https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_1be555f0f181d19fcee2bd8e5_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov ölkəmizdə səfərdə olan Sloveniya Respublikasının ətraf mühit, iqlim və energetika naziri Bojan Kumerlə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında təbii qaz və bərpa olunan enerji mənbələri də daxil olmaqla ikitərəfli və çoxtərəfli enerji əməkdaşlığının gündəliyinə daxil olan məsələlər müzakirə edilib. “SOCAR” və “Geoplin” arasında qaz təchizatı sahəsində imzalanmış Anlaşma Memorandumunun əməkdaşlığın genişləndirilməsi və Sloveniyanın enerji təhlükəsizliyinə töhfə verilməsi çərçivəsində əhəmiyyəti vurğulanıb.
Sloveniyalı nazir ölkəsinin enerji sistemi və enerji keçidi planları haqqında ətraflı məlumat verib. Nazir Pərviz Şahbazov isə Azərbaycanda beynəlxalq tərəfdaşlarla özəl investisiya hesabına həyata keçirilən sənaye miqyaslı yaşıl enerji layihələri, bərpa olunan enerjinin ixracı planları haqqında danışıb.
Görüş zamanı, həmçinin energetikanın müxtəlif istiqamətləri üzrə mövcud əlaqələrin genişləndirilməsi imkanları nəzərdən keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_1be555f0f181d19fcee2bd8e5_o.jpg
Minister of Energy Parviz Shahbazov met with Bojan Kumer, Minister of the Environment, Climate and Energy, who is on a visit to our country.
During the meeting, issues included in the agenda of bilateral and multilateral energy cooperation between the two countries, including natural gas and renewable energy sources, were discussed. The importance of the Memorandum of Understanding signed between SOCAR and Geoplin in the field of gas supply within the expanding cooperation and contributing to Slovenia's energy security was emphasized.
The Slovenian minister gave detailed information about his country's energy system and energy transition plans. Minister Parviz Shahbazov spoke about renewable energy export plans, industrial-scale green energy projects implemented in Azerbaijan with international partners at the expense of private investment.
During the meeting, the possibilities of expanding existing relations in various areas of energy were also considered.