https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_f3324f2ae8acd831b0a291579_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunda yerləşən “Şorbulaq” filiz təzahürləri sahəsində axtarış-qiymətləndirmə işlərinə başlayıb. Məqsəd mövcud təzahürlərin ilkin ehtiyatlarının qiymətləndirilməsidir.
Səhmdar Cəmiyyətin axtarış-kəşfiyyat proqramına əsasən, burada ilkin mərhələdə kameral qiymətləndirmə və məsafədən tədqiqat işləri aparılıb. Perspektivli zonaların qısa vaxtda müəyyənləşdirilməsi, yüksək vəsait tələb edən buruqqazma işlərinə qənaət edilməsi məqsədilə tədqiqatlarda qeyri-invaziv axtarış metodlarından olan hiperspektral peyk çəkilişlərindən istifadə edilir. Paralel olaraq arxiv geoloji materialların toplanması, sistemləşdirilməsi, rəqəmsallaşdırılması işləri də icra olunub. Cari il ərzində davam edəcək genişmiqyaslı axtarış-qiymətləndirmə işlərinin nəticəsinə uyğun olaraq növbəti tədqiqat mərhələsinə keçid, sahədə buruqqazma işləri ilə bağlı müvafiq qərarlar qəbul ediləcəkdir.
Qeyd edək ki, “Şorbulaq” təzahür sahəsi Kəlbəcər rayonunda, Tərtərçayın sol qolu olan Levçay çayının hövzəsində yerləşir. Təzahür sahəsində qızıl, xrom və civə metallarının olduğu proqnozlaşdırılır. Təzahür sahəsi 1958-ci ildə kəşf edilib.
Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC tərəfindən geoloji tədqiqatlar hazırda bir neçə istiqamət üzrə aparılır. QSC-nin idarəetməsinə verilən filiz sahələri ilə yanaşı, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 iyun 2023-cü il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi birgə ölkə ərazisində ümumi geoloji axtarış işlərinin icrası davam etdirilir. Həmçinin “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq QSC tərəfindən mineral xammal ehtiyatlarının monitorinqi, təftişi, axtarışı, qiymətləndirilməsi kimi vacib tapşırıqlar icra edilməkdədir.

ЗАО «AzerGold» начало поисково-оценочные работы на еще одном проявлении в Восточном Зангезуре
ЗАО «AzerGold» начало поисково-оценочные работы на еще одном проявлении в Восточном Зангезуре ЗАО «AzerGold» начало поисково-оценочные работы на еще одном проявлении в Восточном Зангезуре
Закрытое акционерное общество (ЗАО) «AzerGold» начало поисково-оценочные работы на рудоносном участке «Шорбулаг», расположенном в Восточном Зангезурском экономическом регионе. Целью является оценка первичных запасов имеющихся проявлений.
Согласно поисково-разведочной программе Общества, на начальном этапе были проведены камеральная оценка и дистанционные исследования. Для определения перспективных зон в кратчайшие сроки и экономии средств на дорогостоящих буровых работах в исследованиях используются неинвазивные методы поиска, такие как гиперспектральная спутниковая съемка. Параллельно проводится сбор, систематизация и оцифровка архивных геологических материалов. По результатам широкомасштабных поисково-оценочных работ, которые будут продолжаться до конца года, будет принято соответствующее решение о переходе к следующему этапу исследований и проведению буровых работ на участке.
Отметим, что участок проявления «Шорбулаг» находится в Кельбаджарском районе, в бассейне реки Левчай, левого притока Тартарчая. На участке прогнозируется проявление золота, хрома и ртути. Месторождение было открыто в 1958 году.
Напомним, что ЗАО «AzerGold» ведет геологические исследования по нескольким направлениям. Наряду с рудоносными участками, переданными под управление ЗАО, продолжается проведение общих геологоразведочных работ на территории страны совместно с Министерством экологии и природных ресурсов по Распоряжению Президента Азербайджанской Республики от 22 июня 2023 года. Кроме того, в соответствии с «I Государственной программой Великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики», компания выполняет такие важные задачи, как мониторинг, инвентаризация, поиск и оценка запасов минерального сырья.