трансплантации Министерства Здравоохранения Азербайджанской Республики, к.м.н. Егана Аббасова и председатель Общества Реаниматологов и Анестезиологов Азербайджана, к.м.н. Захра Везирова также поделились своими мыслями об актуальности темы семинара, поблагодарили руководство Управления Медицинской Службы за проведение мероприятий по непрерывному медицинскому образованию, посвященных актуальным темам.
Председатель правления Координационного Центра по Донорству Органов и Трансплантации Министерства Здравоохранения Азербайджанской Республики, к.м.н. Егана Аббасова отметила, что существует большая потребность в диагностике смерти мозга, чтобы найти доноров для тех многих пациентов, которые ожидают трансплантацию органов. Е.Аббасова особо отметила роль реаниматологов в данном вопросе, сказала, что после сегодняшнего семинара ожидается начало этой работы, и врачи смогут помочь своим пациентам, ожидающим трансплантацию органов.
В своем выступлении председатель Общества Реаниматологов и Анестезиологов Азербайджана, к.м.н. Захра Везирова сказала, что диагноз «смерть мозга» имеет очень глубокую и этически сложную природу, и к нему следует относиться деликатно. За каждой смертью стоит семья, близкие умершего, стоит уникальная история его жизни, и в такие моменты мы должны поддерживать людей в этой сложной ситуации, что для них очень важно.
После официальной части начала свою работу научная часть семинара. В научной части были представлены доклады на следующие темы – заведующий отделением Хирургии и Трансплантации органов, к.м.н., общий хирург, трансплантолог Мирджалал Казыми: «Клиническое значение диагностики смерти мозга», председатель правления Координационного Центра по Донорству Органов и Трансплантации Министерства Здравоохранения, к.м.н. Егана Аббасова: «Диагностика смерти мозга и методы ее подтверждения», врач анестезиолог-реаниматолог Центрального Таможенного Госпиталя Мехди Алиев: «Практический подход к диагностике смерти мозга и наш опыт», начальник Радиологического отделения Центрального Таможенного Госпиталя, врач-радиолог Эльдениз Гусейнов: «Место инструментальных диагностических обследований в постановке диагноза смерть мозга». В ходе семинара были даны ответы на вопросы аудитории и обсуждены реальные клинические случаи.
Семинар, в котором приняли участие трансплантологи, анестезиологи-реаниматологи, радиологи и общие хирурги, а также врачи-резиденты, работающие в различных государственных и частных медицинских учреждениях страны, был аккредитован на основании «Правил аккредитации научно-образовательных мероприятий по Непрерывному Медицинскому Образованию» Министерства Здравоохранения Азербайджанской Республики и получил 4 балла НМО.