https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_8c213faeef9648c590bce88d1_o.jpg
14 iyun 2024-cü il, Bakı – Ümumdünya Aeronaviqasiya Sammiti və CANSO-nun 28-ci İllik Ümumi İclası çərçivəsində 5 min nərə balığı körpəsinin təbii yaşayış mühitinə buraxılması mərasimi keçirilib. Neftçalada baş tutan bu təşəbbüs Xəzər hövzəsində nəsli kəsilməkdə olan nərə balığı populyasiyasının bərpası məqsədilə həyata keçirilib.
Tədbirdə AZAL, AZANS və CANSO-nun nümayəndələri, həmçinin sammit iştirakçılarının ailə üzvləri iştirak ediblər. Qurumların birgə səyləri Xəzər dənizinin ekosisteminə uzunmüddətli müsbət təsir göstərməyə yönəlib. Həmçinin bu təşəbbüs onların yeni əməkdaşlığını, ətraf mühitə qayğısını və biomüxtəlifliyin qorunmasına sadiqliyini nümayiş etdirir.
Nərə balığı Xəzər dənizinin ekosistemində özünəməxsus yer tutur. O, həm də dünyanın ən çox sevilən təamlarından biri olan kürünün mənbəyidir.
Qeyd edək ki, Bakıda iyunun 11-dən 13-nə kimi Ümumdünya Aeronaviqasiya Sammiti və CANSO-nun 28-ci İllik Ümumi İclası keçirilib. Tədbirdə 80-dən çox ölkədən 300-ə yaxın mülki aviasiya üzrə rəhbər şəxs iştirak edib.
Ekoloji dayanıqlılıq məsələlərinə yönəlmiş tədbir mühüm qərarlar qəbul etmək, bilik mübadiləsi və məhsuldar dialoqlar aparmaq üçün hava hərəkəti idarə edilməsi sahəsinin dünya liderlərinin diqqətini cəlb etmək məqsədi daşıyıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_8c213faeef9648c590bce88d1_o.jpg
14 июня 2024 года, Баку – В рамках Всемирного саммита по аэронавигации и 28-го Ежегодного генерального собрания CANSO состоялась церемония выпуска 5000 мальков осетровых пород в их естественную среду обитания. Эта инициатива, предпринятая в Нефтчале, направлена на восстановление популяции осетровых в Каспийском бассейне, которая находится под угрозой исчезновения.
В мероприятии приняли участие представители AZAL, AZANS, CANSO, а также члены семей участников саммита. Совместные усилия организаций направлены на долгосрочное положительное влияние на экосистему Каспийского моря. Данная инициатива также демонстрирует их новое сотрудничество и приверженность к бережному отношению к окружающей среде и сохранению биоразнообразия.
Осетр занимает уникальное место в экосистеме Каспийского моря, являясь не только обитателем его глубин, но и источником одного из самых желанных деликатесов в мире – икры.
Всемирный саммит по аэронавигации и 28-е Ежегодное генеральное собрание CANSO проходил в Баку с 11 по 13 июня. В мероприятии приняло участие около 300 руководителей в области гражданской авиации из более чем 80 стран мира.
Сфокусированное на вопросах экологической устойчивости, мероприятие призвано привлечь внимание мировых лидеров индустрии управления воздушным движением, с целью принятия важных решений, обмена знаниями и ведения продуктивных диалогов.