https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_3c46f7c36452a6ee2775a8668_o.jpg
Bu payızda keçiriləcək Baku Jazz Festival 2024 dünya ulduzlarının və Grammy mükafatı laureatlarının iştirakı ilə geniş proqram təqdim edəcək.
Oktyabrın 17-dən 27-dək keçiriləcək 19-cu Baku Jazz Festival başlayneri dünya cazının top ulduzu, məşhur amerikalı caz vokalisti, ikiqat Qremmi mükafatı laureatı ,"hər yerdə" papaq Qreqori Porter olacaq.
Qreqori Porterin pərəstişkarları onun səsinin sehrli gücü ilə artıq tanışdırlar, bal kimi ürəkdən rəvan yayılır. Caz, blüz, soul və gospelin birləşməsinə olan ehtirası onun Bakersfild köklərindən gəlir. Porterin səsində Sam Kukun husky notları var, eyni zamanda onun sevimli sənətçisi Nat "King" Kolunun yağlı səsi var. Donni Hatavay tərəfindən real həyat təcrübələri və diqqətlə düşünülmüş aranjimanlarla dolu səmimi öz bəstələnmiş sözləri son on ilin ən yaxşı soul müğənnilərindən biri olan Qreqori Porterin uğurunun və dünya miqyasında populyarlığının düsturuna çevrildi.
Porter demək olar ki, heç vaxt onun məşhur düz zirvəli papağı olmadan görünmür. Bu bir qədər dəyişdirilmiş balaclavadır, lakin üzü örtən parça olmadan. Müğənni bunun onun “gizlənmə yolu” olduğunu deyir və bunu “caz papağı” adlandırır.
2012-ci ildə Jazzweekley-ə verdiyi müsahibədə Qreqori Porter niyə qapaq geyinməyə başladığını belə izah edib: “Üzümdə bir neçə əməliyyat keçirdim və dərim fərqli görünməyə başladı. Sonra baş geyimi geyinməyə qərar verdim. Onu hər zaman geyinməyə ehtiyacım yox idi, amma zaman keçdikcə bunun məni digər sənətçilərdən fərqləndirdiyini gördüm. Mən bunu öz işimə çevirdim və onu geyinərək ictimaiyyətə görünməyə davam etmək qərarına gəldim. İndi insanlar məni tanıyır. Olan budur".
Baku Jazz Festival 2024-ün tam proqramı tezliklə açıqlanacaq. Bakı Caz Festivalı 2005-ci ildə məşhur saksofonçu Rain Sultanov tərəfindən təsis edilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_3c46f7c36452a6ee2775a8668_o.jpg
Baku Jazz Festival 2024 this fall will present a wide program with the participation of world stars and Grammy Award winners.
The headliner of the 19th Baku Jazz Festival, which will take place from October 17 to 27, will be the top star of world jazz, the famous American jazz vocalist, two-time Grammy Award winner, recognizable both by his velvety voice timbre and the “ubiquitous” hat Gregory Porter.
Fans of Gregory Porter are already familiar with the magical power of his voice, smoothly spreading through the heart like honey. His passion for fusing jazz, blues, soul and gospel comes from his Bakersfield roots. Porter's voice has the husky tones of Sam Cooke, but also the buttery sound of his favorite artist, Nat "King" Cole. Sincere self-composed lyrics filled with real-life experiences and carefully thought-out arrangements by Donny Hathaway have become the formula for success and worldwide popularity of one of the best soul singers of the last decade, Gregory Porter.
Porter is almost never seen without his famous flat peaked hat. This is a somewhat modified balaclava, but without the fabric covering the face. The singer says it's his "way of hiding" and calls it a "jazz hat."
In a 2012 interview with Jazzweekley, Gregory Porter explained why he started wearing a beanie: “I had several surgeries on my face, and my skin began to look different. Then I decided to wear a headdress. I didn't need to wear it all the time, but over time I noticed that this made me different from other artists. I made it my thing and decided to continue appearing in public wearing it. Now people recognize me. It is what it is".
The full program of Baku Jazz Festival 2024 will be announced soon. Baku Jazz Festival was founded in 2005 by the famous saxophonist Rain Sultanov.