https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_5f03cc9c8f5d7f029d18e4eb6_o.jpg
“AzerGold” QSC-nin təşkilatçılığı, “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC və “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin (RİİB) dəstəyi ilə “Təmiz Daşkəsən” layihəsi çərçivəsində növbəti ekoloji aksiya təşkil edilib.
“Yaşıl dünya naminə həmrəy olaq!” şüarı ilə keçirilən aksiyada “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC-nin əməkdaşları və RİİB-in könüllüləri iştirak ediblər. Aksiya iştirakçıları tərəfindən Xoşbulaq kəndinin ərazisində yerləşən təqribən 2 hektara yaxın meşə ərazisi plastik, polietilen, metal, şüşə, kağız, karton və digər tərkibli tullantılardan təmizlənib. Yığılmış tullantılar çeşidlənərək, təkrar emala yönəldilib. Aksiya çərçivəsində Daşkəsən rayonu ərazisində yeni tullantı konteynerləri və zibil qutuları yerləşdirilib.
Qeyd edək ki, “Təmiz Daşkəsən” ekoloji layihəsində əsas məqsəd təmizliyə riayət olunmasını təbliğ etmək, ərazilərin məişət tullantıları ilə zibillənməsinin qarşısını almaq, ictimaiyyəti ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində mübarizəyə cəlb etməkdir. Bu məqsədlə “Təmiz Daşkəsən” ekoloji layihəsi çərçivəsində rayonun müxtəlif ərazilərində bu tip aksiyaların təşkili davam etdiriləcək.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_5f03cc9c8f5d7f029d18e4eb6_o.jpg
Очередная экологическая акция была организована в рамках проекта «Чистый Дашкесан» со стороны ЗАО «AzerGold» при поддержке ООО «Дашкесан Демир Филиз» и Общественного Объединения «Региональное Развитие» (ООРР).
В акции под лозунгом «Давайте объединимся ради зеленого мира!», приняли участие сотрудники ООО «Дашкесан Демир Филиз» и волонтеры ООРР. Участники акции очистили от пластика, полиэтилена, металла, стекла, бумаги, картона и другого мусора около 2 гектаров лесного массива, расположенного на территории села Хошбулаг. Собранные отходы были отсортированы и отправлены на переработку. В рамках акции в Дашкесанском районе были установлены новые контейнеры для мусора и мусорные баки.
Следует отметить, что основной целью экологического проекта «Чистый Дашкесан» является пропаганда обеспечения чистоты, предотвращение засорения территорий бытовыми отходами, вовлечение общественности в борьбу за охрану окружающей среды. С этой целью в рамках экологического проекта «Чистый Дашкесан» организация подобных акций будет продолжена в разных территориях района.