https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_44849348903eb64189a573daa_o.jpg
Fidyə proqramları qurbanlarına öz məlumatlarını bərpa etməyə imkan verən “No More Ransom” təşəbbüsü altı illik fəaliyyətini yekunlarını təqdim edib. Yarandığı gündən bəri proqram tərəfdaşlarının sayı dörddən 188-ə qədər artıb və rəsmi saytında faylların deşifrəsi üçün 136 alət yerləşdirilib. Ümumilikdə, dünya üzrə 1,5 milyondan çox istifadəçi “No More Ransom” proqramından istifadə edərək öz məlumatlarını bərpa edə bilib. Layihə 37 dildə mövcuddur.
Təsisçi tərəfdaş şirkətlərdən biri kimi Kaspersky 38 fərqli fidyə proqramı ailəsi tərəfindən şifrələnmiş məlumatların bərpasına kömək edən 9 deşifrə alətinin hazırlanmasına töhfə verib. Ümumilikdə, 2018-ci ildən bəri dünya üzrə istifadəçilər bu utilitləri 300 min dəfədən çox yükləyiblər. Azərbaycanda onlar son 12 ay ərzində 30 dəfədən çox yüklənib.
Bir qayda olaraq, fidyə proqramı cihazdakı qiymətli məlumatları şifrələyir və onu istifadəçi üçün əlçatmaz edir. Yoluxma təhlükəli və dələduz saytlara daxil olmaq, proqram təminatı yükləmək, zərərli qoşmaları açmaq, həmçinin Uzaqdan Giriş Protokolu (RDP) vasitəsilə və ya internetə qoşulmuş serverlərdəki boşluqlardan istifadə etməklə baş verə bilər. Daha sonra təcavüzkarlar qurbandan fidyə tələb edir, bunun müqabilində məlumatları orijinal formada qaytaracağını vəd edir və tez-tez onu ictimaiyyətə açıq mənbələrdə dərc etməklə hədələyirlər. Bu hücum növü uzun illərdir inkişaf edir və həm fərdi istifadəçilərə, həm də təşkilatlara təsir edir, təcavüzkarlar özləri isə bütöv ekosistemlər yaradırlar.
Fidyə proqramları ilə mübarizə təşəbbüsü 2016-cı ildə Europol, Hollandiya polisi, Kaspersky və digər tərəfdaşlar tərəfindən işə salınıb. Rəsmi veb-saytda layihə iştirakçıları deşifrə üçün alətər, kibercinayətkarlıq barədə necə və kimə məlumat verilməsi ilə bağlı qayda və təlimatlar dərc edirlər. Bu utilitlər və materiallar artıq 165 növ fidyə proqramı qurbanlarına məlumatlarını pulsuz bərpa etməyə kömək edib. Layihə həm də istifadəçilərin bu cür proqramların necə işlədiyi və infeksiyanın qarşısını almaq üçün hansı addımların atılacağı barədə məlumatlılığını artırmaq məqsədi daşıyır.
“Bu il fidyə proqramları həm şirkətlər, həm də adi istifadəçilər üçün ciddi problemə çevrilib. Onların fəaliyyəti uğurlu hücum zamanı ələ keçirilmiş rəqəmsal aktivlərin sonrakı bərpası üçün pul tələb etməyə əsaslanır. “No More Ransom” təşəbbüsü hər kəsə belə hücumlar nəticəsində itirilmiş məlumatları geri qaytarmağa və təcavüzkarlara fidyə ödəməməyə imkan verir. Beləliklə, bu, kriptoqraf proqramları sənayesi ilə mübarizənin effektiv üsuludur və şirkətimiz tərəfdaşları ilə birlikdə bütün dünyada fidyə proqramları ilə mübarizəni davam etdirəcək”, - deyə Kaspersky-nin rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirib.
Fidyə proqramları ilə necə mübarizə aparmaq barədə və “No More Ransom” təşəbbüsü haqqında daha ətraflı məlumatı buradan əldə edə bilərsiniz.

https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_44849348903eb64189a573daa_o.jpg
Инициатива No More Ransom, благодаря которой жертвы программ-шифровальщиков могут восстановить свои данные, подводит итоги работы за шесть лет. С момента создания количество партнёров программы выросло с четырёх до 188, а на сайте стали доступны 136 инструментов для расшифровки файлов. Всего с помощью No More Ransom более чем 1,5 миллиона пользователей по всему миру смогли восстановить свои данные — проект доступен на 37 языках.
Kaspersky как одна из компаний партнёров-основателей внесла свой вклад в разработку 9 инструментов дешифровки, которые помогают восстанавливать данные, зашифрованные 38 семействами программ-вымогателей. Всего, начиная с 2018 года, пользователи по всему миру скачали эти утилиты более 300 тысяч раз. В Азербаджайне за последние 12 месяцев они были загружены более 30 раз.
Как правило, программа-вымогатель шифрует ценную информацию на устройстве, делая её недоступной для пользователя. Заражение может произойти вследствие посещения небезопасных и мошеннических веб-сайтов, загрузки программного обеспечения, открытия вредоносных вложений, а также через протокол удалённого доступа (RDP) или эксплуатацию уязвимостей на серверах, подключённых к интернету. Затем злоумышленники требуют выкуп у жертвы, обещая взамен вернуть данные в первоначальном виде, зачастую также угрожая их публикацией. Этот тип атак развивается уже много лет и затрагивает как частных пользователей, так и организации, а сами злоумышленники создают целые экосистемы.
Инициативу по борьбе с программами-шифровальщиками в 2016 году запустили Европол, полиция Нидерландов, Kaspersky и другие партнёры. На официальном сайте участники проекта публикуют инструменты для расшифровки, руководства и инструкции о том, как и кому сообщить о киберпреступлениях. Эти утилиты и материалы уже помогли жертвам 165 видов программ-вымогателей бесплатно вернуть свои данные. Проект также призван повышать осведомлённость пользователей о том, как работают такие программы и какие меры можно предпринять, чтобы предотвратить заражение.
«В этом году серьезной проблемой как для компаний, так и для обычных пользователей были программы-шифровальщики. Их деятельность строится на вымогании денег за восстановление цифровых активов в случае успешной атаки. Инициатива No More Ransom позволяет каждому вернуть утраченные в её результате данные и не платить выкупы злоумышленникам. Таким образом, она является эффективным методом борьбы с индустрией программ-шифровальщиков, и наша компания вместе с партнёрами продолжит борьбу с вымогателями по всему миру», — отмечает Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского».
Узнать подробнее о том, как бороться с программами-вымогателями, а также прочитать больше об инициативе No More Ransom можно на сайте.