ABŞ-ın Şimali Karolina ştatının Çapel Hill şəhərindəki Əziz Sancar adına Türk Mədəniyyət Mərkəzində azərbaycanlı rəssam Lalə Bağırzadənin sərgisi açılıb.
Şimali Karolina ştatında yaşayan soydaşımızın “Unikal, lakin eyni” adlı sərgisində bənzərsiz xasiyyətə malik qadınlar əks olunub.
İyulun 29-dan açılan sərgi avqustun 31-dək davam edəcək.
Qeyd edək ki, Lalə Bağırzadə Azərbaycanda anadan olub. Təbiətə marağı onu rəssamlığa sövq edib. ABŞ-a köçdükdən sonra kənd təsərrüfatı üzrə fəlsəfə doktoru dərəcəsini alıb. Bununla yanaşı, rəssamlıq arzusundan da vaz keçməyib. 2020-ci ildə Şimali Karolinanın Akvarelistlər Cəmiyyətinin (Watercolor Society of North Carolina) “Biz hamımız birlikdə zəncirlənmişik” adlı sərgisındə birinci mükafatı qazanıb. Hazırda soydaşımız həmin cəmiyyətin sərgi direktoru kimi fəaliyyət göstərir.

В Турецком культурном центре имени Aзиза Санджара в городе Чапел-Хилл американского штата Северная Каролина открылась выставка азербайджанского художника Лалы Багирзаде под названием “Уникальные, но одинаковые”.
На выставке нашей соотечественницы, проживающей в штате Северная Каролина, отражены портреты женщин, обладающих неповторимым характером.
Выставка, открывшаяся 29 июля, продлится до 31 августа.
Отметим, что Лала Багирзаде родилась в Азербайджане. Интерес к природе пробудил в ней любовь к живописи. Переехав в США, она получила степень доктора философии по сельскому хозяйству. B то же время не оставила своей мечты заняться живописью. В 2020 году на выставке под названием “Bсе мы связаны одной цепью” Общества акварелистов Северной Каролины (Watercolor Society of North Carolina) получила первую премию. В настоящее время наша соотечественница работает в качестве директора выставок данного общества.