Səhiyyə Nazirliyi və nazirliyin akademik C.Abdullayev adına Elmi-Tədqiqat Kardiologiya İnstitutunun (ETKİ) birgə təşkilatçılığı ilə aprelin 19-21-də Bakıda I Türk Dövlətləri Kardioloji Qurultayı keçirilir.
Beynəlxalq tədbirdə dövlət qurumlarının rəhbər şəxsləri, millət vəkilləri, Azərbaycan Tibb Universitetinin tələbələri, ali təhsil və tibb müəssisələrinin nümayəndələri, tanınmış elm xadimləri və “ETKİ könüllüləri” iştirak edirlər. I Türk Dövlətləri Kardioloji Qurultayına Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan, Türkmənistan, Bosniya və Herseqovina, Şimali Kipr Türk Respublikasından kardiologiya sahəsində ixtisaslaşmış elmi və tibb müəssisələrinin, eləcə də peşəkar cəmiyyətlərin rəhbərləri və nümayəndələri qoşulublar.
I Türk Dövlətləri Kardioloji Qurultayının rəsmi açılış mərasimi aprelin 20-də keçirilib. Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra ümummilli lider Heydər Əliyevin və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canını qurban verən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Açılışda giriş sözü ilə çıxış edən Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, Qurultayın vacibliyini vurğulayıb: “Qardaş ölkələrin iştirakı ilə ilk dəfə təşkil olunan I Türk Dövlətləri Kardioloji Qurultayı ölkələrin tibb icmaları arasındakı münasibətlərin yeni mərhələyə keçdiyinin və təşkilatın dayanıqlı platforma kimi artan nüfuzunun göstəricisidir”.
"Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının İstanbul şəhərində keçirilən VIII Zirvə Görüşündə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev çıxış edərək, birgə gələcəyimiz üçün möhkəm təməllərin olduğunu vurğulayıb. Təşkilat çərçivəsində səhiyyə sektorundakı perspektiv imkanlardan danışarkən üzv və müşahidəçi ölkələrin coğrafi mövqeyi, demoqrafik göstəriciləri, əmək ehtiyatları, ixtisaslı işçi qüvvəsi nəzərə alınmalı mühüm amillərdir”, - deyə Teymur Musayev bildirib.
Onun sözlərinə görə, Qurultayda təmsil olunan ölkələrin tibb mütəxəssisləri ilə, eyni zamanda digər ölkələrdə fəaliyyət göstərən türksoylu peşəkarlarla əlaqələr qurmaq, onların təcrübələri ilə tanış olmaq və gələcək əməkdaşlıq imkanlarını müəyyənləşdirmək üçün möhkəm əsaslar yaradır: “Qurultay kardiologiya sahəsində tibbin ən son yeniliklərinə dair məlumatlarla tanış olacağınıza və ölkə vətəndaşlarının sağlamlığının möhkəmləndirilməsinə yönəlik faydalı biliklər əldə edəcəyinizə zəmin yaradır”.
Prezident İlham Əliyevin siyasi iradəsi sayəsində respublikamızın suverenliyi tam bərpa olduğunu vurğulayan Teymur Musayev, azad olunan torpaqlarımızda qardaş Türk Dövlətlərinin bərpa-quruculuq işlərində aktiv şəkildə iştirak etdiklərini qeyd edib.
Sonda Azərbaycanın səhiyyə naziri Qurultayın təşkilinin ənənə halını almasını və hər il bir ölkənin tədbirə ev sahibliyi etməsini təklif edib.
Tədbirdə çıxış edən Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Cahit Bağçı vurğulayıb ki, tarix boyu Türk xalqlarının ürəyi hər zaman bir-biri üçün döyünüb. Onun sözlərinə görə, beynəlxalq tədbir Türk Dünyasından olan kardiologiya mütəxəssislərini bir araya gətirərək, birgə tədqiqat imkanlarını nəzərdən keçirmək və ürək-damar xəstəliklərinin müalicəsində əhaliyə göstərilən səhiyyə xidmətlərinin keyfiyyətini artırmasına öz töhfəsini verəcək.
ETKİ-nin direktoru, professor Gülnaz Dadaşova öz çıxışında qeyd edib ki, Qurultayın proqramına yeni tibbi texnologiyaların və fundamental tibbin nailiyyətlərinin tətbiqinin praktiki aspektlərinə həsr olunan plenar və bölmə iclasları, orijinal tədqiqatın nəticələri, real klinik təcrübədən olan hallar əsasında klinik müzakirələr, debatlar və yeni klinik tövsiyələr daxildir.
Açılış mərasimində, həmçinin Türkiyənin ürək nəqli edən ilk qadın doktoru, professor Serap Aykut, Qazaxstan Respublikasının baş kardioloq, prrofessor Maxabat Bekbosınova, Özbəkistan Səhiyyə Nazirliyinin baş kardioloqu Xurşid Fozilov və digərləri çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, I Türk Dövlətləri Kardioloji Qurultayı çərçivəsində Azərbaycanda ilk dəfə kardiologiya üzrə kurslar təşkil edilib. “Ürək-damar xəsətliklərində kardiak görüntüləmə” kursu zamanı ürək-damar xəstəliklərinin diaqnostikasında MRT görüntüləmə, kardiak KT angioqrafiya kimi müasir üsulların effektivliyi və əhəmiyyəti interaktiv şəkildə müzakirə edilib. Xarici həkimlərin iştirakı ilə baş tutan “Ürək qapaq xəstəliklərində yeniliklər: transkateter aorta qapağı implantasiyası (TAVI)” adlı kursda qapaq xəstəliklərinin açıq cərrahi müdaxilə olmadan invaziv üsulla bərpası, transkateter aorta qapağının implantasiyası (TAVI simulyasiyası) nümayiş etdirilib.
Eyni zamanda, “Endovaskulyar anevrizmanin (EVAR) və torakal endovaskulyar anevrizmanın (TEVAR) bərpası və müalicəsi” kursunda bu əməliyyatlar barədə ətraflı məlumat verilərək, EVAR və TEVAR əməliyyatlarının simulyasiyası aparılıb. Həmçinin, ilk dəfə keçirilən “Renal denervasiya” adlı kursda Rezistent hipertenziya (dərman müalicəsinə cavab verməyən davamlı yüksək təzyiqin müalicəsi üçün minimal invaziv bir prosedur) haqqında ətraflı məlumat verilib.
Daha sonra Azərbaycan və Türk Dövlətləri haqqında videoçarxlar nümayiş olunub.
Ümumilikdə, 3 gün davam edən Qurultaya 1000-dən artıq yerli və xarici mütəxəssislər qatılıb.
Qeyd edək ki, I Türk Dövlətləri Kardioloji Qurultay Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Elmi Tibbi Şurası tərəfindən akkreditasiya olunub və 51 DTT kredit balı ilə qiymətləndirilib.

From April 19th to 21st, the I Cardiology Congress of Turkic States is taking place in Baku, organized by the Ministry of Health in collaboration with the Scientific Research Institute of Cardiology named after Academician J. Abdullayev of the Ministry of Health.
The international event is attended by heads of state structures, deputies of the Milli Majlis, students of the Azerbaijan Medical University, representatives of higher educational institutions and medical institutions, renowned scientists, and volunteers of the Cardiology Research Institute. The I Cardiology Congress of Turkic States also involves leaders and representatives of scientific and medical institutions specializing in cardiology from Azerbaijan, Turkiye, Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, Bosnia and Herzegovina, and the Turkish Republic of Northern Cyprus.
The official opening ceremony of the I Cardiology Congress of Turkic States took place on April 20th. At the beginning, the participants honored the memory of the national leader Heydar Aliyev and the martyrs who gave their lives in the struggle for the independence and territorial integrity of our country with a minute of silence.
Opening the event with an introductory speech, the Minister of Health of Azerbaijan, Teymur Musayev, greeted the participants and emphasized the importance of the international Congress: "The I Cardiology Congress of Turkic States, organized for the first time with the participation of fraternal countries, is an indicator of a new stage in relations between medical communities and the growing reputation of the Organization of Turkic States as a stable platform."
Speaking at the VIII Summit Meeting of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States held in Istanbul, President Ilham Aliyev of the Republic of Azerbaijan emphasized that there are strong foundations for our common future. Teymur Musayev stated, "When discussing the perspective opportunities in the healthcare sector within the framework of the organization, the geographical position, demographic indicators, labor reserves, and specialized workforce of member and observer countries should be taken into account as important factors."
According to him, the Congress provides a solid foundation for establishing connections with medical professionals from the represented countries at the Summit, as well as with Turkic-speaking professionals operating in other countries, to acquaint themselves with their experiences and identify future cooperation opportunities. "The Congress will provide insights into the latest innovations in cardiology and acquire useful knowledge aimed at strengthening the health of the country's citizens," he added.
Teymur Musayev highlighted that thanks to President Ilham Aliyev's political will, our republic's sovereignty has been fully restored, emphasizing the active participation of brotherly Turkic States in the restoration and reconstruction works in our liberated territories.
Finally, Azerbaijan's Minister of Health proposed that the organization of the Summit follow the tradition and suggested that each year, one country hosts the event.
Speaking at the event, Turkiye's ambassador to Azerbaijan, Cahit Bağcı, emphasized that throughout history, the hearts of Turkic peoples have always beaten for each other. According to him, bringing together cardiology specialists from the Turkic World at an international event will provide an opportunity to review joint research capabilities and contribute to improving the quality of healthcare services provided to the population in the treatment of cardiovascular diseases.
In her speech, Professor Gulnaz Dadashova, the director of Scientific Research Institute of Cardiology, noted that the Congress program includes plenary and sectional sessions dedicated to the practical aspects of the application of new medical technologies and achievements of fundamental medicine, discussions based on original research results and real clinical experiences, debates, and new clinical recommendations.
During the opening ceremony, Turkiye's pioneering female cardiac surgeon, Professor Serap Aykut, Kazakhstan's Chief Cardiologist, Professor Maxabat Bekbosinova, Uzbekistan's Chief Cardiologist, Khurshid Fozilov, and others also delivered speeches.
It's worth noting that for the first time in Azerbaijan, courses on cardiology were organized within the framework of the I Turkic States Cardiology Congress. During the "Cardiac Imaging in Cardiovascular Diseases" course, the effectiveness and importance of modern methods such as MRI imaging and cardiac CT angiography in the diagnosis of cardiovascular diseases were discussed interactively. In the course titled "Innovations in Heart Valve Diseases: Transcatheter Aortic Valve Implantation (TAVI)," which was held with the participation of foreign physicians, the restoration of valve diseases through invasive methods without open heart surgery and the simulation of transcatheter aortic valve implantation (TAVI) were demonstrated.
Additionally, during the "Endovascular Repair and Treatment of Aneurysms (EVAR) and Thoracic Endovascular Aneurysm Repair (TEVAR)" course, detailed information was provided about these procedures, and simulations of EVAR and TEVAR operations were conducted. Furthermore, in the inaugural "Renal Denervation" course, comprehensive information was provided about resistant hypertension (a minimal invasive procedure for the treatment of persistent high blood pressure unresponsive to drug therapy).
Following these courses, video presentations about Azerbaijan and the Turkic States were showcased.
The event progressed with a segment focused on the arts.
Overall, more than 1000 domestic and foreign specialists participated in the three-day conference. It is noteworthy that the I Cardiology Congress of Turkic States is accredited by the Scientific-Medical Council of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan, and participants of the event will be credited with 51 DTT credit points.