https://innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_b0ab31c85d63a315cfc191512_o.jpg
3 fevral tarixində Enerji üzrə Komissar Kadri Simson və Qonşuluq və Genişlənmə üzrə Komissar Oliver Varhelyi Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində Nazirlərin 8-ci iclasında iştirak etmək üçün Bakıya gəliblər. Bu, Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında enerji sahəsində strateji tərəfdaşlığı bir daha təsdiqləmək və Dəhlizin yeni enerji bazarlarını, o cümlədən Qərbi Balkanlara, xüsusən də kömür istehlakının mərhələli şəkildə azaldılmasına təkan verə biləcək bazarları daxil etməsi perspektivlərini müzakirə etmək üçün bir fürsətdir. Komissar Simson Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazovla birgə Məşvərət Şurasının iclasına həmsədrlik edir – onlar həm də ikitərəfli şəkildə görüşəcək və sonda mətbuat konfransı keçirəcəklər. Komissar həmçinin Azərbaycanın Ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev və Türkiyənin Enerji və təbii sərvətlər naziri Fatih Dönmez ilə görüşəcəkdir. Komissar Várhelyi Bakıda olarkən bir sıra ikitərəfli görüşlər keçirəcək, iyulda baş tutan son səfəri zamanı təqdim olunan Şərq Tərəfdaşlığı üzrə İqtisadi və İnvestisiya Planının və onun Azərbaycan üzrə flaqman təşəbbüslərinin icrası, habelə ikitərəfli münasibətlərin əsas məsələləri ilə bağlı müzakirələr aparacaq. Komissar Várhelyi dünən Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi – Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev, sabah isə İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, eləcə də Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovla (görüşdən sonra birgə mətbuat konfransı keçiriləcək) görüşəcək. Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində Komissar, dünən Trans-Adriatik Boru Kəmərinin İdarəedici direktoru Luka Şieppati, bu gün isə Energetika naziri Pərviz Şahbazovla birlikdə bir sıra Qərbi Balkan ölkələrinin nazirləri ilə görüşəcək.
Səfərin audiovizual materialları EbS-də olacaq. Aİ-Azərbaycan münasibətləri haqqında ətraflı məlumatı burada və burada tapa bilərsiniz.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_b0ab31c85d63a315cfc191512_o.jpg
On 3 February, Commissioners for Energy, Kadri Simson, and Neighbourhood and Enlargement, Olivér Várhelyi, arrived in Baku, Azerbaijan, to attend the 8th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council. This is an opportunity to reaffirm the strategic energy partnership between the European Union and Azerbaijan and discuss the prospects of extending the Corridor to new energy markets, including the Western Balkans, and especially those where it could boost the coal phase-out. Commissioner Simson co-chairs the Advisory Council meeting with Azerbaijani Minister of Energy, Parviz Shahbazov – they will meet also bilaterally and hold a press conference at the end. She will likewise meet Azerbaijani Minister of Ecology and Natural Resources, Mukhtar Babayev, and Turkish Minister of Energy and Natural Resources, Fatih Dönmez. While in Baku, Commissioner Várhelyi will hold a number of bilateral meetings, including to follow up on the implementation of the Economic and Investment Plan for the Eastern Partnership and its flagship initiatives for Azerbaijan presented during his last visit in July, as well as key issues of bilateral relations. Yesterday, Commissioner Várhelyi met Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan - Head of the Military Affairs Department of the Presidential Administration of Azerbaijan Hikmet Hajiyev, and today will meet Minister of Economy, Mikayil Jabbarov, as well as Minister of Foreign Affairs, Jeyhun Bayramov (followed by a joint press conference). In the margins of the Southern Gas Corridor Advisory Council, yesterday the Commissioner met the Trans Adriatic Pipeline Managing Director, Luca Schieppati, and today will meet a number of Western Balkans ministers together with Minister of Energy, Shahbazov.
Audiovisual coverage of the visit will be available on EbS. More information on EU-Azerbaijan relations can be found here and here.