https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_fcfd9158801a10b2d0caca4e5_o.jpg
Naxçıvan MR-da “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov və Naxçıvan Muxtar Respublikasının (MR) ekologiya və təbii sərvətlər naziri Xanlar Mustafayev arasında görüş keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin nümayəndələrinin iştirak ilə keçirilən görüş “Yerin təkinin geoloji öyrənilməsinə və mineral xammal bazasından səmərəli istifadəyə dair 2020-2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı” və “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023–2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nda əks olunmuş muxtar respublikada filiz, qeyri-filiz yataq və təzahürlərin tədqiqi sahəsində tərəflərin gördüyü işlər və fəaliyyətin koordinasiyalı şəkildə davam etdirilməsi ilə bağlı olub.
Görüşdə Xanlar Mustafayev muxtar respublikada ətraf mühitin mühafizəsi, təbii sərvətlərdən səmərəli istifadənin təmin olunması ilə bağlı görülən işlər barədə məlumat verib. Nazir milli dağ-mədən sənayesinin dayanıqlı inkişafı yönündə səmərəli fəaliyyət həyata keçirən “AzerGold” QSC-nin muxtar respublikada icra etdiyi geoloji tədqiqatların gələcəkdə mədən layihələrinin istismara verilməsi ilə bölgənin sosial-iqtisadi inkişafına mühüm töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Bu məqsədlə Naxçıvan MR-in Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və “AzerGold” QSC arasında həm tarixi-geoloji məlumatların, həm də yeni tədqiqat materiallarının mübadiləsinin ümumi işə faydalı olacağı diqqətə çatdırılıb.
Zakir İbrahimov QSC-nin hasilat və istehsalat fəaliyyəti, eləcə də muxtar respublika ərazisində aparılan geoloji kəşfiyyat işləri barədə danışıb. Belə ki, o, aktiv hasilat aparılan Daşkəsən və Göygöl rayonlarındakı fəaliyyətin bölgədə iqtisadi aktivliyə təsiri, məşğulluğun artırılmasında müsbət rolu haqqında bəhs edərək, hazırda Culfa rayonunda yerləşən “Göydağ” filiz sahəsinə aid “Ortakənd” qızıl, “Göydağ” mis-porfir və “Başkənd” mis sahələri, Ordubad rayonunda yerləşən “Nəsirvaz” qızıl təzahürü sahəsində aparılan tədqiqatlar haqqında ətraflı məlumat verib. Muxtar respublika ərazisində həm qurudan, həm də havadan həyata keçirilən tədqiqatlar barədə danışan Zakir İbrahimov burada mərhələli tətbiqinə başlanılan qeyri-invaziv hiperspektral peyk çəkilişləri və aeroelektromaqnetik innovativ metodlardan bəhs edib. Tədqiqat işlərinin yekunu olaraq muxtar respublika ərazisində yaxın gələcəkdə mədən layihələrinin istismara verilməsi ilə ölkə iqtisadiyyatı, xüsusilə Naxçıvanın sosial-iqtisadi inkişafı, bölgədə məşğulluq, əhalinin rifah halının gücləndirilməsinə əlavə töhfə veriləcəyini, həmçinin aktiv hasilat sahələrinə yaxın yaşayış məntəqələrində sosialyönümlü proqramların, ekoloji layihələrin davamlı olaraq həyata keçiriləcəyi qeyd edilib.
Görüş qarşılıqlı maraq doğuran digər mövzuların müzakirəsi ilə davam edib, tərəflər muxtar respublikada dağ-mədən sənayesinin inkişaf etdirilməsi məqsədi ilə birgə səylərin gücləndirilməsinin vacibliyi barədə razılığa gəliblər.

https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_fcfd9158801a10b2d0caca4e5_o.jpg
В Нахичеванской Автономной Республике (АР) состоялась встреча между председателем Правления ЗАО «AzerGold» Закиром Ибрагимовым и министром экологии и природных ресурсов Нахичеванской АР Ханларом Мустафаевым.
Встреча с участием представителей Министерства экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики была посвящена вопросам, касающимся координирования работ, выполняемых сторонами в области исследования имеющихся в автономной республике рудных и нерудных месторождений и проявлений, отраженных в Государственной программе по геологическому изучении недр и эффективному использованию минерально-сырьевой базы на 2020-2024 годы» и Государственной программе социально-экономического развития Нахичеванской Автономной Республики на 2023-2027 годы».
В ходе встречи Ханлар Мустафаев предоставил информацию о проводимых в автономной республике мероприятиях по охране окружающей среды и обеспечению эффективного использования природных ресурсов. Министр выразил уверенность, что геологические исследования, проводимые в автономной республике ЗАО «AzerGold», осуществляющим эффективную деятельность в направлении устойчивого развития национальной горнодобывающей отрасли, внесут важный вклад в социально-экономическое развитие региона в будущем с вводом в эксплуатацию горнодобывающих проектов. В связи с этим было отмечено, что обмен историко-геологическими данными и новыми исследовательскими материалами между Министерством экологии и природных ресурсов Нахичеванской АР и ЗАО «AzerGold» будет полезен для общего дела.
Закир Ибрагимов рассказал о добывающей и производственной деятельности компании, а также о геологоразведочных работах, проводимых на территории автономной республики. В частности, он отметил влияние деятельности в Дашкесанском и Гейгельском районах, где ведется активная добыча полезных ископаемых, на экономическую активность региона и ее положительную роль в повышении занятости, а также дал подробную информацию об исследованиях, проводимых в текущее время на месторождениях золота «Ортакенд», медно-порфировых руд «Гейдаг» и меди «Башкенд», относящихся к рудному участку «Гейдаг» в Джульфинском районе, и золотоносном проявлении «Насирваз» в Ордубадском районе.
Закир Ибрагимов также рассказал о наземных и воздушных исследованиях, проводимых на территории автономной республики, и о внедряемых поэтапно инновационных методах неинвазивной гиперспектральной спутниковой съёмки и аэроэлектромагнитных исследований. Он отметил, что завершение исследовательских работ и запуск горнодобывающих проектов в автономной республике в ближайшем будущем внесет дополнительный вклад в экономику страны, особенно в социально-экономическое развитие Нахичевани, увеличение занятости в регионе и повышение благосостояния населения, и что реализация социальных программ и экологических проектов в населённых пунктах, расположенных вблизи действующих месторождений, будет продолжена.
Встреча продолжилась обсуждением других тем, представляющих взаимный интерес, и стороны договорились о необходимости интенсификации совместных усилий по развитию горнодобывающей промышленности в автономной республике.