https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_201795d2347d4160b386ce8ba_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılığı ilə parlament nümayəndə heyəti oktyabrın 10-da Tacikistan Respublikasına işgüzar səfərə gəlib.
Düşənbə Beynəlxalq Hava Limanında Milli Məclisin sədrini Tacikistan Respublikası Ali Məclisi Nümayəndələr Palatasının sədr müavini Mavsuma Muini, Azərbaycanın Tacikistandakı səfiri Əlimirzamin Əskərov və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Səfər çərçivəsində Sahibə Qafarovanın Düşənbədə keçirilən “Tacikistan Respublikası Konstitusiyasının 30-cu ildönümü” beynəlxalq parlament konfransında çıxışı və digər tədbirlərdə iştirakı nəzərdə tutulub.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_201795d2347d4160b386ce8ba_o.jpg
The parliamentary delegation headed by Milli Majlis Speaker Sahiba Gafarova arrived in Tajikistan on a working visit on 10 October.
The Speaker of the Milli Majlis was welcomed at the Dushanbe International Airport by Deputy Speaker of the Chamber of Representatives of the Majlisi Oli of the Republic of Tajikistan Mavsuma Muini, Azerbaijan’s Ambassador to Tajikistan Alimirzamin Asgarov and other officials.
The visit itinerary includes Sahiba Gafarova’s speech at the scheduled ‘The 30 Years of the Constitution of the Republic of Tajikistan’ international parliamentary conference and her participation in other events.