Milli Məclisdə “COP29-a qarşı hibrid təhdidlər” mövzusunda ictimai müzakirə keçirilib
Milli Məclisdə “COP29-a qarşı hibrid təhdidlər” mövzusunda ictimai müzakirə keçirilib Milli Məclisdə “COP29-a qarşı hibrid təhdidlər” mövzusunda ictimai müzakirə keçirilib
Oktyabrın 21-də Milli Məclisin Xarici müdaxilələrə və hibrid təhdidlərə qarşı müvəqqəti komissiyasının “COP29-a qarşı hibrid təhdidlər” mövzusunda ictimai müzakirəsi keçirilib. İclasda Milli Məclisin deputatları, beyin(araşdırma) mərkəzlərinin nümayəndələri, vətəndaş cəmiyyəti təmsilçiləri, ekspertlər, parlament Aparatı rəhbərinin müavini Rüstəm Mahmudov iştirak ediblər.
Müvəqqəti komissiyanın sədri Ramid Namazov iclası açaraq bildirib ki, qeyd olunan tədbir Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın tapşırığına əsasən təşkil edilib.
O, qeyd edib ki, Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan tarixi zəfərimizdən və ötən il suverenliyimizin tam bərpasından sonra bunu həzm edə bilməyən bəzi xarici dairələr dövlətimizə qarşı məkrli planları nəzərdən keçirməyə başlayıblar. Komissiya sədri vurğulayıb ki, Milli Məclis ölkəmizin inkişafı və təhlükəsizliyi naminə Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi siyasətə daim dəstək verib və bundan sonra da verəcəkdir. Eyni zamanda, Milli Məclis öz səlahiyyətləri çərçivəsində Azərbaycan xalqına qarşı, dövlətimizin bütövlüyünə və qanunlarına, milli-mənəvi dəyərlərinə, beynəlxalq nüfuzuna və digər vacib sahələrə təhdid yaradan hallarla mübarizədə qətiyyət nümayiş etdirir.
Diqqətə çatdırılıb ki, cari ilin noyabr ayında ölkəmiz BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına - COP29-a, habelə Kioto Protokolunun Tərəflər Görüşünün 19-cu sessiyasına və Paris Sazişinin Tərəflər Görüşünün 6-cı sessiyasına ev sahibliyi edəcək. Dünyada keçirilən ən böyük beynəlxalq və mötəbər konfranslardan biri hesab olunan bu tədbir yaxınlaşdıqca Azərbaycana qarşı qarayaxma və media kampaniyalarının da sürətlə artdığı müşahidə edilir.
Qeyd olunub ki, bugünkü ictimai müzakirənin əsas məqsədi ölkə ictimaiyyətinin baş verən proseslər barədə məlumatlandırılması, o cümlədən dövlətimizə qarşı aparılan çirkin kampaniyaların haradan, hansı formada və kimlər vasitəsilə təşkil olunduğunu göstərmək, bununla bağlı deputatlar, vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri, ekspertlərlə fikir mübadiləsi aparmaqdır.
Ramid Namazov COP29-la bağlı Azərbaycana qarşı hibrid təhdidin əsasən iki növündən  aktiv istifadə olunduğunu söyləyib. Birincisi, dezinformasiyalar, o cümlədən media və qarayaxma kampaniyaları, fake/saxta xəbərlər, ikincisi isə “Lawfare” adlı hibrid təhdid növüdür ki, bu da özündə hüquqi vasitələrdən “silah” kimi istifadəni ehtiva edir. Bura müxtəlif parlamentlərdə qəbul olunan anti-Azərbaycan qətnamələri, əsassız beynəlxalq məhkəmə iddialarını və sanksiyaları aid etmək olar.
Bildirilib ki, COP29-a ev sahibliyi hüququ 200-ə yaxın ölkə tərəfindən yekdilliklə Azərbaycana veriləndən dərhal sonra əldə etdiyimiz uğurları qəbul etməyən bəzi qüvvələr müxtəlif bəhanələr gətirərək beynəlxalq mediada bizə qarşı kampaniyaya başladılar. “Neft ölkəsi nəyə görə BMT-nin iqlim konfransına ev sahibliyi etməlidir”, “COP29-la bağlı yaradılan təşkilat komitəsində qadınların olmaması”, “insan hüquqları”, “Ermənistanla sülh sazişi” kimi məsələlərlə bağlı əsassız ittihamlar irəli sürülüb.
Komissiya sədri BMT Nizamnaməsinə əsasən, qurum üzvlərinin beynəlxalq münasibətlərdə istənilən dövlətin ərazi bütövlüyünə (toxunulmazlığı) və ya siyasi müstəqilliyinə qarşı təhdiddən və ya gücdən istifadədən, habelə BMT-nin məqsədləri ilə uzlaşmayan istənilən hərəkətlərdən çəkinməli olduğunu söyləyib. O, Ermənistanın və ona havadarlıq edən bəzi ölkələrin bizə qarşı apardıqları çirkin kampaniyaların beynəlxalq hüquqa zidd olduğunu deyib. Qeyd edib ki, həmin dövlətlər müxtəlif beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatları yaradır, bu təşkilatlara  maliyyə və siyasi dəstək verir, sonra isə başqa bir dövlətə bu cür təşkilatlar vasitəsilə müxtəlif mövzularda hücumlar edir, bəyanatlar verdirir, beynəlxalq nüfuzunu zədələmək, sanksiya və başqa vasitələrlə təhdid etməyə başlayırlar.
Ramid Namazov bu günlərdə ABŞ Konqresinin 60 üzvünün öz dövlət katiblərinə müraciət edərək Azərbaycana təzyiq göstərməyi tələb etdiyini deyərək, Azərbaycan Prezidenti  tərəfindən onların cavablarının tutarlı arqumentlərlə verildiyini, eyni zamanda, ölkə ictimaiyyəti və Milli Məclisin də bu təxribata öz münasibətini bildirdiyini nəzərə çatdırıb. O, Niderland parlamentinin Nümayəndələr Palatasının bu yaxınlarda qəbul etdiyi anti-Azərbaycan qətnamələrini isə ABŞ Konqresinin çağırışına dəstək kimi qiymətləndirib. Habelə, AŞPA-da Azərbaycanda insan hüquqları, qanunun aliliyi, demokratiya ilə bağlı vəziyyətə dair keçirilən müzakirələrin, qəbul edilən qətnamələrin heç bir əsasının olmadığını qeyd edib. Komissiya sədri ölkəmizə qarşı çirkin kampaniya çərçivəsində müxtəlif koalisiyaların yaradıldığını, geniş ictimaiyyətin fikrini çaşdırmaq məqsədilə sosial media platformalarının gücündən də istifadə edərək həqiqətə uyğun olmayan, qərəzli məlumatların yayıldığını, lüzumsuz tələblərin qoyulduğunu söyləyib.
O, deyib ki, ABŞ Konqresi tərəfindən tam maliyyələşən Milli Demokratiya Fondu, habelə “Freedom House”, “Human Rights Watch”, İşgəncələrə qarşı Ümumdünya Təşkilatı, Amnesty International, İnsan hüquqları üzrə Beynəlxalq Əməkdaşlıq Təşkilatı kimi qurumlar Azərbaycanla bağlı qərəzli və həqiqətə uyğun olmayan məlumatlar yayaraq, ölkəmizə qarşı təşkil etdikləri hibrid təhdidlərlə gizli formada sadə insanların beyinlərinə təsir etməklə öz strateji məqsədlərinə çatmağı hədəfləyirlər. Qeyd edilib ki, göstərilən bütün bu çirkin əməllərin məqsədi COP29-a sayılı günlər qaldığı bir vaxtda anti-Azərbaycan əhval-ruhiyyəni qızışdırmaq, ölkənin adını mənfi formada hallandırmaq yolu ilə bizə təzyiq göstərərək öz maraqlarını təmin etməkdir.
Bildirilib ki, Azərbaycana qarşı kampaniyanın ayrıca bir istiqaməti isə Ermənistan dövləti, erməni lobbi təşkilatları və erməni əsilli zəngin iş adamları tərəfindən aparılır. Bu ölkə COP29 tədbirinin Azərbaycanda keçirilməsinə formal olaraq razılıq versə də, arxa planda həmişə dövlətimizə qarşı bütün platformalarda əks təbliğat aparır, iqlim konfransına aidiyyəti olmayan məsələləri qabardaraq süni gərginlik yaratmağa, Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunu zədələməyə cəhdlər edir. Hazırda ortaya yeni bir tezis atıblar ki, guya Azərbaycan Ermənistana qarşı gələcək eskalasiyanı qanuniləşdirmək üçün COP29-dan istifadə edəcəkdir.
Vurğulanıb ki, irimiqyaslı beynəlxalq tədbirlərin keçirilməsi ölkəmizin üzərinə böyük məsuliyyət qoyur. Qeyd olunan bütün məkrli niyyətlərə baxmayaraq, bu günə qədər bir çox beynəlxalq tədbirlərə müvəffəqiyyətlə ev sahibliyi etmiş Azərbaycan COP29 beynəlxalq konfransının da yüksək səviyyədə keçirilməsinə nail olacaq və bu,  xalqımızın növbəti böyük uğuru olacaq.
Sonra tədbirdə çıxış edən deputatlar Gülşən Paşayeva, Sevil Mikayılova, Pərvanə Vəliyeva, Mübariz Qurbanlı, Elman Nəsirov, Nurlan Həsənov, Kamran Bayramov, habelə  Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktorunun müavini Natiq Məmmədli, Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin şöbə müdiri Cavid Vəliyev, Sosial Təhqiqatlar Mərkəzinin sektor müdiri İlyas Hüseynov müzakirəyə çıxarılan mövzunun aktuallığını qeyd ediblər. Bəzi xarici dövlətlərin ölkəmizə qarşı  qərəzli mövqeyi, xarici müdaxilələrin qarşısının alınması ilə bağlı mübarizə sahəsində ciddi addımların atılmasının əhəmiyyətindən danışıblar.
Bildirilib ki, ölkəmizə qarşı hibrid təhdidlər, o cümlədən düşmənçilik xarakteri daşıyan məlumatların yayılması, kiberhücumlar, sosial şəbəkələrdə qarayaxma kampaniyaları  təhlükəsizlik baxımından böyük önəm daşıyır. Bütün bu mənfi təsirlərin, xüsusilə ölkəmizdə keçiriləcək COP29-la bağlı artan təhdidlərin qarşısının alınması istiqamətində əməli addımların atılmasının vacibliyi vurğulanıb. Bu istiqamətdə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, COP-29-un təşkili sahəsində görülən işlər barədə geniş ictimaiyyətin məlumatlandırılması, sosial media iştirakçılarının bu məsələdə fəallığının artırılması, məkrli niyyətlərə qarşı vətəndaşlarımızın ayıq-sayıq olması, əhali arasında maarifləndirmə və təbliğatın aparılması kimi addımların əhəmiyyətindən söhbət açılıb.
İctimai müzakirələrdə iştirak edən UNEC Tədqiqat Fondunun departament rəhbəri Ellada Əliyeva, Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının İdarə heyətinin sədri Elvin Balacanov, “Vətəndaş” Tədqiqat və İnkişaf İctimai Birliyinin sədri Günel Səfərova, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi yanında İctimai Şuranın sədri Amin Məmmədov, Azərbaycan Milli QHT Forumu İdarə heyətinin üzvü Zaur İbrahimli öz çıxışlarında ideoloji təhlükəsizlik məsələlərinin həmişə aktual olduğunu, bu sahədə həmrəyliyin nümayiş etdirilməsinin vacibliyini söyləyiblər. Çıxış edənlər ölkəmizə yönəlmiş yersiz təhdidlərin, əsassız dezinformasiyaların qarşısının alınması, bu sahədə kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər, təkliflərini səsləndiriblər.
Tədbirin sonunda Xarici müdaxilələrə və hibrid təhdidlərə qarşı müvəqqəti komissiyanın sədri Ramid Namazov mövzu ətrafında konstruktiv müzakirələrin aparıldığını və bunun öz səmərəsini verəcəyinə inamını bildirib. O, ölkəmizin ev sahibliyi ilə keçiriləcək COP29-un Azərbaycanın növbəti uğuru olacağına əminliyini ifadə edib.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_1f604be747ef080d2c0edc80f_o.jpg
Временная комиссия Милли Меджлиса против иностранных вмешательств и гибридных угроз 21 октября провела общественное обсуждение на тему «Гибридные угрозы против COP29». В мероприятии приняли участие депутаты Милли Меджлиса, представители аналитических центров, гражданского общества, эксперты и Рустам Махмудов, заместитель главы Аппарата Парламента.
Председатель временной комиссии Рамид Намазов открыл заседание и заявил, что мероприятие было организовано по указанию спикера Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой.
Он отметил, что после нашей исторической победы в 44-дневной Отечественной войне и полного восстановления нашего суверенитета в прошлом году под руководством Президента Ильхама Алиева, Верховного главнокомандующего Вооружёнными Силами, определённые иностранные круги, которые не могут это принять, начали пересматривать свои коварные планы против нашего государства. Председатель Комиссии подчеркнул, что Милли Меджлис последовательно поддерживает политику, осуществляемую президентом Ильхамом Алиевым в области развития и обеспечения безопасности нашей страны, и продолжит это делать и впредь. В то же время, в рамках своих полномочий Милли Меджлис демонстрирует решимость в борьбе с угрозами, направленными против азербайджанского народа, целостности нашего государства и законов, наших национальных и моральных ценностей, международной репутации и других критически важных областей.
Отмечалось, что наша страна в ноябре этого года примет 29-ю сессию Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), а также 19-ю сессию Совещания сторон Киотского протокола и 6-ю сессию Совещания сторон Парижского соглашения. Наблюдается заметное увеличение уровня клеветы и медийных кампаний против Азербайджана по мере приближения времени одной из крупнейших в мире и наиболее значительных международных конференций.
Основная цель сегодняшнего публичного обсуждения — информировать национальное сообщество о текущих процессах, а также о происхождении и формах низменных кампаний, направленных против нашего государства, и лицах, стоящих за ними. Предполагается содействие обмену мнениями по этому вопросу среди депутатов, представителей гражданского общества и экспертов.
Рамид Намазов также заметил, что против Азербайджана в контексте COP29 активно применяются два основных типа гибридных угроз. Первый тип включает дезинформацию, которая охватывает медийные и клеветнические кампании, а также распространение фейковых новостей. Второй тип, известный как «правовая война» (Lawfare), подразумевает использование юридических инструментов в качестве оружия. Эта категория включает антиазербайджанские резолюции, принятые в различных парламентах, а таже необоснованные иски в международные суды и санкции.
Сразу после того, как почти 200 стран единогласно предоставили Азербайджану право проведения COP29, определённые силы под различными предлогами начали кампанию против нас в международных СМИ. Были сделаны необоснованные обвинения; например, был задан вопрос: «Почему страна-экспортер нефти должна проводить климатическую конференцию ООН?». Также утверждалось, что «в организационном комитете COP29 отсутствуют женщины», поднимались вопросы «о правах человека» и «мирном соглашении с Арменией».
Председатель комиссии сказал, что, согласно Уставу ООН, государствам-членам ООН следует воздерживаться от угроз или применения силы против территориальной целостности или политической независимости любого государства, а также от любых действий, которые противоречат целям ООН. Он отметил, что коварные кампании, проводимые Арменией и рядом поддерживающих её стран, противоречат международному праву. Он также добавил, что эти государства создавали различные международные неправительственные организации (НПО), оказывали финансовую и политическую поддержку им, а затем использовали их для нападок на другие государства по различным вопросам, выпускали заявления и начали угрожать санкциями и использовать другие средства для подрыва их международной репутации.
Рамид Намазов отметил, что недавно 60 членов Конгресса США призвали своего Государственного секретаря оказать давление на Азербайджан. Он подчеркнул, что ответы Президента Азербайджана были решительными и хорошо обоснованными. Кроме того, он сказал, что как азербайджанское общество, так и Милли Меджлис высказали свои позиции относительно этой провокации. Г-н Намазов также затронул недавние антиазербайджанские революции, принятые Парламентом Нидерландов в поддержку действий Конгресса США. Как он отметил, обсуждения в Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ) относительно прав человека, верховенства закона и демократии в Азербайджане лишены законных оснований. Он коснулся также формирования различных коалиций, направленных на подрыв Азербайджана, подчеркнув, что для распространения искаженной информации и предвзятых нарративов, создающих путаницу среди населения и навязывающих беспочвенные требования, были использованы социальных платформы.
Полностью финансируемый Конгрессом США Национальный фонд демократии вместе с такими организациями, как Freedom House, Human Rights Watch, Всемирная организация против пыток, Amnesty International и Международная организация по сотрудничеству в области прав человека, распространяют предвзятую и неверную информацию об Азербайджане. Их цель заключается в достижении стратегических задач путем тонкого влияния на умы простых людей через гибридные угрозы против нашей страны. Было отмечено, что цель всех этих предосудительных действий — разжечь антиазербайджанские настроения в то время, когда до COP29 остается всего несколько дней, оказывая на нас давление, пороча имя страны.
Ещё одним направлением кампании против Азербайджана руководит армянское государство, армянские лоббистские организации и состоятельные армянские бизнесмены. Хотя Армения официально согласилась на проведение мероприятия COP29 в Азербайджане, она постоянно и на всех площадках ведёт закулисную контрпропаганду против нашей страны. Они поднимают вопросы, не имеющие отношения к климатической конференции, и таким образом вызывают искусственную напряженность, пытаясь нанести ущерб международному положению Азербайджана. В настоящее время появился новый тезис, согласно которому Азербайджан намерен использовать COP29 для легитимации будущих эскалаций против Армении.
Далее, оратор подчеркнул, что проведение крупномасштабных международных мероприятий возлагает на нашу страну значительную ответственность. Азербайджан, до сих пор успешно проведший у себя множество международных мероприятий, обеспечит проведение международной конференции COP29 на столь же высоком уровне невзирая на все упомянутые злонамеренные намерения, а это очередным крупным достижением для нашего народа.
Далее выступили депутаты Гюльшан Пашаева, Севиль Микаилова, Парвана Валиева, Мубариз Гурбанлы, Эльман Насиров, Нурлан Гасанов и Камран Байрамов, а также заместитель исполнительного директора Агентства развития медиа Натиг Маммадли, руководитель отдела Центра анализа международных отношений Джавид Валиев и заведующий сектором Центра социальных исследований Ильяс Гусейнов. Они подчеркнули актуальность рассматриваемой темы. Они говорили о важности принятия значительных мер для борьбы с иностранными вмешательствами и явными предвзятыми позициями определенных иностранных государств по отношению к нашей стране. Было отмечено, что гибридные угрозы нашей стране, включая распространение враждебной информации, кибератаки и кампании по дискредитации через социальные сети, имеют большое значение с точки зрения безопасности. Была подчёркнута необходимость принятия практических шагов для противодействия этим негативным влияниям, особенно в связи с растущими угрозами, связанными с COP29. Обсуждение сосредоточилось на необходимости улучшения законодательства, информирования общественности об усилиях, связанных с организацией COP29, обеспечении более активной вовлечённости пользователей социальных сетей в этот вопрос и повышении осведомленности граждан, дабы они оставались бдительными к злонамеренным намерениям. Также была подчёркнута важность просвещения и пропаганды среди населения.
Участвовавшие в обсуждении Начальник отдела Исследовательского фонда UNEC Эллада Алиева, председатель правления Ассоциации Организаций в области кибербезопасности Азербайджана Эльвин Баладжанов, председатель Общества исследований и развития «Гражданин» Гюнель Сафарова, Амин Мамедов, председатель Общественного совета при Министерстве экологии и природных ресурсов и член правления Форума национальных НПО Азербайджана Заур Ибрагимли в своих выступлениях подчёркивали постоянную актуальность вопросов идеологической безопасности и необходимость проявления солидарности в данной сфере. Выступавшие поделились своими мыслями касаемо предотвращения неоправданных угроз и беспочвенной дезинформации, направленной против нашей страны, обсудили реализацию комплексных мер в этой области и озвучили свои предложения.
В завершение мероприятия председатель Временной комиссии по иностранным вмешательствам и гибридным угрозам Рамид Намазов выразил уверенность в том, что вокруг обсуждаемой темы состоялись конструктивные дискуссии, которые принесут свои плоды. Он также заверил собравшихся в том, что COP29, который пройдёт в нашей стране, станет еще одним успехом для Азербайджана.