https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_b48e38cf664e0143fc4c86506_o.jpg
Sentyabrın 19-da Bakıda “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin nümayəndələri ilə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) nümayəndə heyəti arasında ikigünlük görüşə start verilib. Görüşün məqsədi Dubayda keçirilən COP28 tədbirinin təşkili zamanı əldə edilən təcrübəni bölüşmək və mülki aviasiya sahəsində əməkdaşlığı genişləndirməkdir.
Bu təcrübə mübadiləsi Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) ərəfəsində xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Azərbaycanı “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin rəhbərliyi təmsil edir. BƏƏ nümayəndə heyətinə isə BƏƏ-nin Baş Mülki Aviasiya İdarəsi (GCAA), Dubay hava limanları, biznes aviasiya və VIP xidmətlər üzrə ixtisaslaşmış “Jetex” şirkəti, həmçinin Dubay Aeronaviqasiya Xidmətinin (DANS) nümayəndələri daxildir.
Bu görüş Azərbaycan ilə BƏƏ arasında davamlı inkişaf və iqlim dəyişikliyi sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində mühüm mərhələ kimi qiymətləndirilir. Tədbirin əsas mövzularından biri də COP29-a hazırlıq çərçivəsində BƏƏ-nin iri beynəlxalq tədbirlərin təşkili sahəsində qabaqcıl təcrübələrini öyrənməkdir.
Azərbaycan və BƏƏ-nin aviasiya sənayesi nümayəndələrinin qarşılıqlı fəaliyyəti qabaqcıl həll və təcrübələrin mübadiləsi üçün geniş imkanlar yaradır. Görüş çərçivəsində logistika, uçuşların təhlükəsizliyi, hava hərəkətinin idarə edilməsi və sərnişin məmnuniyyətinin artırılması kimi məsələlərin müzakirəsi nəzərdə tutulur. Eyni zamanda, aviasiya sahəsində rəqəmsal texnologiyaların tətbiqi və hava limanlarının idarə edilməsi səmərəliliyinin yüksəldilməsi mövzuları da diqqət mərkəzindədir.

Azerbaijan and UAE Strengthen Civil Aviation Cooperation Ahead of COP29
Azerbaijan and UAE Strengthen Civil Aviation Cooperation Ahead of COP29 Azerbaijan and UAE Strengthen Civil Aviation Cooperation Ahead of COP29
On September 19, a two-day meeting commenced in Baku between representatives of Azerbaijan Airlines CJSC and a delegation from the United Arab Emirates (UAE). The primary goal of the meeting is to share insights gained from organizing the COP28 event in Dubai and to enhance collaboration in the field of civil aviation.
This exchange is particularly timely as Baku prepares to host the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29).
Azerbaijan's delegation is led by senior management from Azerbaijan Airlines CJSC, while the UAE's representatives include officials from the UAE General Civil Aviation Authority (GCAA) and Dubai airports, executives from Jetex, a company specializing in business aviation and VIP services, as well as representatives from Dubai Air Navigation Services (DANS).
The meeting marks a significant step toward strengthening cooperation between Azerbaijan and the UAE in the areas of sustainable development and climate change. A key focus of the discussions is the UAE's expertise in organizing global events, which will be instrumental as Baku prepares for COP29.
The collaboration between Azerbaijan and UAE aviation industry representatives aims to foster the exchange of innovative solutions and best practices. Discussions cover a range of topics, including logistics, flight safety, air traffic management, and passenger comfort enhancement. Additionally, the integration of digital technologies and improving airport management efficiency are central to the agenda.