https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_fff2cf94342a731fa30e216b5_o.jpg
“Hamiləlikdə çəki artımı labüd və qaçılmaz bir fizioloji prosesdir. Lakin çəkinin artmasının miqdarı hamilənin bədən çəkisinin indeksindən asılı olaraq müxtəlif ola bilər”.
innews.media xəbər verir ki, bu fikirləri “Sağlam radio”da yayımlanan “Sağlam səhər” verilişində Səhiyyə Nazirliyi Elmi-Tədqiqat Mamalıq və Ginekologiya İnstitutunun mama-ginekoloqu Xanım Adıgözəlova bildirib.
Onun sözlərinə görə, bədən çəki indeksi dedikdə bədənin kiloqramla olan çəkisinin boyun metrlə kvadrat nisbətinə bərabərdir:
“Bədən çəki indeksi 18-dən 24.9-a qədər norma hesab olunur və hamilənin hamiləlik müddətində aldığı çəki çox zaman bədən çəki indeksinin miqdarından asılıdır. Belə ki, 18-24 normal bədən çəkili hamilə hesab olunur. Bu hamilələr hamiləlik müddətində maksimal şəkildə 16 kq-a qədər, yəni təxminən 6-16 kiloqrama qədər çəki ala bilərlər. Əgər hamilənin bədən çəki indeksi 18-dən aşağıdırsa, bu hamilələrimizin 11-18 kiloqrama qədər çəki alması normal hesab olunur. Əgər çəki daha çoxdursa, artıq çəki dedikdə biz hamilənin bədən çəki indeksinin 25-dən 29.9–a qədər olan aralığını nəzərdə tuturuq ki, bu hamilələrin maksimal çəki artımı 12-13 kiloqramdan çox olmaması məsləhət görülür”.
X.Adıgözəlova qeyd edib ki, piylənməsi olan hamilələrdə isə bədən çəki indeksinin göstəricisi 30-dan yuxarı olur və bu piylənmənin dərəcəsindən asılı olaraq dəyişilir:
“Bədən çəki indeksinin göstəricisinə görə belə hamilələrdə hamiləlik müddəti çəki artımı maksimal 9-10 kiloqramdan çox olmaması məsləhət bilinir. Bu 3-4 kiloqram və ya 9 kiloqram da ola bilər. Amma bundan artıq olmaması tövsiyə olunur. Hamilənin aldığı çəki trimestrlər üzərində də dəyişir. Əsas çəki artımı axırıncı trimestrlərdə rast gəlinir ki, bu da daha çox dölün özünün çəkisinin sürətli artması ilə əlaqədardır. Hamilə də bu həftələrdə çəkisinin daha çox ağırlaşdığını və çəkinin sürətli artdığını hiss edir”.
Mama-ginekoloq bildirib ki, hamilənin sağlam çəki artımı təbii ki, onun qidalanmasından çox asılıdır:
“Biz mama-ginekoloqlar olaraq məsləhət bilirik ki, hamilələr öz rasionunda lifli qidalardan daha çox istifadə etsin, evdə bişirilən yeməklərə üstünlük versinlər, konservatlardan, emal olunan qidalardan, un məmulatları, şirniyyatlardan uzaq dursunlar. Gündəlik maye qəbuluna xüsusi fikir verməklə öz çəkilərini sağlam şəkildə artıra bilərlər. Hamiləlikdə həkim nəzarəti ilə çəki artımının qarşısını almaq üçün müxtəlif pəhrizlər tuta bilərlər ki, bu da sağlam hamiləlikdə ümumiyyətlə məsləhət deyil. Yalnız patoloji hallarda, yəni piylənməsi olan hamiləliklərdə biz hamilələrə xüsusi pəhriz yazırıq ki, çəki artımını nəzarətdə saxlayaq. Amma hər halda hamilənin sağlam qidalanması onun çəkisinin də nəzarətdə saxlanılmasında xüsusi rol oynayır. Hamilələr az-az, tez-tez yeməli və təbii qidalara üstünlük verməlidirlər”.

Ханым Адыгёзалова "Набор веса во время беременности - необходимый и неизбежный физиологический процесс"
Ханым Адыгёзалова "Набор веса во время беременности - необходимый и неизбежный физиологический процесс" Ханым Адыгёзалова "Набор веса во время беременности - необходимый и неизбежный физиологический процесс"
«Набор веса во время беременности – необходимый и неизбежный физиологический процесс. Однако величина прибавки в весе может меняться в зависимости от индекса массы тела беременной.
Как сообщает innews.media, об этом во время вещаемого на Sağlam radio передаче Sağlam həyat сказала акушер-гинеколог НИИ акушерства и гинекологии Министерства здравоохранения Ханым Адыгёзалова.
По ее словам, индекс массы тела (ИМТ) рассчитывается по формуле - вес (килограмм) разделить на квадрат роста в метрах:
«Индекс массы тела от 18 до 24,9 считается нормой, и от величины ИМТ часто зависит вес, набираемый беременной женщиной во время беременности. Итак, у беременной считается нормальная масса тела 18-24. Эти беременные женщины за время беременности могут набрать максимальный вес до 16 кг, т. е. примерно 6-16 килограммов. Если индекс массы тела беременной ниже 18, считается нормальным прибавка в весе до 11-18 килограммов. Если вес больше, то под избыточным весом имеется в виду диапазон индекса массы тела беременной от 25 до 29,9, при этом рекомендуется, чтобы максимальная прибавка веса таких беременных не превышала 12-13 килограммов».
Х. Адыгёзалова отметила, что индекс массы тела беременных с ожирением выше 30 и меняется в зависимости от степени ожирения:
«По показателю индекса массы тела беременным не рекомендуется набирать за период беременности более 9-10 килограммов. Это может быть 3-4 килограмма, и 9 килограммов. Но рекомендуется не превышать этот показатель. Вес, набранный беременной, также меняется по триместрам. Основная прибавка веса происходит в последнем триместре, что связано по большей части быстрым увеличением веса самого плода. Беременная женщина также чувствует, что ее вес в эти недели быстро увеличивается».
Акушер-гинеколог также отметила, что здоровый набор веса беременной женщины, естественно, во многом зависит от ее питания:
«Мы, как акушеры-гинекологи, рекомендуем беременным женщинам включать в свой рацион больше продуктов, богатых клетчаткой. Следует отдавать предпочтение блюдам домашнего приготовления, избегать консервированных продуктов и полуфабрикатов, мучных изделий и сладостей. Уделяя особое внимание ежедневному потреблению жидкости, они могут увеличить свой вес безопасным способом. Во время беременности под наблюдением врача можно соблюдать различные диеты для предотвращения увеличения веса, что обычно не рекомендуется при здоровой беременности. Лишь в патологических случаях, то есть при наличии ожирения в период беременности, мы назначаем специальную диету для контроля прибавки веса. Однако в любом случае здоровое питание беременной женщины играет особую роль в контроле ее веса. Беременные женщины должны есть часто, но понемногу, и отдавать предпочтение натуральной пище».