https://innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_ced26e1efe03ef65e473031a0_o.jpg
Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə BMT İnkişaf Proqramı tərəfindən Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri ərazisində icra edilən “İqtisadi İnkişafı Dəstəkləyən Bələdiyyə Sədrləri” proqramı çərçivəsində təşkil olunan regional “Göstər və Danış” (Show&Tell) platformasında 6 Azərbaycan yerli özünüidarəetmə orqanlarına qrantlar təqdim edilib.
Qrantlar üçün təkliflərin qəbulu 20 may-30 iyun 2022-ci il tarixlərində keçirilib. Müraciət edən yerli özünüidarəetmə orqanları Portfel Səyahəti və Şəhər Transformasiyası bölmələri üzrə ideyalarını təklif etməyə dəvət olunub.
Özünüidarəetmə orqanlarının proqramda daha fəal iştirakını təmin etmək məqsədilə 31 may-3 iyun tarixlərində Lənkəran, Gəncə, Şəki və Bakı şəhərlərində proqram üzvləri üçün İnformasiya Sessiyalara təşkil olunub.
Portfel Səyahəti üzrə 8 müraciət, Şəhər Transformasiyası üzrə 22 müraciət daxil olub. İlkin qiymətləndirmədən keçən Portfel Səyahəti üzrə 3, Şəhər Transformasiyası üzrə 5 müraciət növbəti mərhələyə dəvət alaraq, 14 İyul 2022-ci il tarixində Avropa İttifaqının Azərbaycan Nümayəndəliyi, BMT İnkişaf Proqramının İstanbul Regional Mərkəzi və Azərbaycan Nümayəndəliyinin iştirakı ilə intervü prosesindən keçib.
18 İyul tarixində seçmə mərhələsinin nəticələri Avropa Ittifaqının və BMT İnkişaf Proqramının regional ofislərinin nümayəndələri tərəfindən qiymətləndirilib və nəticə olaraq, Portfel Səyahəti üzrə Xırdalan şəhər bələdiyyəsi və İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi, Şəhər Transformasiyası üzrə isə Mingəçevir, Naftalan, Səbail və Urva bələdiyyələri layihəsi seçilib.
Portfel Səyahəti mürəkkəb problemlərin həlli üçün strateji öyrənmə mexanizmidir və seçilən yerli özünüidarəetmə orqanları 2 il ərzindən qarşılarında duran bir sıra problemlərin həlli üzərində çalışacaqlar.
Şəhər Transformasiyası katalitik müdaxilələrin layihələndirilməsi üçün üsuldur və qısa zamanda (6 aya dək) seçilmiş layihə üzrə konkret müdaxilələrin edilməsi üzərində çalışacaq
Seçilmiş yerli idarəetmə orqanlarına texniki dəstək, bilik-bacarıqlarının artımı və layihələrinin icrası üçün maddi dəstək göstəriləcək.
Qeyd edək ki, “İqtisadi İnkişafı Dəstəkləyən Bələdiyyə Sədrləri” proqramı Azərbaycanda bu ilin mart ayında fəaliyyətə başlayıb və proqrama Azərbaycan üzrə 50 yerli özünüidarəetmə üzv olub.

https://innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_ced26e1efe03ef65e473031a0_o.jpg
Grants were presented to 6 Azerbaijani local authorities on the regional "Show&Tell" platform organized within the framework of the "Mayors for Economic Growth" program implemented by the United Nations Development Program in Eastern Partnership countries with the financial support of the European Union.
Calls for proposals was open from May 20 to June 30, 2022. Applicant local authorities were invited to propose their ideas for the Portfolio Journey and Urban Imaginaries directions.
In order to ensure more active participation of local auhtorities in the program, Information Sessions for program members were organized in the cities of Lankaran, Ganja, Sheki and Baku on May 31-June 3 2022.
8 applications for Portfolio Journey and 22 applications for Urban Imaginaries were received. 3 applications for Portfolio Journey and 5 applications for Urban Imaginaries that passed the preliminary evaluation were invited to the next stage and went through the interview process on July 14, 2022 with the participation of the European Union Delegation to Azerbaijan, the Istanbul Regional Hub and Azerbaijan Country Office of the United Nations Development Program.
On July 18, the results of the selection stage were evaluated by the representatives of the regional offices of the European Union and the United Nations Development Program, and as a result, Xirdalan city municipality, the Administration of State Historical-Architectural Reserve "Icherisheher" were selected for Portfolio Journey and Mingachevir, Naftalan, Sabail və Urva local authorities for Urban Imaginaries.
Portfolio Journey is a strategic learning mechanism to tackle complex challenges and selected local authorities will be working on tackling several challenges over the next two years.
Urban Imaginaries is a way to design catalytic interventions and selected local authorities will work to implement specific interventions on a selected project in a short period of time (up to 6 months).
Selected local authorities will be provided with technical support, capacity building and financial support for the implementation of their projects. It should be noted that the "Mayors for Economic Growth" program started in Azerbaijan in March of this year and 50 municipalities across Azerbaijan joined the program.