https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_a647354ad49d4144ae94d8c52_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov İtaliyanın Milan şəhərində Yaşıl Enerji Keçidi Konqresi çərçivəsində keçirilən nazirlər panelində əsas məruzəçi olaraq COP29 öncəsi Azərbaycanın milli enerji strategiyasına dair çıxış edib.
Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası və müasir milli enerji siyasətinin “yaşıl artımı” hədəfləyən prioritetlərinin COP məqsədləri ilə üst-üstə düşdüyü, COP29-a sədrliyin uzun illərdir qazıntı yanacağı üzrə etibarlı tərəfdaş olan ölkəmizin dünyada təhlükəsiz və ədalətli enerji keçidindəki rolunu gücləndirdiyi qeyd olunub. Bildirilib ki, 1300 MVt-lıq günəş-külək elektrik stansiyalarının təməlinin qoyulması və 100 MVt günəş enerjisi layihəsinin hərracı ilə bağlı bu ilə olan planlarımız uğurla reallaşır: “Bu gedişatla 2030-cu ilə 30%-lik hədəfimizə daha tez nail olacağıq. 2027-ci ilədək 2 milyard dollardan çox investisiya dəyərində 2 QVt-dək günəş-külək elektrik stansiyalarının inşası bərpa olunan enerjinin quraşdırılmış gücdə payını 33%-ə yüksəldəcək”. O da əlavə edilib ki, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən “yaşıl enerji zonası” elan edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur, eləcə də Naxçıvanın sıfır emissiyaya malik ərazilər kimi inkişafı, ilkin mərhələdə 5 QVt-dan çox yaşıl elektrik və yaşıl qazların ixracı məqsədilə “Xəzər-Qara dəniz-Avropa”, “Azərbaycan-Türkiyə-Avropa”, həmçinin Qazaxıstan və Özbəkistandan enerjinin ötürülməsi üçün “Azərbaycan-Mərkəzi Asiya-Avropa” yaşıl enerji dəhlizlərinin yaradılması dekarbonizasiya və iqlim məsələlərində ölkəmizi regionda ön plana çıxarır.
““Yaşıl enerji zonaları və dəhlizləri” kimi örnək təşəbbüslər bu gün nəinki COP29-un Fəaliyyət Gündəliyinə istiqamət verir, həmçinin COP-un mirası olmağa daha münasibdirlər. COP29-un əsas mövzusunun maliyyə olduğunu nəzərə aldıqda, bu tədbirin bərpa olunan enerjinin üçqat, enerji səmərəliliyinin ikiqat artırılması və ədalətli enerji keçidinə nail olunmasını sürətləndirəcək platforma olacağına inanırıq. Bu aspektdə, elektrik şəbəkələrinin gücləndirilməsini, enerji saxlanma imkanlarının genişlənləndirilməsini, hidrogen istehsalının artırılmasını, müvafiq istiqamətlər, o cümlədən HVDC infrastrukturu, enerji səmərəliliyi üzrə investisiyaların bir neçə dəfə artırılmasını təmin edəcək yeni təşəbbüs və hədəflərə ehtiyac var. Bu mötəbər tədbirin sədrliyini öz üzərinə götürən Azərbaycan bütün tərəflərlə səmimi və nəticəyönümlü dialoq quraraq COP prosesini irəli aparmaq, səmərəli iqlim fəaliyyətini, enerji keçidini təmin etmək və COP29-un uğurlu nəticələrlə yekunlaşması üçün əlindən gələni edəcəkdir,” deyə nazir bildirib.
Nazir Pərviz Şahbazov müzakirələr zamanı Azərbaycan, BƏƏ və Braziliyadan ibarət üçlük mexanizmi, 2025-ci ildən sonrakı dövr üçün iqlim maliyyəsi üzrə yeni kollektiv kəmiyyət hədəfinin razılaşdırılması, iqlim fəaliyyəti üzrə çoxtərəfli dialoqun effektiv olması üçün qarşılıqlı etimad, məsuliyyətin və maliyyə imkanlarının ədalətli bölgüsünün təmin edilməsi kimi məsələlərdən də bəhs edib.

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_a647354ad49d4144ae94d8c52_o.jpg
Energy Minister Parviz Shahbazov delivered a speech as a main speaker on Insights on Azerbaijan's National Energy Strategy ahead of COP29 at the Ministerial Session within the Global Energy Transition (GET) Congress in Milan, Italy.
The socio-economic development strategy of Azerbaijan and priorities of its national energy policy aimed at maximizing "green growth" are aligned with the goals of the COP process. Our country - a reliable partner in production of fossil fuels for the long years, now contributes to the safe and just energy transition in the world. It was noted that our plans for this year to lay the foundations of 1300 MW of solar and wind power plants and to auction 100 MW of wind energy projects are being implemented successfully: "With such progress, the Government is going to exceed its target of 30% share of renewables in installed capacity by 2030. The construction and integration of 2 GW of solar-wind power plants with more than 2 billion USD investment will increase the share of renewable energy in installed capacity to 33% by 2027." It was also added that the President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev declared the Garabagh, East Zangezur, and Nakhchivan regions of the country as green energy zones. Their development as net-zero areas, creatation of the Caspian-Black Sea-Europe and the Azerbaijan-Türkiye-Europe energy corridors for export at the initial stage of more than 5 GW of green electricity and green gases from Azerbaijan, the establishment of Azerbaijan-Central Asia-Europe green energy corridor for the transmission of energy from Kazakhstan and Uzbekistan put our country in the forefront of the region in terms of decarbonization and climate action.
"Exemplary initiatives, such as the Green Energy Zones and Corridors, not only guide the Action Agenda of COP29 today, but are also more likely to become the COP's legacy. Given that finance is the most important topic in the negotiations track, we believe that this platform will accelerate the tripling of renewable energy, the doubling of energy efficiency and the achievement of secure energy transition. In this respect, there is a need for new initiatives and targets of increasing investments greatly, to ensure the strengthening of electric grids, scaling up energy storage facilities, and the increase of hydrogen production and energy efficiency in relevant directions, including through HVDC infrastructure. Azerbaijan will exert all efforts to advance the global climate agenda, including just and equitable energy transition and to conclude COP29 with successful results by establishing a sincere and result-oriented dialogue with all parties," the Minister said.
During the discussions, Minister Parviz Shahbazov also spoke about the tripartite mechanism consisting of Azerbaijan, the UAE and Brazil, Agreeing on a new collective quantitative target for climate finance for the period after 2025, mutual trust for the effectiveness of multilateral dialogue on climate action, ensuring a fair distribution of responsibility and financial resources.