https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_b0783206ab5e76224fa538a0e_o.jpg
Avstraliyada fəaliyyət göstərən Azərbaycan icması ölkənin xarici işlər naziri Penni Vonqa müraciət edib.
Avstraliya Azərbaycanlıları Assosiasiyasının (AAA) rəhbəri Mikayıl Oytanın imzası ilə nazirə ünvanlanan məktubda erməni diasporunun Yeni Cənubi Uels (NSW) parlamentinə qeyri-qanuni təsirindən bəhs edilib.
“İcmamız parlamentdə təmsil olunan Liberal Partiyasının Avstraliyanın federal hökumətini Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərini (vaxtilə erməni separatçılarının qeyri-qanuni şəkildə işğal etdikləri ərazilərdən söhbət gedir) tanımağa çağırışından məyus olub və bu hərəkəti sərt şəkildə qınayır. Beynəlxalq hüquq normalarına zidd olan bu təklif Liberal partiyasının Benneloq şöbəsinin üzvü və Rayd şəhərinin müşaviri Trenton Braun tərəfindən 6 avqust 2022-ci il tarixində irəli sürülüb”, - deyə vurğulyan AAA rəhbəri nəzərə çatdırıb ki, məhz Rayd şəhərində mütəmadi olaraq Avstraliyanın mövqeyinə və milli maraqlarına zidd hərəkətlər edən erməni diasporunun ən böyük hissəsi yaşayır.
Məktub müəllifi xatırladıb ki, Qarabağ məsələsində Avstraliyanın və dünya birliyinin mövqeyi milli dövlətlərin ərazi bütövlüyünü dəstəkləyən beynəlxalq hüquq normalarına əsaslanır. Erməni diasporunun lobbiçiləri isə siyasətə qeyri-qanuni təsir göstərmək məqsədilə Qarabağ münaqişəsi barədə öz şəxsi maraqlarına sərf edən məlumatları təqdim etməklə məşğuldurlar. Bununla da beynəlxalq hüquqa məhəl qoymaması və dinc azərbaycanlıların fundamental insan hüquqlarını (Azərbaycanın Gəncə, Bərdə və digər şəhərlərində dinc yaşayış məntəqələrinin və mülki infrastrukturların Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən bombalanması, qadınların, qocaların və uşaqların öldürülməsi buna misaldır) kobudcasına pozması prosesində təcavüzkar Ermənistana yardım göstərirlər.
Ermənistan tərəfini dünyada hansı qüvvələrin dəstəklədiyinə diqqəti cəlb edən AAA rəhbəri vurğulayıb ki, hüquqi və faktoloji tarixi məlumatları izləmək və onlara əməl etmək Avstraliyanın milli maraqlarına uyğundur. “Avstraliya Azərbaycanlıları Assosiasiyası hesab edir ki, yerli siyasətçilər yalnız Avstraliya xalqının maraqlarına xidmət etməlidirlər. Anlamaq lazımdır ki, regiona sülh lazımdır. Odur ki, bu münaqişə şişirdilməməli, əksinə, sona çatdırılmalıdır. Beynəlxalq münaqişənin dinc, multikultural və çoxmillətli ölkəmizə gətirilməsi Avstraliyanın marağında deyil. Avstraliyalı siyasətçilər bu məsələdə ölkənin ən yaxşı mənafeləri üçün hərəkət etməyə borcludurlar, çünki Avstraliya bərabərliyi, ədaləti, dəqiqliyi, dürüstlüyü qiymətləndirir və qanunun aliliyini qoruyur”, - deyə məktub müəllifi əlavə edib.
Qeyd edək ki, bu müraciət ölkədəki Liberal, Leyborist və Yaşil partiyaların federal və yerli liderlərinə də göndərilib.

https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_b0783206ab5e76224fa538a0e_o.jpg
Осуществляющая деятельность в Австралии азербайджанская община обратилась к министру иностранных дел страны Пенни Вонг.
В письме, адресованном министру за подписью руководителя Ассоциации азербайджанцев Австралии (AAA) Микаила Ойты, говорится о незаконном воздействии армянской диаспоры на парламент Нового Южного Уэльса (NSW).
“Наша община разочарована призывом представленной в парламенте Либеральной партии к федеральному правительству Австралии признать признанные на международном уровне территории Азербайджана (речь идет о территориях, некогда незаконно оккупированных сепаратистами) и решительно осуждает эти действия. Данное предложение, противоречащее нормам международного права, было выдвинуто членом Беннелогского отдела Либеральной партии и советником города Райд Трентоном Брауном 6 августа 2022 года”, - подчеркивает руководитель ААА, отмечая, что именно в городе Райд проживает значительная часть армянской диаспоры, регулярно осуществляющей действия, противоречащие позиции и национальным интересам Австралии.
Автор письма напоминает, что позиция Австралии и мирового сообщества в карабахском вопросе опирается на нормы международного права, поддерживающие территориальную целостность национальных государств. А лоббисты армянской диаспоры в целях оказания незаконного влияния на политику занимаются предоставлением сведений о карабахском конфликте, отвечающих их личным интересам. Тем самым они оказывают агрессорской Армении содействие в процессе игнорирования международного права и грубого нарушения прав человека (примером чему могут служить бомбардировка армянскими вооруженными силами мирных населенных пунктов и гражданской инфраструктуры в Гяндже, Барде и других городах Азербайджана, убийство стариков, женщин и детей).
Говоря о том, какие силы в мире поддерживают Армению, руководитель ААА подчеркивает, что отслеживание и соблюдение юридических и фактологических исторических данных отвечает национальным интересам Австралии. “Ассоциация азербайджанцев Австралии считает, что местные политики должны служить лишь интересам австралийского народа. Следует понять, что региону нужен мир. Поэтому надо закончить этот конфликт, а не раздувать его. Навязывание нашей мирной, мультикультуральной и многонациональной стране международного конфликта не в интересах Австралии. В этом вопросе австралийским политикам необходимо действовать в лучших интересах страны, так как Австралия ценит равенство, справедливость, точность, четкость и защищает верховенство закона”, - констатирует автор письма.
Отметим, что данное обращение направлено также федеральным и местным лидерам Либеральной, Лейбористской партий и партии Зеленых.