https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_6c4ef965007cc21dd0d17535c_o.jpg
“Fitch” Beynəlxalq Reytinq Agentliyi ABB-nin reytinqlərinə yenidən baxaraq bankın uzunmüddətli emitentin defolt reytinqini BB- səviyyəsindən BB səviyyəsinə qədər yüksəldib.
ABB-nin dayanıqlılıq reytinqi də BB- səviyyəsindən BB səviyyəsinə qalxıb. Reytinq proqnozu isə pozitiv olaraq müəyyənləşib. Reytinqlərin yüksəldilməsi ABB-nin 2024-cü ilin 6 ayı üzrə konsolidə edilmiş maliyyə hesabatındakı yüksək göstəricilərinə, güclü kapital mövqeyinə əsaslanır. Agentliyin proqnozuna görə, ortamüddətli perspektivdə ABB-nin aktivlərinin keyfiyyəti və gəlirliliyi davamlı olaraq möhkəmlənəcək.
ABB-nin dayanıqlılıq reytinqinin yüksəlməsi bankın dayanıqlı maliyyə durumunu əks etdirir. Güclü balans strukturu bankın aktivlərinin keyfiyyətinin davamlı şəkildə artmasına, yüksək gəlirliliyinə şərait yaradır, möhkəm kapital mövqeyini və likvidliyini təmin edir.
Agentlik ekspertlərinin proqnozlarına əsasən, bankın əməliyyat gəlirliliyi ortamüddətli perspektivdə də güclü səviyyədə qalacaq.
ABB-nin müasir, faydalı və universal məhsul və xidmətləri barədə məlumatları bankın filial və şöbələrindən, www.abb-bank.az internet səhifəsindən, 937 nömrəli Məlumat Mərkəzindən, həmçinin rəsmi feysbuk səhifəsindən əldə etmək olar.

Fitch повысило рейтинги банка ABB
Международное рейтинговое агентство Fitch пересмотрело рейтинги банка ABB и повысило долгосрочный рейтинг дефолта эмитента с уровня BB- до уровня BB. Рейтинг устойчивости банка также был повышен с bb- до bb. Прогноз по рейтингу установлен как «Позитивный».
Повышение рейтингов связано с высокими результатами консолидированной финансовой отчетности банка ABB за первое полугодие 2024 года и его сильной капитальной позицией. По прогнозам агентства, в среднесрочной перспективе качество активов и прибыльность банка ABB будут продолжать укрепляться.
Повышение рейтинга устойчивости банка ABB отражает стабильное финансовое состояние банка. Надежная структура баланса способствует дальнейшему улучшению качества активов, поддержанию высокой прибыльности, а также укрепляет позицию по капиталу и ликвидность банка.
По прогнозам экспертов агентства, операционная прибыльность останется на высоком уровне и в среднесрочной перспективе.