https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_3aebba21781c864efb4df832f_o.jpg
2024-cü ilin yanvar-aprel ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, ötən 4 ay ərzində respublikada elektrik enerjisinin istehsalı 9 248,6 mln. kVt·st olub.
Bu dövrdə elektrik enerjisi istehsalı İES-lərdə 8 198,0 mln. kVt·st, SES-lərdə keçən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 332,6 mln. kVt·st artımla 794,6 mln. kVt·st, digər mənbələr üzrə isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 131,9 mln. kVt·st artımla 255,9 mln. kVt·st. təşkil edib. 4 ay ərzində külək elektrik stansiyalarında 21,0 mln. kVt·st, günəş elektrik stansiyalarında 144,4 mln. kVt·st, Bərk Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodunda isə 90,5 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib.
Hesabat dövründə elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 8 190,7 mln. kVt·st (İES-lərdə 7 444,9 mln. kVt·st, SES-lərdə 745,8 mln. kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 132,9 mln. kVt·st (İES-lərdə 70,3 mln. kVt·st, SES-lərdə 44,0 mln. kVt·st, Günəş ES-də 18,6 mln. kVt·st), “Azərişıq” ASC üzrə külək elektrik stansiyalarında 14,8 mln. kVt·st, müstəqil elektrik stansiyaları üzrə isə 910,1 mln. kVt·st təşkil edib.

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_3aebba21781c864efb4df832f_o.jpg
According to operational data for January-April 2024, total electricity production in Azerbaijan amounted to 9248.6 million kWh during the last four months.
During the period, electricity production at TPPs amounted to 8198.0 million kWh, at HPPs to 794.6 million kWh with an increase of 332.6 million kWh in comparison with the same period last year, and on other sources to 255.9 million kWh with an increase of 131.9 million kWh in comparison with the same period last year. 21.0 million kWh of electricity was generated at WPPs, 144.4 million kWh at SPPs, and 90.5 million kWh at the Solid Household Waste Incineration Plant.
During the reporting period, electricity generation made up 8190.7 mln kWh on Azerenergy OJSC (7444.9 mln kWh at TPPs, 745.8 mln kWh at HPPs), 132.9 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (70.3 mln kWh at TPPs, 44.0 mln kWh at HPPs, 18.6 mln kWh at SPP), 14.8 mln kWh at WPPs on Azerishig OJSC, and 910.1 mln kWh on Independent PPs).
Electricity imports for January-April amounted to 62.2 million kWh, exports - 407.0 million kWh.
It should be noted that the electricity generation in the republic in April 2024 amounted to 2108.5 million kWh. During the month, the imports of the electricity production amounted to 17.9 million kWh, exports to 48.5 million kWh.