https://innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_4e6695ea433ef829e9965a154_o.jpg
Energetika Nazirliyində “Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamı ilə yaradılmış Komissiyanın növbəti iclası keçirilib.
Komissiyanın sədri energetika naziri Pərviz Şahbazov Sərəncamın icrası ilə bağlı gündəlikdə olan məsələləri diqqətə çatdırıb, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində Komissiya qarşısında duran vəzifələri qeyd edib.
Gündəliyə müvafiq olaraq Komissiyanın son iclasından bu günədək görülmüş işlərə dair Katibliyin hesabatı dinlənilib. Daha sonra bərpa olunan enerji mənbələri üzrə hərracların keçirilməsinə dair mövcud vəziyyət, yaşıl enerji layihələrinin şəbəkəyə inteqrasiyası ilə bağlı görülmüş işlər haqqında məlumatlar təqdim edilib, Elektromobillik üzrə milli Fəaliyyət Planının əsas müddəaları müzakirə edilib. Həmçinin bp şirkəti tərəfindən həyata keçirilən “Şəfəq” GES layihəsi ilə bağlı görülən işlər və digər cari məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
İclasda Energetika, İqtisadiyyat, Maliyyə, Ədliyyə, Fövqəladə Hallar, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Kənd Təsərrüfatı, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirliklərinin, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Mərkəzi Bank, Minatəmizləmə Agentliyi, “Azərenerji” ASC, “Azərişıq” ASC, Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin nümayəndələri iştirak edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-07/_innews_4e6695ea433ef829e9965a154_o.jpg
The next meeting of the commission established by the relevant Order of the President of the Republic of Azerbaijan on additional measures for the implementation of projects in the field of use of renewable energy sources was held at the Ministry of Energy.
Chairman of the commission, Minister of Energy Parviz Shahbazov brought to the attention the matters on the agenda related to the implementation of the order and noted the tasks facing the Commission within Green World Solidarity Year.
According to the agenda, the Secretariat's report on the work done from the last meeting of the Commission to this day was heard. Later, information on the current status on the holding of auctions on renewable energy sources, the work done on the integration of green energy projects into the network was presented, and the main provisions of the National Action Plan on electromobility were discussed. The sides also exchanged views on the work done on the Shafag SPP implemented by bp and other current issues.
The representatives of the Ministries of Energy, Economy, Finance, Justice, Emergency Situations, Ecology and Natural Resources, Agriculture, Digital Development and Transport, State Committee for Urban Planning and Architecture, Central Bank, ANAMA, Azerenergy OJSC, Azerishiq OJSC, AREA attended at the meeting.