https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_6084429eaa8f7aeb67b87cec5_o.jpg
Türkiyədə yaşayan Azərbaycanlı Elm Adamlarının Dərnəyinin (Azerbaycan Bilim İnsanları Derneği – ABİD) təsis toplantısı keçirilib.
Toplantıda Türkiyədəki azərbaycanlı alimlərin bu ölkənin elm və təhsil mərkəzlərində fəaliyyətləri, bu fəaliyyətlərin əhatə dairəsi barədə məlumat verilib. Azərbaycanda elmin inkişafı istiqamətində görülən işlər və dünya elminə verilə biləcək faydalar diqqətə çatdırılıb. Alimlərimizin öz güclərini birləşdirməsi və Azərbaycan elminə də faydalı olması ilə bağlı fikir və təkliflər səsləndirilib.
Müzakirələr nəticəsində ABİD-in təsis olunmasına qərar verilib, dərnəyin müvəqqəti İdarə Heyəti, nizamnaməsi və loqosu təsdiqlənib. Fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatı laureatı, əməkdar elm xadimi, Bilkənd Universiteti Nanotexnologiya Elmi Mərkəzinin professoru Əmirulla Məmmədov İdarə Heyətinin sədri seçilib.
Bildirilib ki, yaxın dövrdə Türkiyədə fəaliyyət göstərən azərbaycanlı elm adamlarının qurultayı keçiriləcək və burada dərnəyin yeni İdarə Heyəti təsdiqlənəcək.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_6084429eaa8f7aeb67b87cec5_o.jpg
Состоялось учредительное собрание Ассоциации азербайджанских ученых, проживающих в Турции (Azerbaycan Bilim İnsanları Derneği – ABİD).
На мероприятии говорилось о деятельности азербайджанских ученых в Турции в научных и образовательных центрах этой страны, сфере охвата данной деятельности. Были отмечены работа, проводимая в Азербайджане в области развития науки, и вклад, который может быть внесен в мировую науку. Прозвучали мысли и предложения о консолидации усилий наших ученых, о том, что они нужны и азербайджанской науке.
В ходе обсуждений было принято решение об учреждении ABİD, утверждены временное правление, устав и лого ассоциации. Председателем правления избран доктор физико-математических наук, лауреат Государственной премии Азербайджанской Республики, заслуженный деятель науки, профессор Научного центра “Нанотехнологии” Билкендского университета Амирулла Мамедов.
Отмечено, что в ближайшее время состоится съезд работающих в Турции азербайджанских ученых, на котором будет утверждено новое правление.