https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_b48e38cf664e0143fc4c86506_o.jpg
Sentyabrın 19-da Bakıda “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin nümayəndələri ilə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) nümayəndə heyəti arasında ikigünlük görüşə start verilib. Görüşün məqsədi Dubayda keçirilən COP28 tədbirinin təşkili zamanı əldə edilən təcrübəni bölüşmək və mülki aviasiya sahəsində əməkdaşlığı genişləndirməkdir.
Bu təcrübə mübadiləsi Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) ərəfəsində xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Azərbaycanı “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin rəhbərliyi təmsil edir. BƏƏ nümayəndə heyətinə isə BƏƏ-nin Baş Mülki Aviasiya İdarəsi (GCAA), Dubay hava limanları, biznes aviasiya və VIP xidmətlər üzrə ixtisaslaşmış “Jetex” şirkəti, həmçinin Dubay Aeronaviqasiya Xidmətinin (DANS) nümayəndələri daxildir.
Bu görüş Azərbaycan ilə BƏƏ arasında davamlı inkişaf və iqlim dəyişikliyi sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində mühüm mərhələ kimi qiymətləndirilir. Tədbirin əsas mövzularından biri də COP29-a hazırlıq çərçivəsində BƏƏ-nin iri beynəlxalq tədbirlərin təşkili sahəsində qabaqcıl təcrübələrini öyrənməkdir.
Azərbaycan və BƏƏ-nin aviasiya sənayesi nümayəndələrinin qarşılıqlı fəaliyyəti qabaqcıl həll və təcrübələrin mübadiləsi üçün geniş imkanlar yaradır. Görüş çərçivəsində logistika, uçuşların təhlükəsizliyi, hava hərəkətinin idarə edilməsi və sərnişin məmnuniyyətinin artırılması kimi məsələlərin müzakirəsi nəzərdə tutulur. Eyni zamanda, aviasiya sahəsində rəqəmsal texnologiyaların tətbiqi və hava limanlarının idarə edilməsi səmərəliliyinin yüksəldilməsi mövzuları da diqqət mərkəzindədir.

Азербайджан и ОАЭ расширяют сотрудничество в сфере гражданской авиации в преддверии COP29
Азербайджан и ОАЭ расширяют сотрудничество в сфере гражданской авиации в преддверии COP29 Азербайджан и ОАЭ расширяют сотрудничество в сфере гражданской авиации в преддверии COP29
19 сентября в Баку стартовала двухдневная встреча представителей ЗАО Azerbaijan Airlines с делегацией Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ). Цель встречи — обмен опытом, накопленным ОАЭ в процессе организации COP28 в Дубае, и расширение сотрудничества в сфере гражданской авиации.
Обмен опытом особенно актуален в преддверии проведения в Баку 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29).
Со стороны Азербайджана на встрече участвуют руководители и представители ЗАО Azerbaijan Airlines. В состав делегации Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) входят представители руководящего состава Главного управления гражданской авиации ОАЭ (GCAA), аэропортов Дубая, компании Jetex, специализирующейся на частной авиации и VIP-обслуживании, а также аэронавигационной службы Дубая (DANS).
Встреча — важный этап в укреплении сотрудничества между Азербайджаном и ОАЭ в вопросах устойчивого развития и изменения климата.  Одним из важных аспектов мероприятия является ознакомление с передовой практикой ОАЭ по организации мероприятий мирового масштаба, что будет особо актуально при подготовке к проведению COP29.
Взаимодействие представителей авиационных отраслей Азербайджана и ОАЭ создает широкие условия для обмена инновационными решениями и практиками. В рамках встречи планируется обсуждение вопросов, связанных с логистикой, безопасностью полетов, управлением воздушным движением и повышением пассажирского комфорта. Также в центре внимания применение цифровых технологий в сфере авиации и повышение эффективности управления аэропортами.