https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_f997b48fd2a5919a50cb633a6_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkiyənin Zəfər Bayramı münasibətilə Türkiyə Böyük Millət Məclisinin Sədri Mustafa Şentopa təbrik məktubu göndərib. Spiker Sahibə Qafarova 30 Avqust Zəfər Bayramının 100-cü ildönümü münasibətilə həmkarına, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin üzvlərinə və qardaş Türkiyə xalqına təbriklərini ünvanlayıb.
Məktubda bu möhtəşəm zəfərin qardaş Türkiyə xalqının şanlı tarixinin ən parlaq səhifələrindən biri olduğu qeyd edilərək, Vətəninin istiqlaliyyəti uğrunda canlarını verən şəhidlərin əziz xatirəsi bir daha dərin hörmət və ehtiramla yad olunur.
Qardaş Türkiyənin bütün sahələrdə əldə etdiyi nailiyyətlərin, beynəlxalq aləmdə qazandığı nüfuz və rəğbətin vurğulandığı məktubda, həmçinin bildirilir ki, Azərbaycan -Türkiyə qardaşlıq və dostluq münasibətləri, çoxşaxəli əməkdaşlıq əlaqələri hazırda özünün ən yüksək zirvəsindədir. Ali qanunvericilik orqanlarımızın birgə fəaliyyəti bu münasibətlərin daha da gücləndirilməsinə töhfə verir.
Milli Məclisin sədri inandığını bildirib ki, birgə səylərimizlə parlamentlərarası əlaqələrimizin ölkələrimizin və xalqlarımızın mənafelərinə uyğun olaraq bundan sonra da möhkəmləndirilməsinə və genişləndirilməsinə nail olacağıq.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_f997b48fd2a5919a50cb633a6_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова направила председателю Великого Национального Собрания Турции Мустафе Шентопу письмо с поздравлениями по случаю Дня Победы, которой 30-го августа исполняется 100 лет. Поздравления г-жи Гафаровой адресованы не только её турецкому коллеге, но также членам ВНСТ и всему братскому турецкому народу.
Этой победой отмечена одна из ярчайших страниц славной истории братской Турции; сегодня вновь с трепетом поминаются шахиды, положившие свои жизни за независимость своей Родины, говорится в письме. Касаясь достижений Турции во всех сферах, завоёванные ею международная репутация и поддержка, Сагиба Гафарова также отмечает то, что азербайджано-турецкие дружба и братство достигли высочайшей до сих пор точки, и что усилия законодательных собраний двух сторон вносит вклад в ещё большее укрепление этих уз.
Председатель Милли Меджлиса пишет с уверенностью, что совместными усилиями обеим сторонам удастся продолжить укрепление и расширение межпарламентских отношений во благо наших стран и народов.