https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_d216bb66aed70330d35fe9611_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində Belarus Milli Assambleyası Respublika Şurasının sədri Natalya Koçanova və Efiopiya Federal Şurasının spikeri Aqeqnehu Teşager ilə görüşlər keçirib.
Respublika Şurasının sədri Natalya Koçanova ilə görüşdə Azərbaycan və Belarus arasında dostluq prinsiplərinə əsaslanan tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafından məmnunluq ifadə olunub. Tərəflər ölkələrimiz arasında münasibətlərin hazırkı yüksək səviyyədə inkişafında iki ölkənin dövlət başçıları arasında yüksək səviyyəli münasibətlərin mühüm rolunu qeyd edərək, son dövrlərdə Azərbaycan və Belarus arasında yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin intensivləşdiyini, imzalanan sənədlərin əlaqələrin daha da dərinləşməsini təmin etdiyini qeyd ediblər.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın müxtəlif sahələrdə daha da inkişafının əhəmiyyəti vurğulanaraq, bu istiqamətlərdə mövcud imkanlarla bağlı fikir mübadiləsi də aparılıb.
Görüşdə Azərbaycan və Belarus parlamentlərinin əlaqələrin həm ikitərəfli əsasda, həm də beynəlxalq parlament təşkilatlarında uğurlu əməkdaşlığından məmnunluq ifadə edilib. Spiker Sahibə Qafarova özünün ötən ay Belarus Respublikasına rəsmi səfərini və keçirdiyi görüşləri məmnunluqla xatırlayıb.
Efiopiya Federal Şurasının spikeri Aqeqnehu Teşager ilə görüşdə də iki ölkə arasındakı əlaqələrin mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri ilə bağlı müzakirələr aparılıb, bir sıra sahələrdə əməkdaşlıq imkanlarının olduğu bildirilib.
Görüşdə iki ölkənin parlamentlərinin müxtəlif beynəxalq təşkilatlarda birgə fəaliyyət göstərdiyi vurğulanıb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyəti barədə məlumat verib. Efiopiyanın təşkilatın konfransında iştirakı xatırladılıb. Həmçinin, qanunverici orqanlarımızda dostluq qruplarının fəaliyyət göstərdiyi, dostluq qrupları arasında qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsinin əhəmiyyəti bildirilib.
Efiopiya Federal Şurasının sədri Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək, Azərbaycanın Hərəkata sədrliyi dövründə irəli sürdüyü təşəbbüsləri təqdir edib.
Görüşlərdə bu ilin noyabr ayında Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29 haqqında da söhbət açılıb və Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova COP29 çərçivəsində Milli Məclisin Parlamentlərarası İttifaq ilə birlikdə təşkil edəcəyi Parlament konfransı haqqında məlumat verib.

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_d216bb66aed70330d35fe9611_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в рамках текущей рабочей поездки в Санкт-Петербург в Российской Федерации провела встречи с председателем Совета Республики Национальной ассамблеи Беларуси Натальей Кочановой и спикером Федерального Совета Эфиопии Агегнеху Тешагером.
На встрече с председателем Совета Республики Натальей Кочановой было выражено удовлетворение развитием основанных на принципах дружбы партнёрских связей между Азербайджаном и Беларусью. Собеседницы отметили важную роль высокоуровневых отношений глав двух государств в нынешнем развитии отношений между нашими странами на высоком уровне, и отметили, что в последнее время между Азербайджаном и Беларусью интенсифицируются статусные взаимные визиты, а подписанные документы обеспечивают дальнейшее углубление отношений.
Во время беседы подчёркивалось значение продолжения развития межгосударственного сотрудничества в различных областях, и состоялся обмен мнениями о соответствующих наличных возможностях.
Также было выражено удовлетворение успешным сотрудничеством парламентов Азербайджана и Беларуси, как на двусторонней основе, так и в международных парламентских организациях. Спикер Сагиба Гафарова вспомнила свой официальный визит в Республику Беларусь в прошлом месяце и проведенные встречи.
На встрече со спикером Совета Федерации Эфиопии тоже обсуждались текущее состояние и перспективы развития отношений между двумя странами, и отмечались возможности сотрудничества в ряде сфер.
Было подчёркнуто, что было подчеркнуто, что парламенты двух стран осуществляют совместную деятельность в различных международных организациях. Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова проинформировала собеседника о деятельности Парламентской сети Движения Неприсоединения, созданной по инициативе Президента Азербайджана Ильхама Алиева. Упоминалось участие Эфиопии в конференции этой организации. Также было отмечено, что в наших законодательных органах действуют группы дружбы, и что важно совершать встречные визиты этих групп.
Спикер Федерального Совета Эфиопии высоко оценил деятельность Азербайджана в рамках Парламентской сети Движения Неприсоединения и одобрительно отозвался об инициативах, которые Азербайджан выдвигал в период председательства в ДН.
На обеих встречах говорилось и о 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29), которая состоится в ноябре этого года в Баку. Спикер Милли меджлиса Сагиба Гафарова проинформировала собеседников о Парламентской конференции, которую Милли Меджлис совместно с Межпарламентским Союзом проведёт на полях COP29.