https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_40f665ee118697742dd46244f_o.jpg
20-21 may tarixlərində Shah Palace Hoteldə KamART İncəsənət Qalereyasının uşaq və yeniyetmələrindən ibarət 26 nəfərin “Azərbaycan milli mətbəxi” adlı qrup sərgi-layihənin açılış mərasimi baş tutacaq. Burada Azərbaycan mətbəxini əks etdirən isti və soyuq yeməklər, ət və xəmir xörəkləri, dolmalar, kabablar, süd və çörək məhsulları, qəlyanaltılar, turşu və şirniyyatlar, şərbət və mürəbbələr – Azərbaycanın müxtəlif bölgələrinə aid, bir-birindən maraqlı və rəngarəng kompozisiyalar yer almışdır. Yeməklərlə yanaşı xalqımızın yaşadığı mühiti – evin daxili görünüşünü, orada yerləşən əşyaları, istifadə etdiyi qab-qacağı, xalça və süfrələri göstərməyə çalışıblar. Azərbaycan mətbəxinin yaradılmasına və inkişafına böyük təsir göstərən, yeməklərin bişirilməsində istifadə edilən təndir, ocaq, sac və manqal xüsusi olaraq təsvirlərdə əks olunmuşdur. Bununla yanaşı müxtəlif bölgələrə məxsus tarixi abidələr də rəsmlərdə yer almışdır.
Layihənin ideyası, reallaşdırılması, kuratoru və təşkilatçılığı Qalereyanın direktoru Kəmalə Cəfərzadəyə məxsusdur. Milli mətbəxə aid rəsmlərin işlənilməsi zamanı peşəkarlar da öz məsləhət və tövsiyyələrini vermişlər. Kulinariya sahəsində tanınmış mütəxəssis Əməkdar Mədəniyyət işçisi Tahir Əmiraslanov, rəssamlıq dünyasında öz dəst-xətti ilə sevilib seçilən əməkdar rəssam Rəşad Cabarov və tanınmış rəssam, yerli və beynəlxalq layihələr laureatı Samir Qafarov rəsmlərdə olan abu-havaya fərqli düşüncələri ilə daha da maraqlı və fəlsəfi süjet qatmışlar.
Qeyd etmək lazımdır ki, “Azərbaycan mətbəxi” adlı sərgi 16-17 mart tarixlərində Tokioda Azərbaycanın Yaponiyadakı səfirliyinin dəstəyi ilə nümayiş etdirilmişdir.
Qalereyanın şagirdlərinin yaratdığı bu mövzunun yaddaşlarda qalması üçün yalnız sərgilərlə kifayətlənməmiş, sərginin kataloqunu da hazırlamışlar.
Sərginin keçirilməsində məqsəd – uşaq və yeniyetmələrin diqqəti Azərbaycanın mədəni irsinə və kulinariya ənənələrinə cəlb etmək və istedadlı gənc rəssamlara dəstək olmaqdan ibarətdir.

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_40f665ee118697742dd46244f_o.jpg
The opening ceremony of the art exhibition “Azerbaijani National Cuisine” by young artists of the KamART Art Gallery will take place at the Shah Palace Hotel on May 20.
The exhibition exposition reflects the diversity of Azerbaijani cuisine: meat dishes and pastries, dolma, kebabs, dairy and flour products, snacks, pickles and sweets, syrups and preserves - interesting and colorful compositions reflecting the cuisine of different regions of Azerbaijan. Along with food, the paintings show the environment in which people live - the interior of the house, the household items found there, the dishes, carpets and tablecloths they use.
The illustrations especially reflect the tandoor, oven, saj and barbecue used in cooking, which had a great influence on the creation and development of Azerbaijani cuisine. Along with this, historical monuments belonging to different regions were also included in the paintings.
The author of the idea and curator of the project is the director of the Gallery, Kamal Jafarzadeh. Such professionals as Honored cultural worker of Azerbaijan Tahir Amiraslanov, a famous expert in the field of cooking, Honored artist of Azerbaijan Rashad Jabarov and famous artist, laureate of international projects Samir Gafarov, took part in the project and advised the authors works.
The same exhibition, entitled “Azerbaijani Cuisine,” was presented on March 16-17 this year in Tokyo with the support of the Azerbaijani Embassy in Japan and aroused great interest among the Japanese.
The exposition of the Baku exhibition consists of 55 works on canvas from 26 authors. The exhibition will also feature a catalog of works from the exhibition.
The purpose of the exhibition is to draw attention to the cultural heritage and culinary traditions of Azerbaijan and support talented young artists.