https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_e97fceea0068b4df2123d6f23_o.jpg
COP29 çərçivəsində 2030-cu ilə qədər qlobal bərpa olunan enerji üzrə qoyuluş gücünün üç dəfə, enerji səmərəliliyinin isə iki dəfə artırılması məqsədilə investisiyaların genişləndirilməsinə dair yüksək səviyyəli Nazirlər Dialoqu keçirilib. Tədbir hökumət nümayəndələrini, beynəlxalq təşkilatları və maliyyə institutlarının təmsilçilərini bir araya gətirərək əldə olunan irəliləyişləri nəzərdən keçirməyə, verilmiş öhdəlikləri yenidən vurğulamağa və bu hədəflərə çatmaq üçün əməkdaşlıq və investisiya qoyuluşu barədə müzakirələr aparmağa imkan yaradıb. Tədbirin açılış hissəsində energetika naziri Pərviz Şahbazov, BƏƏ-nin xarici işlər nazirinin enerji və davamlılıq üzrə köməkçisi Abdulla Balalaa, Avropa İttifaqının İqlim Dəyişikliyi üzrə komissarı Vopke Hoekstra, Beynəlxalq Enerji Agentliyinin icraçı direktoru Fatih Birol və Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyinin baş direktoru Francesco La Camera çıxış ediblər.
Energetika naziri Parviz Şahbazov deyib: “Bu qlobal tədbir bərpa olunan enerjinin üçqat, enerji səmərəliliyinin ikiqat artırılması məqsədlərinə doğru irəlilədiyimiz mühüm bir mərhələni təmsil edir. COP29 isə bu vədlərin icrasına və irəliləyişinə təkan verən, sürətli enerji keçidi qarşısında duran maneləri aradan qaldırmağa yönələn qlobal səylərin yeni hərəkətverici qüvvəsidir. COP29 Sədrliyinin maliyyə ilə yanaşı, “Yaşıl Enerji üzrə Zona və Dəhlizlər Öhdəliyi”, “Qlobal Enerji Anbarları və Şəbəkələri Öhdəliyi” və “Hidrogen Bəyannaməsi” təşəbbüslərinin dəstəklənməsi kritik əhəmiyyət kəsb edir. Bu təşəbbüsləri həyata keçirmək və enerji keçidində əsl dönüş yaratmaq üçün hər bir ölkənin, qurumun və sektorun güclü birliyi və dəstəyi labüddür. Gəlin, öz üzərimizə düşən məsuliyyəti tam olaraq yerinə yetirək, maliyyə və texnoloji imkanlarımızı səfərbər edək və gələcəyimiz üçün qətiyyətlə hərəkət edək”.
Nazir Azərbaycanın 2030-cu ilədək “yaşıl artım ölkəsi” və yaşıl elektrik enerjisi, yaşıl qazların tədarükçüsü kimi inkişaf prioritetlərinə uyğun olaraq bərpa olunan enerji potensialını milli və beynəlxalq miqyasda artıran ambissiyalı meqa layihələr də həyata keçirdiyini də bildirib: “2030-cu ilə qədər istismara veriləcək 2,250 MVt gücündə günəş və külək elektrik stansiyaları quraşdırılmış gücdə bərpa olunan enerjinin payını 35,5%-ə yüksəldəcək. Bu, yalnız 30%-lik hədəfimizin yenilənməsi deyil, eyni zamanda günəş və külək enerjisinin enerji sistemimizdəki payının 7 dəfədən çox artması deməkdir. Bu dövrdə əsas strateji hədəflərimizdən biri də 5 QVt əlavə enerji gücü yaratmaq və bu enerjinin “Xəzər-Qara dəniz-Avropa” və “Azərbaycan-Türkiyə-Avropa” dəhlizləri vasitəsilə Avropaya tədarükünü təmin etmək, eləcə də Qazaxıstan və Özbəkistandan bərpa olunan enerjinin axını üçün “Azərbaycan-Mərkəzi Asiya” yaşıl enerji dəhlizini qurmaqdır. Bu regional yaşıl enerji dəhlizləri bir-biri ilə əlaqələndirilərək Avropaya yönəldildiyi təqdirdə, Azərbaycan 2030-cu ildə həm özünün, həm də Asiyadan Avropaya qədər geniş bir coğrafiyada ölkələrin yaşıl enerjiyə keçidinə və qlobal öhdəliklərin yerinə yetirilməsinə əhəmiyyətli töhfə vermiş olacaq”
İştirakçılar, həmçinin COP29 Prezidentliyinin, əsas məqsədi bərpa olunan enerji istehsalını artırmaq olan “Qlobal Enerji Saxlama və Şəbəkələr” təşəbbüsünü müzakirə ediblər.
Açılış sessiyasından sonra tədbir “Bir il ərzində beynəlxalq birlik tərəfindən əldə edilən irəliləyiş” və “Maliyyə boşluğunun aradan qaldırılması” adlı panel müzakirələrlə davam edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_e97fceea0068b4df2123d6f23_o.jpg
Within the COP29, Ministerial Dialogue: scaling up investment for tripling the capacity for renewables and doubling energy efficiency by 2030 was held. The event brought together decision makers, international organizations and representatives of financial institutions to review the progress made, re-highlight the commitments made and discuss cooperation and investment to achieve these goals. In the opening part of the event, Minister of Energy Parviz Shahbazov, Assistant Minister of Foreign Affairs of the UAE for Energy and Sustainability Abdulla Balalaa, EU Commissioner for Climate Change Wopke Hoekstra, Executive Director of the International Energy Agency Fatih Birol and Director-General of the International Renewable Energy Agency Francesco La Camera.
Energy Minister Parviz Shahbazov said: "This global event represents a pivotal milestone in our journey toward the ambitious goals of tripling renewable energy and doubling energy efficiency. COP29 is the new driving force behind global efforts to accelerate the implementation and progress of these commitments, focusing on removing barriers to a swift energy transition. It is of critical importance that the financial backing and initiatives such as the Green Energy Zones and Corridors Pledge, the Global Energy Storage and Grids Pledge, and the Hydrogen Declaration, led by the COP29 Presidency, are supported broadly. To effectively implement these initiatives and achieve a genuine transformation in the energy transition, strong collaboration and support from every country, organization, and sector are crucial. Let us fully commit to our responsibilities, mobilize our financial and technological resources, and take resolute action for the sake of our future.
The Minister also said that aligned with its development priorities as a green growth country and a supplier of green electricity and green gases by 2030, Azerbaijan is undertaking ambitious mega projects to enhance its renewable energy potential on both national and international levels: "The solar and wind power plants with a capacity of 2,250 MW to be commissioned by 2030 will increase the share of renewable energy in installed capacity to 35.5%. This not only updates our 30% target but also signifies a more than sevenfold increase in the share of solar and wind energy within our energy system. During this period, one of our key strategic goals is to create an additional 5 GW of energy capacity and ensure the supply of this energy to Europe through the Caspian-Black Sea-Europe and Azerbaijan-Türkiye-Europe corridors, as well as to establish the Azerbaijan-Central Asia green energy corridor for the flow of renewable energy from Kazakhstan and Uzbekistan. If these regional green energy corridors are interconnected and directed toward Europe, Azerbaijan will significantly contribute to the transition to green energy for itself and countries across a broad geography from Asia to Europe, as well as to the fulfillment of global commitments by 2030."
The participants also discussed the Global Energy Storage and Networks initiative of the COP29 presidency, whose main objective is to increase renewable energy production.
After the opening session, the event continued with panel discussions on Progress made by the international community within a year and Bridging the financial gap.
It should be noted that represtatives more than 40 countries and organizations took part at the event.