https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_b6f0034b77b4a2fc6c96c4463_o.jpg
Mayın 29-da Energetika Nazirliyində Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın “Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma” işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib.
İşçi qrupun rəhbəri energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev müvafiq normativ hüquqi aktlarda mövcud və ya inşa ediləcək tikinti obyektlərinin elektrik enerjisi alması üzrə 150 kVt güc həddinin 200 kVt-a artırılmasını Komissiyanın və İşçi qrupun fəaliyyətinin nəticələrindən biri kimi qeyd edib.
Komissiyasının Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev çıxışında bu ilin əvvəlindən elektrik şəbəkəsinə qoşulma üzrə sadələşdirilmiş prosedurun (2 prosedur 20 gün ərzində) əhatə dairəsinin genişləndirilməsini xüsusi qeyd edərək bildirib ki, bu iqtisadi təşəbbüs biznes mühitinə geniş və sərfəli imkanlar yaradır. Müvafiq sahədə yeni təşəbbüslərin hazırlanması və həyata keçirilməsində “Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma” işçi qrupunun əhəmiyyətli rol oynaması vurğulanıb.
“Azərişıq” ASC-nin sədr müavini Ramil Yusifov isə sahibkarlıq subyektlərinin elektrik şəbəkəsinə qoşulması prosedurlarının sadələşdirilməsi, qoşulma müddətinin azaldılması, müvafiq sahədə məlumatlandırma və maarifləndirmə istiqamətində səhmdar cəmiyyət tərəfindən görülən işlər, qarşıda duran prioritetlər haqqında danışıb.
İclasda Dünya Bankının “Business Ready” hesabatının “Kommunal xidmətlər (elektrik)” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin və kommunikasiyanın həyata keçirilməsinə dair 2024-cü il üzrə Yol Xəritəsi” üzrə görülmüş işlər haqqında məlumat verilib, icrası nəzərdə tutulan tədbirlər müzakirə edilib.
Həmçinin elektrik şəbəkəsinə qoşulma üzrə aparılan iqtisadi islahatlar nəticəsində yaranan əlverişli imkanlar diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, dəyişiklik nəticəsində mövcud və ya inşa ediləcək tikinti obyektlərinin şəbəkəyə qoşulması və ya əlavə enerji (güc) alması proseduru sadələşib, yəni sahibkar (abonent) öz biznes xərclərini və zamanlamanı daha dəqiq və şəffaf şəkildə təyin edə bilir.
“Azərişıq” ASC-nin “Enerji təchizatı şəbəkəsinə qoşulma üzrə Kommunikasiya Strategiyası”nın icrasının nəticələri barədə məruzə dinlənilib. Bildirilib ki, “Azərişıq” ASC-yə məxsus azerishiq.az saytı və Elektron hökumət portalı (E-Gov) üzərindən, həmçinin kiçik və orta biznes evləri, “ASAN Kommunal” mərkəzləri və ya “ASAN xidmət” mərkəzləri vasitəsilə sahibkarın (abonentin) müraciəti əsasında tikinti obyektlərinin şəbəkəyə qoşulması və ya əlavə enerji (güc) alması Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2023-cü il 3 noyabr tarixli 399 nömrəli Qərarına əsasən 20 gün ərzində icra edilir. Bu zaman elektrik enerjisi şəbəkəsinə qoşulma haqqına görə ödəniş Azərbaycan Respublikasinin Tarif Şurasının 3 may 2024-cü il tarixli 4 №-li Qərarına əsasən müəyyən olunur. Həyata keçirilmiş tədbirlərin məntiqi nəticəsi olaraq müvafiq sahədə göstərilən xidmətlər üzrə vətəndaş məmnunluğunun artırılması, sahibkarlıq fəaliyyətinin yaxşılaşdırılması, eyni zamanda əlverişli biznes və investisiya mühitinin yaradılması, dünya miqyasında respublikamızın mövqelərini də daha da möhkəmləndirilməsi hədəflənir.
İclasda Energetika, İqtisadiyyat, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat, Daxili İşlər nazirlikləri, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, “Azərişıq” ASC, Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi və Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin nümayəndələri və “Yol Xəritəsi”nin icrasına bilavasitə cəlb olunan məsul şəxslər iştirak ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_b6f0034b77b4a2fc6c96c4463_o.jpg
On 29 May, the next meeting of the Working Group on connection to power supply networks of the Commission on Business Environment and International Rankings was held.
The Head of the Working Group, the Deputy Energy Minister Samir Valiyev noted the increase of the power limit of 150 kW to 200 kW for the purchase of electricity for existing or to be built construction objects in relevant normative legal acts as one of the results of activity of the Commission and the Working Group.
Vusal Shikhaliyev, the Head of the Secretariat of the Commission, emphasized the expansion of the scope of the simplified procedure for connecting to the Power Grid (2 procedures within 20 days) since the beginning of this year, and said that this economic initiative creates wide and profitable opportunities for the business environment. It was emphasized that the working group for connection to electricity supply grids plays an important role in the preparation and implementation of new initiatives in the relevant field.
Deputy chairman of Azerishig OJSC Ramil Yusifov spoke about simplification of the procedures for connecting business entities to the electricity network, reduction of the connection time, the work done by the Joint-Stock Company in the direction of informing and raising awareness in the relevant field, the priorities ahead.
In the meeting, information was given on the work done on the Road Map for 2024 regarding the implementation of improvements and communication in the relevant field related to the utility services (electricity) indicator of the World Bank's Business Ready report, and the measures to be implemented were discussed.
Favorable opportunities created as a result of economic reforms on connection to the electricity grid were also brought to the attention. It was noted that as a result of the change, the procedure for connecting existing or to be built construction facilities to the network or receiving additional energy (power) has been simplified, that is, the entrepreneur (subscriber) can more accurately and transparently set his business costs and timing.
The report on the results of the implementation of the communication strategy for connecting to the energy supply network of Azerishig OJSC was heard. It was reported that the connection of construction objects to the grid based on the request of the entrepreneur (subscriber) through the azerishiq.az website and the Electronic Government Portal (E-Gov), as well as through small and medium business houses, ASAN Kommunal Centers or ASAN Service Centers and or purchase of additional energy (power) is carried out within 20 days according to the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan No. 399, dated 3 November 2023. In this case, the fee for connection to the electricity grid is determined according to the resolution of the Tariff Council of the Republic of Azerbaijan №4 dated 3 May 2024. As a logical result of the implemented measures, it is aimed to increase the satisfaction of citizens with the services provided in the relevant field, to improve entrepreneurial activity, at the same time to create a favorable business and investment climate, to further strengthen the positions of our republic on a global scale.
The Ministries of Energy, Economy, Digital Development and Transport, Internal Affairs, State Committee for Urban Planning and Architecture, Azerishig OJSC, State Agency of Azerbaijan Automobile Roads, Small and Medium Business Development Agency and Energy Regulatory Agency, as well as responsible persons directly involved in the implementation of the road map will participate.