https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_f8697ae0f560c7d0c5368adec_o.jpg
“The Astana Times” qəzetində Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin rəhbəri, MDB Dinlərarası Şurasının həmsədri, şeyxülislam Allahşükür Paşazadənin “Dünya dinlərinin və ənənəvi dinlərin liderlərinin qurultayı xalqlar və dinlər arasında dialoqun və əməkdaşlığın inkişafında mühüm rol oynayır” sərlövhəli məqaləsi dərc edilib.
* * * * *
Mərhəmətli və Rəhmli Allahın adı ilə!
Qardaş dövlətlər olan Azərbaycan ilə Qazaxıstanı ortaq etnik köklər, dil, tarix, din, mədəniyyət, habelə tarixi etnoslarası və dinlərarası tolerantlıq ənənələri birləşdirir. Ölkələrimiz dünya sivilizasiyalarının qovuşuğunda yerləşir, ona görə də xalqlarımızın dini və mədəni müxtəlifliyinin qorunub saxlanması dövlətlərimizin siyasətinin mühüm istiqamətidir. Uca Allaha şükürlər olsun ki, həm Qazaxıstanda, həm də Azərbaycanda multikulturalizmin, dinlərarası sülhün və əməkdaşlığın təmin edilməsi və inkişafı üçün hər cür şərait yaradılıb. Bu amilləri nəzərə alaraq Qazaxıstan, o cümlədən, Dünya dinlərinin və ənənəvi dinlərin Qurultayının təsis edilməsi təşəbbüsünü irəli sürüb. Bu ideya bizim cəmiyyətlərimizdə müxtəlif millətlərə və məzhəblərə mənsub olan insanların əsrlər boyu sülh və həmrəylik şəraitində yaşadığı həyat tərzindən və ənənələrindən təbii şəkildə irəli gəlir.
Qanunauyğun haldır ki, nüfuzlu din xadimlərinin, beynəlxalq təşkilatların, elmi və ictimai dairələrin nümayəndələrinin iştirak etdiyi bu tədbir Qazaxıstanda – qarşılıqlı anlaşma və tolerantlığın hökm sürdüyü ölkədə keçirilir. Tarixi “Böyük İpək Yolu” dəhlizi vasitəsilə Şərq ilə Qərbi birləşdirən Qazaxıstan həm iqtisadi əməkdaşlığın genişlənməsinə, həm də dinlərarası və sivilizasiyalararası münasibətlərin inkişafına çox dəyərli töhfə verir. Yüzilliklər boyu formalaşmış tolerantlıq ab-havası, zəmanəmizə qədər qorunub saxlanmış etnik və mədəni müxtəliflik, türkdilli xalqların milli-mənəvi həmrəyliyinin dəstəklənməsi, habelə ictimai-siyasi sabitlik Qazaxıstanın davamlı və uğurlu inkişafının təmin edilməsində tarixi nailiyyətdir.
Dünya dinlərinin və ənənəvi dinlərin liderlərinin Qurultayı xalqlar və dinlər arasında dialoqun və əməkdaşlığın inkişafında mühüm rol oynayır. Mən həmin Qurultayın daimi iştirakçısı və onun Katibliyinin üzvü kimi bu forumun bir mühüm fərqləndirici xüsusiyyətini vurğulamaq istəyirəm. Qurultay dini liderlərin dialoqu üçün daimi fəaliyyət göstərən məkan olmaqla bərabər, həm də siyasətçilər, ictimai xadimlər və dinlərin nümayəndələri arasında görüşlər və fikir mübadiləsi üçün platformadır.
Təəssüflə qeyd etmək lazımdır ki, dünyada beynəlxalq sabitliyə və təhlükəsizliyi ciddi maneə olan ksenofobiya, islamafobiya, xristianafobiya və antisemitizm kimi ideoloji və praktiki təhdid faktları artır. Bu gün təcavüzə, zorakılığa və ayrı-seçkiliyə təhrik edən nifrət çağırışları real siyasi və sosial təhdidə çevrilib. Belə çağırışların ideoloji təsiri nəticəsində müxtəlif regionlarda sabitlik pozulur, bu isə insanlar arasında nifaq və münaqişələrə, hərbi cinayətlərə, soyqırımına gətirib çıxarır.
Söz azadlığı və demokratiya bəhanəsi ilə insanları nifrət və qarşıdurmanı qızışdıran çağırışlarla çıxış etməkdən çəkindirmək hər bir siyasi və dini liderin borcudur. Düşünürəm ki, biz, siyasi və ictimai xadimlər, din və elmi xadimləri VII Qurultayda həmrəylik nümayiş etdirərək yekun sənəddə terrorizmin, nifrətə və ksenofobiyaya çağırışların, dindən tamahkar və siyasi məqsədlərlə istifadə edilməsinin bütün forma və təzahürlərini, həmçinin kilsələrdə, məscidlərdə, sinaqoqlarda və digər dini məbədlərdə dindarlara qarşı ekstremizm aktlarını qətiyyətlə pisləyəcək, dini simvolların və müqəddəs yerlərin təhqir edilməsinə qarşı etiraz səsimizi ucaldacağıq.
Biz Dünya dinlərinin və ənənəvi dinlərin liderlərinin 2018-ci il oktyabr ayında Astanada keçirilmiş VI Qurultayındakı çıxışlarımızda, habelə qurultayın qəbul etdiyi sənədlərdə dəyişkən dünya şəraitində sülhə və təhlükəsizliyə, insanlar arasında qarşılıqlı anlaşmaya və həmrəylə nail olmaqda dinlərin xüsusi rolunu vurğuladıq və hərtərəfli işıqlandırdıq. O vaxt biz yaxın gələcəkdə hansı fəlakətlərlə üzləşəcəyimizi hələ bilmirdik. Biz qlobal təhdid və təhlükələrə ən başlıcası olan iqlim dəyişmələrinə bütün müasir dünyanı sarsıtmış yeni fəlakətin – COVID-19-un da əlavə olunacağını hələ təsəvvür edə bilmirdik.
VII Qurultaya hazırlıq məhz belə mürəkkəb dövrdə - bütün dünyanın, o cümlədən din sahəsinin də yeni həyat şəraitinə uyğunlaşmağa məcbur olduğu, təhdidlərin, çağırışların, problemlərin və onların nəticələrinin aradan qaldırılması məsələsində dövlətlə din arasında əməkdaşlığın xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyi şəraitdə keçirilir.
Biz əminik ki, Qazaxıstan, Zati-aliləri cənab Prezident Kasım-Jomart Tokayevin qeyd etdiyi kimi, bundan sonra da planetdə sülh və sabitlik naminə əlindən gələni edəcək, qurultayın fəaliyyətinin təmin edilməsi üzrə işi davam etdirəcək, bu iş yeni məzmun kəsb edəcək. Mən qəti əminəm və bunu həmişə vurğulamışam ki, müasir dünyada gedən mənfi proseslərə qarşı mübarizədə real nəticələrə yalnız dövlətlərin, ictimai və din xadimlərinin birbaşa əməkdaşlığı ilə nail olmaq mümkündür. Mən beynəlxalq səviyyəli çoxsaylı tədbirlərdə, o cümlədən Dünya dinlərinin və ənənəvi dinlərin liderlərinin Qurultayının Katibliyinin 2021-ci il oktyabr ayında keçirilmiş XIX iclasında dinlər və sivilizasiyalar arasında dialoqun inkişafı üçün Qazaxıstan tərəfindən 19 il bundan əvvəl irəli sürülmüş bu tarixi əhəmiyyətli təşəbbüsün aktuallığını dəfələrlə vurğulamışam. Qurultayın tarixi əhəmiyyətini əks etdirən başlıca məqam ondan ibarətdir ki, bu təşəbbüs müasir dünyada dinlərarası və mədəniyyətlərarası dialoqun siyasi, ictimai xadimləri və dini liderləri birləşdirən ilk, keyfiyyətcə yeni platforma olub.
Biz bütün dünyada sülhə və təhlükəsizliyə nail olmaq naminə dünya dinlərinin və ənənəvi dinlərin nümayəndələrinin, dövlət xadimlərinin və ictimai xadimlərin səylərini birləşdirmək məqsədi güdən missiyanın ən yüksək səviyyədə həyata keçirilməsinə görə Qazaxıstan Prezidenti cənab Kasım-Jomart Tokayevə dərin minnətdarlığımızı bildiririk. Prezident Tokayev ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev arasında dostluq münasibətləri bütün xalqımız tərəfindən bəyənilir. Vətən müharibəsində Qələbə münasibətilə Qazaxıstan liderinin Azərbaycanı qardaşcasına təbrik etməsi böyük minnətdarlıqla qəbul edildi. Uca Allaha şükür olsun ki, Azərbaycan və Qazaxıstan əməkdaşlığın davam etdirilməsi, həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli münasibətlərin dərinləşdirilməsi, qarşılıqlı maraq doğuran bütün sahələrdə, o cümlədən Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində ortaq mədəni və mənəvi dəyərlərin inkişaf etdirilməsi və irəlidilməsi üçün geniş imkanlara malikdirlər. Bununla əlaqədar qeyd etmək lazımdır ki, Qazaxıstanın hərtərəfli dəstəyi sayəsində Türk Dövlətləri Təşkilatının üzvü olan ölkələrin Dini Liderləri Şurasının yaradılması ideyası real oldu və onun tam reallaşması yaxındır. Biz bunu ümumi mənəvi uğurumuz hesab edirik, çünki türk-islam mənəvi-mədəni irsinin dünya sivilizasiyasına töhfəsinin təbliğ edilməsi böyük əhəmiyyətə malikdir.
Biz əminik ki, Qazaxıstanın müstəqilliyi və dövlətçiliyi daha da möhkəmlənəcək, qardaş qazax xalqı bundan sonra da dövlətlə xalqın birliyinə güvənərək tərəqqi yolu ilə irəliləyəcək. Biz həm də Uca Yaradanın köməyi ilə ümid edirik ki, dünya dinlərinin və ənənəvi dinlərin liderlərinin ümdə və aktual mövzuya həsr edilmiş VII Qurultayı konstruktiv diskussiyalar ruhunda keçəcək və sivilizasiyalar arasında dialoqun inkişafına, dostluq və qarşılıqlı anlaşma kimi ümumbəşəri dəyərlərin irəlilədilməsinə şərait yaradacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_f8697ae0f560c7d0c5368adec_o.jpg
Kazakhstan’s “The Astana Times” newspaper has published an article by Chairman of the Caucasus Muslims Office, Co-Chair of the Interreligious Council of the Commonwealth of Independent States (CIS) Sheikhulislam Allahshukur Pashazade headlined “Congress of Leaders of World and Traditional Religions is important for dialogue and cooperation between nations and religions”.
* * * * *
The article reads: “In the name of Allah, the Gracious, the Merciful!
The fraternal countries of Azerbaijan and Kazakhstan are united by common ethnic roots, language, history, religion, culture, as well as historical traditions of interethnic and interreligious tolerance. The countries are located at the crossroads of world civilizations, therefore the preservation of the religious and cultural diversity of nations is an important part of our countries’ policy. Praise be to Allah, both in Kazakhstan and in Azerbaijan all conditions have been created to ensure and develop multiculturalism, interreligious peace and cooperation. Considering these factors, Kazakhstan, in particular, initiated the creation of the Congress of World and Traditional Religions. This idea naturally comes from the way of life and traditions of our societies, in which people of different nationalities and religions live in peace and harmony for many centuries.
As a result, this event, which is attended by influential religious figures, representatives of international organizations, scientific and public circles, is held in Kazakhstan – a country where mutual understanding and tolerance reign. Kazakhstan, connecting East and West through the historical corridor of the Silk Road, makes an invaluable contribution not only to the expansion of economic cooperation, but also to the development of relations between religions and civilizations. The atmosphere of tolerance that has been formed over the centuries, the ethnic and cultural diversity that has been preserved, and the support for the national and spiritual solidarity of the Turkic-speaking peoples, as well as their socio-political stability, is a historical achievement in ensuring the sustainable and successful development of Kazakhstan.
The Congress of Leaders of World and Traditional Religions plays an important role in the development of dialogue and cooperation between peoples and religions. As a permanent participant of the Congress and a member of its Secretariat, I want to emphasize one important distinguishing feature of this forum. The congress is a permanent platform not only for dialogue between spiritual leaders, but also for meetings and exchange of views between politicians, public figures and representatives of religions.
It should be noted, unfortunately, that cases of ideological and practical threats such as xenophobia, Islamophobia, Christianophobia and anti-Semitism are growing in the world, which are serious obstacles to international stability and security. Today, calls for hatred that provoke aggression, violence and discrimination have become a real political and social threat. As a result of the ideological impact of such appeals, stability in various regions is undermined, which leads to a split and conflicts between people, war crimes, and genocide.
It is the duty of every political and religious leader to refrain from making speeches that incite hatred and confrontation under the pretext of freedom of speech and democracy. I believe that as religious, political, scientific and public figures, having shown solidarity at the seventh Congress, we will strongly condemn in the final document all forms and manifestations of terrorism, incitement to hatred, xenophobia, the use of religion for personal or political purposes, as well as acts of extremism against believers in churches, mosques, synagogues and other religious temples, and will lift up our voices of protest against insults to religious symbols and shrines.
In the speeches heard at the sixth Congress of Leaders of World and Traditional Religions, held in October 2018 in Astana, as well as in the documents adopted by the Congress, we emphasized and highlighted in detail the special role of religions in achieving peace and security, mutual understanding and solidarity between people in a changing world. At that time, we did not yet know what adversities we would encounter in the near future. We could not imagine that global threats and dangers, among which is the challenge of climate change, would be supplemented by a new disaster that has shaken the entire world – COVID-19.
Preparations for the seventh congress are taking place precisely at a challenging time, when the whole world, including the religious sphere, is forced to adapt to new conditions of life, when cooperation between the state and religion has become of particular importance in overcoming threats, challenges and problems, as well as their consequences.
We are confident that Kazakhstan, as noted by Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev, will continue to do everything possible for peace and stability on the planet and will continue to ensure the activities of the congress, filling it with new content. I am convinced – and have always emphasized this – that it is possible to achieve real results in the struggle against the negative trends taking place in the modern world only with the direct cooperation of government, public and religious figures. At many international events, in particular, at the 19th meeting of the Secretariat of the Congress of Leaders of World and Traditional Religions, held in October of 2021, I have repeatedly emphasized the relevance of this historically significant initiative for the development of dialogue between religions and civilizations, put forward by Kazakhstan 19 years ago. The main thing that reflects the historical significance of the Congress is that this initiative was the first in the modern world, a qualitatively new platform for interreligious and intercultural dialogue, which brought together political, public figures and religious leaders.
We express our deep gratitude to President Kassym-Jomart Tokayev for the implementation of the mission from the highest level, which aims to unite the efforts of representatives of world and traditional religions, and statesmen and public figures for achieving peace and security throughout the world. Friendly relations between President Kassym-Jomart Tokayev and President of Azerbaijan Ilham Aliyev enjoy overwhelming approval from our communities. The fraternal greetings of the leader of Kazakhstan on Azerbaijan’s victory in the Patriotic War were received with great gratitude.
Praise be to Allah, Azerbaijan and Kazakhstan have ample opportunities for further cooperation and deepening of both bilateral and multilateral relations for the development and promotion of common cultural and spiritual values in all areas of mutual interest, in particular, within the framework of the Organization of Turkic States. In this regard, it should be noted that thanks to the comprehensive support of Kazakhstan, the idea of creating a Council of religious leaders of the member countries of the Organization of Turkic States has become real and is close to its final implementation. We consider this our common moral insight, since the promotion of the contribution of the Turkic-Islamic spiritual and cultural heritage to world civilization is of great importance.
We are confident that the independence and statehood of Kazakhstan will be increasingly strengthened, and that the brotherly Kazakh people will continue to follow on the path of progress, relying on the unity of the state and people. We also rely on the will of the Almighty that the seventh Congress of Leaders of World and Traditional Religions, dedicated to a current and topical issues, will be held in the spirit of constructive discussions and will contribute to the development of dialogue between civilizations, and the promotion of such universal human values as friendship and mutual understanding.”