https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_9346d3a7e9b3b553b85b56cc0_o.jpg
TikTok qlobal icması arasında davamlılıq mövzusunda məlumatlılığı artırmaq və iqlim savadlılığını yüksəltmək öhdəliyinə sadiqdir. TikTok, həm davam edən öhdəliyin bir hissəsi kimi, həm də Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi COP29 BMT-nin İqlim Dəyişikliyi Konfransı ilə bir vaxtda yeni təşəbbüslər və proqramlar hazırlayıb. Elə bu tədbirlər çərçivəsində də 2024-cü il üçün #ClimateAction kampaniyasını başladıb.
TikTok-un aktiv icması ətraf mühitə müsbət təsir göstərməyə çalışır. İqlim dəyişikliyi haqqında məlumatlandırmaqdan tutmuş davamlı yaşayış vərdişlərini təşviq etməyə qədər, daha yaşıl bir gələcək üçün ortaq məqsədə malik yaradıcılar, icmalar və missiya yönümlü təşkilatlar bir-birini ruhlandırmağa və dəstəkləməyə davam edirlər, kollektiv gücü açaraq real fərq yaratmağa çalışırlar. Platformada #ClimateChange, #ClimateAction və #SustainableLiving kimi heşteqlərin populyarlığı bu mövzuya marağın göstəricisidir və bu heşteqlərlə hazırda müvafiq olaraq 500 min, 170 min və 240 mindən çox paylaşım toplayıb.
COP29 iqlim dəyişikliyinin ön cəbhəsində olan liderləri və icmaları bir araya gətirərkən, TikTok da həmçinin dünyanın dörd bir yanından 5 istedadlı yaradıcını Bakıda, Azərbaycan COP29 Zirvəsində ilhamverici məzmun paylaşmağa dəvət edir. Bu yaradıcılar COP29-da iştirak edəcək və TikTok icmasına dünya üzrə eksklüziv məzmun təqdim edəcəklər.
- Jeremy Owen Wijaya (@Jerhemynemoo) hazırda Ekoloji Texnologiyalar və Bərpa Olunan Enerji üzrə təhsil alan İndoneziyalı yaradıcı və ekoloji müdafiəçidir. Jerhemy izləyicilərini ekoloji dostu vərdişləri öyrətməyə və ətraf mühitə müsbət təsir edən seçimlər etməyə həvəsləndirir.
- Caulin Donaldson (@TrashCaulin) ABŞ-da yerləşən iqlim aktivisti və plastik çirklənməyə qarşı mübarizə aparan yaradıcıdır. Çimərliklərdə tullantı yığma, davamlı həyat tərzi və müsbət dəyişiklik təşviq edən maraqlı videolar vasitəsilə Caulin eko-məlumatlılığı artırır və izləyicilərini daha sağlam bir planet üçün kiçik, lakin təsirli addımlar atmağa təşviq edir.
- Selim Tarım (@Selimtarim on TikTok) Türkiyənin Rize şəhərindən olan və davamlılıq mövzusunda fəal olan bir rəssamdır, Rize-də ətraf mühit məsələləri haqqında məlumatlılığı yaradıcı təşəbbüslərlə artırır. Təbiəti qorumağa sadiq olan Selim, sənəti təbiətlə əlaqələndirmək üçün 432 Hz sağalma musiqiləri yaradır.
- Mariya Verdes (@verdesmarias): Mariya - ətraf mühit və davamlı inkişaf sahəsində təhsil alan braziliyalı jurnalist və iqlim sahəsində fikir lideridir. O, planetin davamlı inkişafına töhfə vermək üçün hər kəsin ata biləcəyi kiçik addımları fəal şəkildə təbliğ edir. 2022-ci ildə Mariya Braziliyanın Zero Waste Institute tərəfindən təqdim edilən Zero Waste Mükafatının qalibi olub.
- Tiago Kastaño (@othiagocastanho): Tiago - Braziliyanın Para şəhərindən olan məşhur aşpazdır və işində yenilikçi yanaşmaları tətbiq edir. Öz köklərindən ilham alaraq, Tiago Amazon mətbəxinə və yerli mədəniyyətə yeni nəfəs verməyə çalışır. O, 2020-ci ildə Amazon meşələri və çayları arasında immersiv təcrübə təqdim edən “Sabores da Floresta” ("Meşənin dadları") adlı sənədli serialı təqdim etmişdi.
COP29 zamanı TikTok, UNEP-dən Rachel Arthur, Futerra-nın qrup CEO-su Lucy Shea, Neil deGrasse Tyson və TikTok-un Davamlılıq Bölməsi rəhbəri Ian Gill kimi ekspertlərin iştirakı ilə vebinarlar təşkil edəcək, davamlı moda və şüurlu yaşam tərzi kimi mövzuları əhatə edən müzakirələrə yaradıcılar icmasını dəvət edəcək.
TikTok-un iqlim dəyişikliyi ilə bağlı səlahiyyətli məlumatları artırmaq və iqlim savadlılığını yüksəltmək üçün davam edən səylərinin bir hissəsi olaraq, COP29 ərzində TikTok Azərbaycan da daxil olmaqla, seçilmiş qlobal bazarlarda iqlim məzmununda video etiketləri əlavə edəcək və COP29 məzmunu axtaran istifadəçiləri etibarlı mənbələrə, məsələn, Azərbaycanın rəsmi COP29 veb saytına yönləndirəcək.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_9346d3a7e9b3b553b85b56cc0_o.jpg
Платформа TikTok последовательно демонстрирует приверженность повышению осведомленности об устойчивом развитии и знаний об изменении климата среди своего сообщества по всему миру. Как часть обязательств в этом направлении и в рамках стартовавшей в Азербайджане конференции COP29, TikTok запускает кампанию #ClimateAction 2024.
Активное сообщество TikTok прилагает усилия для того, чтобы оказывать позитивное влияние на окружающий мир. Авторы контента, сообщества, отраслевые организации, объединенные стремлением способствовать устойчивому развитию планеты, постоянно вдохновляют сообщество платформы, повышая его осведомленность об изменении климата и стимулируя у людей eco-friendly привычки. Популярность тематики на платформе демонстрируют такие хэштеги, как #ClimateChange, #ClimateAction и #SustainableLiving, по которым на текущий день создано более 500 тысяч, 170 тысяч и 240 тысяч видеороликов соответственно.
В рамках COP29, крупнейшего мероприятия, объединяющего мировых лидеров и сообщества на передовой вопросов изменения климата, TikTok привлек пять талантливых авторов контента со всего мира для того, чтобы они могли поделиться вдохновляющим контентом с мероприятия, проходящего в Баку. Эти авторы контента посетят COP29, откуда будут делиться эксклюзивным контентом с сообществом TikTok по всему миру.
- Джереми Оуэн Уиджайя (@Jerhemynemoo) - креатор из Индонезии, защитик окружающей среды, в настоящее время изучающий технологии в области защиты окружающей среды и возобновновляемой энергии. Джереми вдохновляет аудиторию и стимулирует ее развивать eco-friendly привычки, а также каждый день делать осознанный выбор, позитивно влияющий на окружающую среду.
- Колин Дональдсон (@TrashCaulin) - автор контента из США и экоактивист, активно борющийся с загрязнением окружающей среды пластиком и вдохновляющий других на активные действия. Он публикует контент о том, как собирает мусор на пляжах и следует осознанному образу жизни, таким образом повышая осведомленность об экологии и мотивируя своих подписчиков делать каждый день небольшие, но важные для сохранения окружающей среды шаги.
- Селим Тарим (@Selimtarim) - артист из Турции и активный приверженец устойчивого развития. В своих роликах он рассказывает о проблемах окружающей среды в своем городе Ризе. Он также создает специальную терапевтическую музыку в диапазоне 432 Hz, стремясь объединить искусство и природу.
- Мария Вердес (@verdesmarias): Мария - бразильский журналист с образованием в сфере окружающей среды и устойчивого развития и лидер мнений в области климата. Она активно продвигает идею маленьких шагов, которые может предпринять любой человек для того, чтобы способствовать устойчивому развитию планеты. В 2022 году Мария стала победителем Zero Waste Award от Zero Waste Institute Brazil.
- Тьяго Кастаньо (@othiagocastanho): Тьяго - известный шеф-повар из бразильского города Пара, использующий инновационные подходы в своей работе. Вдохновляясь своими корнями, Тьяго стремится дать новое дыхание амазонской кухне и местной культуре. Он запустил собственные документальные серии Sabores da Floresta ("Вкусы леса") в 2020, погружая зрителей в иммерсивный опыт среди лесов и рек Амазонки.
Также в рамках COP29 TikTok проведет специальные вебинары при участии таких экспертов, как Рейчел Артур из UNEP, CEO Futerra Люси Ши, астрофизика и популяризатора науки Нила деГрасса Тайсона и Иана Гилла, руководителя по уcтойчивому развитию в TkTok. В рамках этих вебинаров авторы контента на платформе смогут присоединиться к дискуссии по таким темам, как устойчивая мода и осознанный образ жизни.
В рамках постоянных усилий платформы по упрощению доступа к авторитетной информации по теме изменений климата и увеличению климатической грамотности, в рамках COP29 TikTok добавит маркировку тематических видеороликов в ряде стран по всему миру, включая Азербайджан. Специальные лейблы на видео будут вести пользователей на авторитетные источники информации, такие как официальный сайт СOP29.
TikTok — это ведущее приложение для создания коротких видео. Наша миссия - вдохновлять людей на творчество и приносить им радость.