https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_f9c445f69abdac3c6512f8431_o.jpg
“Dünyada İİV/QİÇS-ə qarşı aparılan mübarizə tədbirlərinə baxmayaraq, infeksiyanın yayılması hələ də davam etməkdədir”.
innews.media xəbər verir ki, bu fikirləri “Sağlam radio”da yayımlanan “Sağlam həyat” verilisində Səhiyyə Nazirliyi Respublika QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinin direktor müavini Günəş Cəfərova açıqlayıb.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda isə bu infeksiya əsasən İİV-ə yoluxmaya yüksək riskli qruplar arasında yayılıb:
“Səhiyyə Nazirliyinin daim nəzarəti sayəsində Respublika QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzi tərəfindən risk qrupları və ümumi əhali arasında aparılan məqsədli fəaliyyət İİV-infeksiyasının yayılmasını təmərküzləşmiş mərhələdə saxlamağa imkan verir. Azərbaycanda İİV -infeksiyasının ilk dəfə aşkar olunduğu 1987-ci ildən 2024-cü ilin ikinci rübünün sonunadək İİV-lə yaşayan insanların sayı 9926 nəfərdir. Onlardan 69,5%-i kişi, 30,5%-i qadındır. Aparılan əks epidemik tədbirlər nəticəsində ölkədə İİV/QİÇS-lə mübarizə istiqamətində mühüm addımlar atılıb və nailiyyətlər qazanılıb. Azərbaycan region ölkələri ilə müqayisədə İİV infeksiyasının yayılma göstəricisi ən aşağı olan ölkələr sırasındadır. Xüsusilə qeyd etmək istərdim ki, ölkədə İİV/QİÇS-lə mübarizə sahəsində aparılan çoxistiqamətli profilaktika strategiyası hesabına İİV/QİÇS-lə bağlı cəmiyyətdə məlumatlılıq səviyyəsi artıb”.
Direktor müavini bildirib ki, orta və ali məktəblərdə, tibb müəssisələrində, insanların sıx toplaşdığı məkanlarda və eyni zamanda risk qrupları arasında aparılan maarifləndirici tədbirlər və müayinə aksiyaları ölkədə İİV-ə müayinələrin səviyyəsinin yüksəlməsinə, bilavasitə aşkarlanmanın artmasına səbəb olub. Təqdirəlayiq haldır ki, aparılan müayinələr nəticəsində İİV-ə yoluxan şəxslər xəstəliyin erkən mərhələlərində aşkar olunaraq müalicə proqramına vaxtında cəlb olunurlar”.
G.Cəfərova sonda qeyd edib ki, İİV-lə yaşayan insanların müalicəsində son illər ÜST tərəfindən tövsiyə olunan müasir, daha effektiv və kombinə olunan preparatların istifadəsi də İİV-ə yoluxmuş insanların həyat keyfiyyətinin yaxşılaşmasına və ömrünün uzanmasına səbəb olur.

https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_f9c445f69abdac3c6512f8431_o.jpg
- «Несмотря на принимаемые меры по борьбе с ВИЧ/СПИДом в мире, скорость распространения инфекции продолжается».
Как сообщает innews.media, об этом во время вещаемого на Sağlam radio передаче Sağlam həyat сказала заместитель директора Республиканского центра борьбы со СПИДом Министерства здравоохранения Гюнеш Джафарова
По ее словам, в Азербайджане эта инфекция в основном распространяется среди лиц, относящихся к группе высокого риска заражения ВИЧ:
«Проблема ВИЧ/СПИДа находится под контролем Министерства здравоохранения. Целенаправленная деятельность среди групп риска, проводимая Республиканским центром борьбы со СПИДом, позволяют удерживать ВИЧ-инфекцию на концентрированной стадии. Впервые в нашей стране ВИЧ-инфекция была выявлена и зарегистрирована в 1987 году. И с того времени до конца первого полугодия 2024 года в нашей стране официально зарегистрированы 9926 человек с ВИЧ-инфекцией. Из них 69,5 процента мужчины и 30,5 процента женщины. В результате противоэпидемических мер предприняты важные шаги и достигнуты успехи в направлении борьбы с ВИЧ/СПИДом в республике. По сравнению со странами региона, Азербайджан входит в число стран с самой низкой распространенностью ВИЧ-инфекции. В частности, хотелось бы отметить, что благодаря разнонаправленной профилактической стратегии в сфере борьбы с ВИЧ/СПИДом в стране уровень осведомленности о ВИЧ/СПИДе в обществе повысился».
Замдиректора сообщила, что просветительские мероприятия и скрининговые кампании, проводимые в средних и высших школах, медицинских учреждениях, местах массового скопления людей и, в то же время, среди групп риска, привели к повышению уровня обследований на ВИЧ в стране, а также увеличению прямого выявления заражения. Отрадно, что в результате обследований у людей, инфицированных ВИЧ, выявляют на ранних стадиях заболевания и вовремя включают в программу лечения».
В заключение Г.Джафарова отметила, что в последние годы использование современных, более эффективных и комбинированных препаратов, рекомендованных ВОЗ при лечении, приводит к улучшению качества и продлению продолжительности жизни ВИЧ-инфицированных.