BP orta məktəblər üçün nəzərdə tutduğu təhsil layihəsini uğurla tamamlayıb.
innews.media xəbər verir ki, layihənin məqsədi uşaqlara sahibkarlıq və biznes liderliyinin əsaslarını aşılamaqda məktəblərə dəstək verməkdir.
Layihəyə 8-ci və 9-cu sinif şagirdləri üçün biznes və sahibkarlığın əsas prinsipləri haqqında təhsil materiallarının hazırlanması daxil idi. Bundan əlavə, proqram çərçivəsində kurs təlimatçılarına, eləcə də məktəb müəllimlərinə təlim keçmək məqsədilə müəllimlər üçün təlimat kitabçası da hazırlanıb.
Layihə çərçivəsində Azərbaycanın müxtəlif yerlərindən təxminən 34 müəllim təlimçi kimi hazırlanıb və onlar da öz növbəsində ölkə üzrə təxminən 600 STEAM müəlliminə təlim keçərək, onları məktəblərdə sahibkarlığın əsaslarının tədris edilməsi üçün lazımi biliklər və effektiv pedaqoji vasitələrlə təmin ediblər. Təlim proqramları sahibkarlıq düşüncə tərzi və bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, biznes modellərinin inkişafı, biznes ideyalarının hazırlanması, sosial sahibkarlığın tədqiqi, maliyyə savadlılığı, yaradıcı düşüncə və problemlərin həlli kimi mövzuları əhatə edib.
Daha sonra təlim keçmiş müəllimlər ölkənin 51 rayonunda 150 STEAM məktəbində ümumilikdə təxminən 8000 şagird üçün dərslər və digər tədris fəaliyyətləri həyata keçiriblər. İnteraktiv sessiyalar vasitəsilə şagirdlər biznes planlarının hazırlanması, bazarların təhlili və biznes imkanlarının müəyyənləşdirilməsi üzrə xüsusi təlim keçiblər.
Tədbirdə çıxış edən BP-nin Xəzər regionunun vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli bildirib ki, layihənin məqsədi məktəbliləri müasir və innovativ sahibkarlığın əsasları və təməl bilikləri ilə tanış etməyə başlamaqdır: “Bu, həm də onların dəyişikliklərə və innovasiyalara rəhbərlik etmək, ideyalar irəli sürmək və onları həyata keçirməyin praktiki yollarını tapmaqda öz bacarıqlarına inamını artırmağa yönəlib. Bunlar sürətlə dəyişən dünyada karyera yolunu seçmək və gələcəyini qurmaq üçün hər bir şagirdin ehtiyacı olacağı bacarıqlardır. Ümid edirik ki, layihə çərçivəsində təlim keçmiş müəllimlər öz şagirdlərinə gələcək karyera hədəflərini müəyyən etmək üçün lazım olan inamı və bu məqsədlərə çatmaq həvəsini aşılaya biləcəklər”.
Bu 12 aylıq layihənin ümumi dəyəri 74 min 450 manat (43 min 800 dollar) təşkil edib.
Layihə Azərbaycan Gənclərinin Nailiyyəti (Junior Achievement Azerbaijan) İctimai Birliyi tərəfindən icra olunub.

bp announces successful completion of educational project for local schools
bp announces successful completion of educational project for local schools bp announces successful completion of educational project for local schools
bp on behalf of its co-venturers in the Azeri-Chirag-Gunashli, Baku-Tbilisi-Ceyhan, Shah Deniz and South Caucasus Pipeline projects – TPAO, SOCAR, SGC, LUKOIL, NICO, MOL, Equinor, INPEX, ExxonMobil, ITOCHU, Eni, TotalEnergies, ONGCVidesh – today announced the successful completion of an educational project for local schools.
The project aimed to help schools instil the fundamentals of entrepreneurship and business leadership in children starting from school ages.
The scope of the project included development of learning materials on basic principles of business and entrepreneurship for the 8th and 9th grades of schools. In addition, as part of the programme, a teachers’ guidebook was prepared for training trainers for the course as well as for schoolteachers.
As part of the project, some 34 teachers from across Azerbaijan were trained as trainers who in their turn trained around 600 STEAM teachers across the country equipping them with essential knowledge and effective pedagogical tools for teaching the basics of entrepreneurship at schools. The training programmes included such topics as fostering entrepreneurial mindsets and skills, developing business models, generating business ideas, exploring social entrepreneurship, financial literacy, creative thinking and problem solving.
The trained teachers then conducted sessions and other learning activities with around 8,000 students at 150 STEAM schools across 51 districts of the country. Through interactive sessions, the students were specifically guided toward developing business plans, analyzing markets and identifying business opportunities.
Addressing the event, Bakhtiyar Aslanbayli, bp's vice president for the Caspian region, said: “The project is about starting to introduce the essentials and basic knowledge of modern and innovative entrepreneurship to schoolchildren. It is also about starting to build confidence in them in their ability to lead changes and innovations, to generate ideas and find practical ways to realize them. These are the skills every student will need in the rapidly changing world to select their career paths and build their future. We hope the teachers who have been trained as part of the project will succeed in building the confidence their students need to set their future career goals and the determination to achieve those goals.”