https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_c095934b59d36fb8b660f227f_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Bakı Enerji Forumu çərçivəsində “SAİPEM”, “ACWA Power”, “TotalEnergies”, “WindEurope” şirkətləri və Dünya Enerji Şurası ilə əməkdaşlıq görüşləri keçirib.
Səudiyyə Ərəbistanının “ACWA Power” şirkətinin sədr müavini RaaD al Saady ilə görüşdə 240 MVt gücündə “Xızı-Abşeron” KES-in inşası, 200 MVt-lıq Batareya Enerji Saxlanc Sistemi (BESS) və 200 MVt-lıq quruda külək enerjisi layihələrinin ixrac imkanları çərçivəsində icrasına dair müzakirələr aparılıb. “Xızı-Abşeron” KES-in gələn il istismara veriləcəyi bildirilib. Görüşdə BESS layihəsi üzrə proseslərin sürətləndirilməsi razılaşdırılıb. Həmçinin Naxçıvanın “Yaşıl Enerji Zonası”na çevrilməsi və “yaşıl enerji”nin ixrac infrastrukturunun qurulması planlarına uyğun olaraq “ACWA Power” şirkəti ilə bərpa olunan enerji güclərinin yaradılması üzrə əməkdaşlığın perspektivlərinə də toxunulub.
“TotalEnergies” şirkətinin Avropa regionunda kəşfiyyat və hasilat üzrə baş vitse-prezidenti Jean-Luc Guiziou ilə görüşdə isə “Abşeron” layihəsinin növbəti mərhələsi “Faza-1” üzrə proseslərin inkişafına və bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlığa dair məsələlər nəzərdən keçirilib. Energetika Nazirliyi və “TotalEnergies” şirkəti arasında 250 MVt gücündə quruda külək, Naxçıvan Muxtar Respublikasında 250 MVt gücündə günəş elektrik stansiyaları, habelə enerji saxlanc sistemləri layihələri üzrə əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun icrası ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Bu layihələrin həyata keçirilməsi ixrac məqsədləri və “yaşıl enerji dəhliz”lərinin yaradılması müstəvisində qiymətləndirilib. Həmçinin söhbət zamanı dronlar vasitəsilə metan qazının aşkarlanması və ölçülməsi üzrə əməkdaşlığa da toxunulub.
“WindEurope” Avropa Külək Enerjisi Assosiasiyasının baş icraçı direktoru Gils Dikson ilə görüş zamanı dənizdə külək enerjisi üzrə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib. Dənizdə külək enerjisinin istehsalı və ötürülməsi üçün avadanlıqların təminatı, zəruri infrastrukturun qurulması üzrə əməkdaşlığa “Vestas” şirkətinin maraq göstərdiyi qeyd olunub.
Azərbaycanda neft-qaz yataqlarında dəniz obyektlərinin işlənilməsində uzunmüddətli tərəfdaş olan “SAİPEM” şirkətinin baş icraçı direktoru Alessandro Puliti ilə görüşdə əməkdaşlıq imkanları dəyərləndirilib. Şirkətin bərpa olunan enerji mənbələrinə, dənizdə külək enerjisinə marağına müvafiq olaraq “Yaşıl Enerji Dəhlizi” üçün infrastrukturun qurulmasında iştirak perspektivlərinə toxunulub.
Dünya Enerji Şurasının baş katibi Angela Wilkinson ilə görüşün müzakirə predmetini isə enerji sahəsində trendlər, Azərbaycanın yaşıl enerji keçidi kursu, COP29 çərçivəsində əməkdaşlıq və təşkilatla əlaqələrin inkişafı təşkil edib.

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_c095934b59d36fb8b660f227f_o.jpg
Energy Minister Parviz Shahbazov held Cooperation meetings with SAIPEM, ACWA Power, TotalEnergies, WindEurope and the World Energy Council within the Baku Energy Forum.
At the meeting with Deputy Chairman of ACWA Power, Saudi Arabia RaaD al Saady, discussions were held on the construction of Khizi-Absheron WPP with a capacity of 240 MW and implementation of 200 MW Battery Energy Storage System (BESS) and 200 MW onshore wind power projects in line with the export opportunities. It was noted that Khizi-Absheron WPP would be put into operation next year. At the meeting, it was agreed to speed up the processes on the BESS project. Also, in accordance with the plans to transform Nakhchivan into a Green Energy Zone and build the export infrastructure of green energy the opportunities for cooperation with ACWA Power" on developing renewable energy capacities were also touched upon.
At the meeting with Jean-Luc Guiziou, Senior Vice-President of TotalEnergies for Exploration and Production in the European region, issues related to the development of processes in the Absheron Project Phase-1 and cooperation in the field of renewable energy were considered. The Ministry of Energy and TotalEnergies exchanged views on the implementation of the Memorandum of Understanding on cooperation on 250 MW onshore wind, 250 MW solar power plants in Nakhchivan Autonomous Republic, as well as energy storage systems projects. The implementation of these projects was assessed in the context of export goals and the establishment of green energy corridors. Also, during the conversation, cooperation on the detection and measurement of methane gas by drones was touched upon.
During the meeting with Giles Dickson, Chief Executive Officer of the European Wind Energy Association WindEurope, the possibilities of cooperation on offshore wind energy were discussed. It was noted that Vestas was interested in cooperation on supplying equipment for the generation and transmission of offshore wind energy and developing the necessary infrastructure.
Cooperation opportunities were assessed at the meeting with Alessandro Puliti, CEO of SAIPEM, a long-term partner in the development of offshore facilities in oil and gas fields in Azerbaijan. The prospects for being involved in the construction of the infrastructure for the Green Energy Corridor in line with the company's interest in renewable energy sources and offshore wind energy were touched upon.
The subject of the meeting with the Secretary General of the World Energy Council Angela Wilkinson was the trends in energy, the green energy transition course of Azerbaijan, cooperation within the COP29 and the development of relations with the organization.