https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_df9283479c9f06980532ed68e_o.jpg
Türkiyə Respublikasının “Letgen Biotechnology” şirkətinin rəhbəri Fahrettin Özcan Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tədqiqat, İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin əməkdaşları üçün biotexnologiya sahəsində ən son yeniliklərə, biotexnologiyanın tibb, kənd təsərrüfatı və qida təhlükəsizliyi sahəsində tətbiqinə dair seminar keçirib.
Seminarda həmçinin fundamental elmin sənayedə tətbiqi, innovasiyaların kommersiyalaşdırılması istiqamətindəki mərhələlər geniş müzakirə edilib.
Təlim zamanı PCR texnologiyasının tibb, qida təhlükəsizliyi və kənd təsərrüfatında istifadəsi haqqında ətraflı məlumat verilib. Eyni zamanda DNA və protein əsaslı diaqnostik dəstlərin müqayisəli təhlili aparılıb.
Görüşdə biotexnologiya sahəsində startap şirkətlərin texnopark imkanlarından istifadəsinin faydaları da müzakirə edilib.

https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_df9283479c9f06980532ed68e_o.jpg
Руководитель компании «Letgen Biotechnology» Турецкой Республики Фахреттин Озкан провел семинар для сотрудников Центра совершенства по исследованиям, развитию и инновациям Бакинского государственного университета (БГУ). Темой мероприятия были последние инновации в области биотехнологий, применении биотехнологий в области медицины, сельского хозяйства и продовольственной безопасности.
На семинаре широко обсуждались вопросы применения фундаментальной науки в промышленности, этапы в направлении коммерциализации инноваций.
В ходе тренинга дана подробная информация об использовании технологии ПЦР в медицине, продовольственной безопасности и сельском хозяйстве. Параллельно проведен сравнительный анализ ДНК и белковых диагностических наборов.
На встрече также обсуждались преимущества использования возможностей технопарков стартап-компаний в сфере биотехнологий.