https://innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_e77f5e8f0d2111e3a22039639_o.jpg
2024-cü ilin 7 ayı üzrə operativ məlumatlara əsasən yanvar-iyul aylarında ölkədə elektrik enerjisinin istehsalı 16 269,0 mln. kVt·st olub.
7 ay ərzində elektrik enerjisi istehsalı İES-lərdə 13 863,7 mln. kVt·st, SES-lərdə 1 867,3 mln. kVt·st, digər mənbələr üzrə isə 538,0 mln. kVt·st təşkil edib. Bu dövrdə külək elektrik stansiyalarında 33,3 mln. kVt·st, günəş elektrik stansiyalarında 352,0 mln. kVt·st, Bərk Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodunda isə 152,7 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib. Beləliklə, yaşıl enerji mənbələri üzrə elektrik enerjisi istehsalı ötən ilin müvafiq dövrünə (1327,7 mln. kVt·st) nisbətən 1 077,6 mln. kVt·st artaraq 2405,3 mln. kVt·st təşkil edib.
Bu müddətdə elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 14 323,0 mln. kVt·st (İES-lərdə 12 590,6 mln. kVt·st, SES-lərdə 1 732,4 mln. kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 277,7 mln. kVt·st (İES-lərdə 116,7 mln. kVt·st, SES-lərdə 124,2 mln. kVt·st, Günəş ES-də 36,8 mln. kVt·st), “Azərişıq” ASC üzrə külək elektrik stansiyalarında 25,1 mln. kVt·st, müstəqil elektrik stansiyaları üzrə isə 1 643,2 mln. kVt·st təşkil edib.
Hesabat dövründə elektrik enerjisinin ixracı 522,1 mln. kVt·st, idxalı isə 112,4 mln. kVt·st olub.
Qeyd edək ki, cari ilin iyul ayında respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı 2 711,2 mln. kVt·st olub. Bu dövrdə elektrik enerjisinin idxalı 16,9 mln. kVt·st, ixrac isə 78,9 mln. kVt·st təşkil edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_e77f5e8f0d2111e3a22039639_o.jpg
According to operational data for the seven months 2024, total electricity production in Azerbaijan amounted to 16 269.0 million kWh in January- July.
During 7 months, electricity production at TPPs amounted to 13 863.7 million kWh, at HPPs to 1867.3 million kWh, and on other sources to 538.0 million kWh. 33.3 million kWh of electricity was generated at WPPs, 352.0 million kWh at SPPs, and 152.7 million kWh at the solid household waste incineration plant. Thus, the production of electricity on green energy sources for the same period last year (1327.7 million kWh) nearly increased by 1077.6 million kWh and amounted 2405.3 million kWh.
During the reporting period, electricity generation made up 14 323.0 mln kWh on Azerenergy OJSC (12590.6 mln kWh at TPPs, 1732.4 mln kWh at HPPs), 277.7 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (116.7 mln kWh at TPPs, 124.2 mln kWh at HPPs, 36.8 mln kWh at SPP), 25.1 mln kWh at WPPs on Azerishig OJSC, and 1643.2 mln kWh on Independent PPs).
During this period, electricity exports were 522.1 mln kWh while imports were 112.4 mln kWh.
It should be noted that the electricity generation in the republic in July this year amounted to 2711.2 million kWh. During the month, the imports of the electricity production amounted to 16.9 million kWh, exports to 78.9 million kWh.