https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_491375775c049b9297a48b7e2_o.jpg
Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi çərçivəsində Dənizkənarı Milli Park boyunca rəmzi 1,5 kilometrlik yürüş təşkil edilib. BMT-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyi və Trendyolun dəstəyi ilə keçirilən tədbir qlobal istiləşməni 1,5°C ilə məhdudlaşdırmaq üçün təcili tədbirlər görməyin zəruriliyi barədə məlumatlılığı artırmağa yönəlib. Yürüş iqlim fəaliyyəti ilə bağlı kollektiv məsuliyyət və iqlim böhranı ilə mübarizədə həmrəylik və etimadın vacibliyini simvolizə edir.
COP29 üçün BMT-nin İqlim üzrə yüksək səviyyəli çempionu Nigar Arpadarai və BMT-nin Azərbaycandakı Rezident Əlaqələndiricisi Vladanka Andreeva tədbirin açılışını edərək, iqlim dəyişikliyinin təsirlərini azaltmaq və həssas icmaların iqlimə davamlılığını gücləndirmək üçün qlobal və yerli səviyyədə kollektiv səylərin vacibliyini vurğulayıblar.
“Bu gün biz yalnız fərdi olaraq deyil, iqlim böhranını həll etməyə çalışan vahid bir icma kimi addımlayırıq. Bu 1,5 kilometrlik yürüş bizə xatırladır ki, 1,5°C bir seçim deyil, gələcəyimizi qorumaq və Xəzər dənizi kimi həssas ekosistemləri qorumaq üçün hörmət etməli olduğumuz həddir,” – deyə Vladanka Andreeva bildirib.
Yürüş hökumət rəsmiləri, BMT nümayəndələri, vətəndaş cəmiyyəti təşkilatları, əlilliyi olan şəxslər, özəl sektor və gənclər daxil olmaqla cəmiyyətin müxtəlif sektorlarından iştirakçıları bir araya gətirib. COP29 Məlumat Mərkəzindən başlayaraq Xalça Muzeyinə qədər davam edən yürüş hər kəsin ətraf mühiti qorumaq və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə rol oynadığını vizual olaraq xatırladıb.
Yürüş noyabr ayında keçiriləcək COP29 öncəsi daha çox təşəbbüskarların birgə fəaliyyət göstərməsinə və müxtəlif maraqlı tərəflərin iqlim fəaliyyəti üçün əlaqələndirilməsinə təkan verib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_491375775c049b9297a48b7e2_o.jpg
A symbolic 1.5-kilometer walk along the Baku Seaside National Park was organised as part of the "Baku Climate Action Week." In partnership with the United Nations in Azerbaijan and supported by Trendyol the event aimed to raise awareness about the need for urgent action to limit global warming to 1.5°C. The walk symbolized a collective commitment for climate action and the importance of solidarity and trust in tackling the climate crisis.
Nigar Arpadarai, UN Climate Change High-Level Champion for COP29, and Vladanka Andreeva, UN Resident Coordinator in Azerbaijan, opened the event, , emphasizing the importance of collective global and local efforts to mitigate the impacts of climate change and strengthen climate resilience of vulnerable communities.
"Today, we walk not just as individuals, but as a united community striving to address the climate crisis. This 1.5-kilometer walk is a powerful reminder that the 1.5°C is not a choice, but a limit we must respect to safeguard our future and protect vulnerable ecosystems like the Caspian Sea," said Vladanka Andreeva.
The walk brought together participants from various sectors of society, including government officials, UN representatives, civil society organizations, persons with disabilities, the private sector, and young people. Starting at the COP29 Information Center and ending near the Carpet Museum, the walk served as a visual reminder that everyone has a role to play to protect the environment and address climate change.