Səhiyyə Nazirliyi və nazirliyin akademik C.Abdullayev adına Elmi-Tədqiqat Kardiologiya İnstitutunun (ETKİ) birgə təşkilatçılığı ilə aprelin 19-21-də Bakıda I Türk Dövlətləri Kardioloji Qurultayı keçirilir.
Beynəlxalq tədbirdə dövlət qurumlarının rəhbər şəxsləri, millət vəkilləri, Azərbaycan Tibb Universitetinin tələbələri, ali təhsil və tibb müəssisələrinin nümayəndələri, tanınmış elm xadimləri və “ETKİ könüllüləri” iştirak edirlər. I Türk Dövlətləri Kardioloji Qurultayına Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan, Türkmənistan, Bosniya və Herseqovina, Şimali Kipr Türk Respublikasından kardiologiya sahəsində ixtisaslaşmış elmi və tibb müəssisələrinin, eləcə də peşəkar cəmiyyətlərin rəhbərləri və nümayəndələri qoşulublar.
I Türk Dövlətləri Kardioloji Qurultayının rəsmi açılış mərasimi aprelin 20-də keçirilib. Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra ümummilli lider Heydər Əliyevin və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canını qurban verən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Açılışda giriş sözü ilə çıxış edən Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, Qurultayın vacibliyini vurğulayıb: “Qardaş ölkələrin iştirakı ilə ilk dəfə təşkil olunan I Türk Dövlətləri Kardioloji Qurultayı ölkələrin tibb icmaları arasındakı münasibətlərin yeni mərhələyə keçdiyinin və təşkilatın dayanıqlı platforma kimi artan nüfuzunun göstəricisidir”.
"Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının İstanbul şəhərində keçirilən VIII Zirvə Görüşündə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev çıxış edərək, birgə gələcəyimiz üçün möhkəm təməllərin olduğunu vurğulayıb. Təşkilat çərçivəsində səhiyyə sektorundakı perspektiv imkanlardan danışarkən üzv və müşahidəçi ölkələrin coğrafi mövqeyi, demoqrafik göstəriciləri, əmək ehtiyatları, ixtisaslı işçi qüvvəsi nəzərə alınmalı mühüm amillərdir”, - deyə Teymur Musayev bildirib.
Onun sözlərinə görə, Qurultayda təmsil olunan ölkələrin tibb mütəxəssisləri ilə, eyni zamanda digər ölkələrdə fəaliyyət göstərən türksoylu peşəkarlarla əlaqələr qurmaq, onların təcrübələri ilə tanış olmaq və gələcək əməkdaşlıq imkanlarını müəyyənləşdirmək üçün möhkəm əsaslar yaradır: “Qurultay kardiologiya sahəsində tibbin ən son yeniliklərinə dair məlumatlarla tanış olacağınıza və ölkə vətəndaşlarının sağlamlığının möhkəmləndirilməsinə yönəlik faydalı biliklər əldə edəcəyinizə zəmin yaradır”.
Prezident İlham Əliyevin siyasi iradəsi sayəsində respublikamızın suverenliyi tam bərpa olduğunu vurğulayan Teymur Musayev, azad olunan torpaqlarımızda qardaş Türk Dövlətlərinin bərpa-quruculuq işlərində aktiv şəkildə iştirak etdiklərini qeyd edib.
Sonda Azərbaycanın səhiyyə naziri Qurultayın təşkilinin ənənə halını almasını və hər il bir ölkənin tədbirə ev sahibliyi etməsini təklif edib.
Tədbirdə çıxış edən Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Cahit Bağçı vurğulayıb ki, tarix boyu Türk xalqlarının ürəyi hər zaman bir-biri üçün döyünüb. Onun sözlərinə görə, beynəlxalq tədbir Türk Dünyasından olan kardiologiya mütəxəssislərini bir araya gətirərək, birgə tədqiqat imkanlarını nəzərdən keçirmək və ürək-damar xəstəliklərinin müalicəsində əhaliyə göstərilən səhiyyə xidmətlərinin keyfiyyətini artırmasına öz töhfəsini verəcək.
ETKİ-nin direktoru, professor Gülnaz Dadaşova öz çıxışında qeyd edib ki, Qurultayın proqramına yeni tibbi texnologiyaların və fundamental tibbin nailiyyətlərinin tətbiqinin praktiki aspektlərinə həsr olunan plenar və bölmə iclasları, orijinal tədqiqatın nəticələri, real klinik təcrübədən olan hallar əsasında klinik müzakirələr, debatlar və yeni klinik tövsiyələr daxildir.
Açılış mərasimində, həmçinin Türkiyənin ürək nəqli edən ilk qadın doktoru, professor Serap Aykut, Qazaxstan Respublikasının baş kardioloq, prrofessor Maxabat Bekbosınova, Özbəkistan Səhiyyə Nazirliyinin baş kardioloqu Xurşid Fozilov və digərləri çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, I Türk Dövlətləri Kardioloji Qurultayı çərçivəsində Azərbaycanda ilk dəfə kardiologiya üzrə kurslar təşkil edilib. “Ürək-damar xəsətliklərində kardiak görüntüləmə” kursu zamanı ürək-damar xəstəliklərinin diaqnostikasında MRT görüntüləmə, kardiak KT angioqrafiya kimi müasir üsulların effektivliyi və əhəmiyyəti interaktiv şəkildə müzakirə edilib. Xarici həkimlərin iştirakı ilə baş tutan “Ürək qapaq xəstəliklərində yeniliklər: transkateter aorta qapağı implantasiyası (TAVI)” adlı kursda qapaq xəstəliklərinin açıq cərrahi müdaxilə olmadan invaziv üsulla bərpası, transkateter aorta qapağının implantasiyası (TAVI simulyasiyası) nümayiş etdirilib.
Eyni zamanda, “Endovaskulyar anevrizmanin (EVAR) və torakal endovaskulyar anevrizmanın (TEVAR) bərpası və müalicəsi” kursunda bu əməliyyatlar barədə ətraflı məlumat verilərək, EVAR və TEVAR əməliyyatlarının simulyasiyası aparılıb. Həmçinin, ilk dəfə keçirilən “Renal denervasiya” adlı kursda Rezistent hipertenziya (dərman müalicəsinə cavab verməyən davamlı yüksək təzyiqin müalicəsi üçün minimal invaziv bir prosedur) haqqında ətraflı məlumat verilib.
Daha sonra Azərbaycan və Türk Dövlətləri haqqında videoçarxlar nümayiş olunub.
Ümumilikdə, 3 gün davam edən Qurultaya 1000-dən artıq yerli və xarici mütəxəssislər qatılıb.
Qeyd edək ki, I Türk Dövlətləri Kardioloji Qurultay Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Elmi Tibbi Şurası tərəfindən akkreditasiya olunub və 51 DTT kredit balı ilə qiymətləndirilib.

В Баку с 19-го по 21-е апреля проходит I Кардиологический съезд тюркских государств, организованный Министерством здравоохранения совместно с Научно-исследовательским институтом кардиологии имени академика Дж.Абдуллаева Минздрава.
В международном мероприятии принимают участие руководители государственных структур, депутаты Милли Меджлиса, студенты Азербайджанского медицинского университета (АМУ), представители высших учебных заведений и медицинских учреждений, известные ученые и волонтеры НИИ кардиологии. В I Кардиологическом съезд тюркских государств также принимают участие руководители и представители научных и медицинских учреждений, специализирующихся в области кардиологии из Азербайджана, Турции, Казахстана, Узбекистана, Кыргызстана, Туркменистана, Боснии и Герцеговины, Турецкой Республики Северного Кипра.
Официальная церемония открытия I Кардиологического съезда тюркских государств состоялась 20 апреля. В начале участники мероприятия почтили память общенационального лидера Гейдара Алиева и шехидов, отдавших свои жизни в борьбе за независимость и территориальную целостность нашей страны минутой молчания.
Открывший мероприятие со вступительной речью министр здравоохранения Азербайджана Теймур Мусаев, поприветствовал участников и подчеркнул важность международного Конгресса: «I Кардиологический съезд тюркских государств, впервые организованный с участием братских стран, является показателем нового этапа отношений между медицинскими сообществами и растущей репутации Организации Тюркских Государств как стабильной платформы».
«В своем выступлении на прошедшем в Стамбуле VIII саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подчеркнул, что для нашего совместного будущего есть очень прочная база. Когда речь идет о перспективных возможностях в сфере здравоохранения в рамках Организации, важными факторами, которые следует учитывать, являются географическое положение, демографические показатели, трудовые ресурсы и квалифицированная рабочая сила стран-членов и стран-наблюдателей», - добавил Теймур Мусаев.
По его словам, Кардиологический съезд создает прочную основу для установления связей между медицинскими специалистами представленных здесь стран, а также со специалистами тюркских народов, работающими в других странах, изучения их опыта и определения возможностей будущего сотрудничества: «Кардиологический съезд является прекрасной возможностью для ознакомления с информацией о последних медицинских инновациях в области кардиологии и получения полезных знаний, направленных на укрепление здоровья граждан ».
«Благодаря политической воле Президента Ильхама Алиева был полностью восстановлен суверенитет нашей республики. Братские тюркские государства активно участвуют в строительно-восстановительных работах, проводимых на освобожденных от оккупации землях», - подчеркнул Теймур Мусаев.
В завершение министр здравоохранения Азербайджана предложил проведение и организацию Съезда сделать ежегодной в одной из братских стран.
Выступивший на мероприятии посол Турции в Азербайджане Джахит Багчи подчеркнул, что на протяжении всей истории тюрскские народы всегда поддерживали друг для друга. По его словам, международное мероприятие собрало широкую аудиторию специалистов-кардиологов из Тюркского Мира, что создает возможности для совместных исследований и поспособствует повышению качества медицинских услуг, оказываемых населению при лечении сердечно-сосудистых заболеваний.
В своем выступлении директор НИИ кардиологии, профессор Гюльназ Дадашева отметила, что в программе Съезда предусмотрены пленарные и секционные заседания, посвященные практическим аспектам применения новых медицинских технологий и достижений фундаментальной медицины, клинические дискуссии, дебаты и новые клинические исследования, основанные на результатах оригинальных исследований.
На церемонии открытия Кардиологического съезда также выступили первая женщина-врач по трансплантации сердца в Турции профессор Серап Айкут, главный кардиолог Республики Казахстан, профессор Махаббат Бекбосынова, главный кардиолог Министерства здравоохранения Узбекистана Хуршид Фозилов и другие.
Следует отметить, что в рамках I Кардиологического съезда тюркских государств впервые в Азербайджане были организованы курсы по кардиологии. В ходе дискуссии на тему «Визуализация сердца при сердечно-сосудистых заболеваниях» в интерактивном режиме обсуждалась эффективность и значение современных методов, таких как МРТ, КТ-ангиография сердца, в диагностике сердечно-сосудистых заболеваний. Далее с участием зарубежных врачей был организован курс «Инновации в коррекции клапанных пороков сердца: Транскатетерная имплантация аортального клапана (TAVI)», в ходе которого продемонстрирована замена аортального клапана сердца пациенту без открытого хирургического вмешательства (инвазивным методом), а также транскатетерная имплантация аортального клапана (моделирование TAVI).
Участникам курса «Эндоваскулярное лечение аневризмы брюшной аорты (EVAR) и Эндоваскулярная реконструкция аневризмы грудной аорты (TEVAR)» дана предоставлена подробная информация об этих операциях и смоделированы операции EVAR и TEVAR. Также был впервые проведен курс на тему «Почечная или ренальная денервация», в ходе которого была дана подробная информация о резистентной гипертонии (малоинвазивной процедуре лечения стойкого повышенного артериального давления, не поддающегося медикаментозной терапии).
Затем были продемонстрированы видеоролики об Азербайджане и тюркских государствах.
Мероприятие продолжилось художественной частью.
В целом, в ходе трехдневной конференции приняли участие более 1000 отечественных и иностранных специалистов.
Следует отметить, что I Кардиологический съезд тюркских государств аккредитован Научно-медицинским советом Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики и по итогам участникам мероприятия будут зачислены 51 кредитный балл DTT.