https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_002c79e42ba17be4b757fa297_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova oktyabrın 31-də Pakistan İslam Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qasim Mohiuddinlə görüşüb.
Qonağı səmimi salamlayan parlamentin spikeri, dövlətlərarası münasibətlərin dinamik inkişafından məmnunluğunu ifadə edib, Azərbaycan-Pakistan dostluq və qardaşlıq əlaqələrindən danışıb. Sahibə Qafarova bildirib ki, bu gün ölkələrimiz arasında mövcud olan strateji tərəfdaşlığın səviyyəsi əlaqələrimizin inkişafına geniş imkanlar yaradır.
Milli Məclisin sədri Pakistana və onun parlamentinə həm Azərbaycan torpaqlarının 30 illik işğalı dövründə, həm də Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin olunması zamanı ölkəmizə beynəlxalq arenada verdiyi daimi dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib. O, Azərbaycanın da həmişə Pakistanın yanında olduğunu və Kəşmir probleminin BMT-nin qəbul etdiyi qətnamələr əsasında həll edilməsini dəstəklədiyini bir daha diqqətə çatdırıb.
Söhbət zamanı ikitərəfli münasibətlərin inkişafında parlamentlərarası əlaqələrin rolu yüksək qiymətləndirilib, parlament rəhbərlərinin qarşılıqlı rəsmi və işgüzar səfərlərinin, müntəzəm təmaslarının, eləcə də deputatlarımızın beynəlxalq parlament qurumları çərçivəsində əməkdaşlığının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüşdə yaxın günlərdə Azərbaycanda baş tutacaq BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29-a hazırlıq işləri barədə danışılıb. Spiker Sahibə Qafarova COP-29 ətrafında gedən çirkin siyasi oyunları qəbuledilməz adlandırıb, bu tədbirin ümumbəşəri əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb. Qonağa Milli Məclisin Parlamentlərarası İttifaqla birlikdə COP-29 çərçivəsində keçirəcəyi Parlament konfransı barədə də məlumat verilib, tədbirin parlamentarilər üçün iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə fikir mübadiləsi aparmaq məqsədilə əhəmiyyətli platforma olduğu bildirilib.
Pakistan İslam Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Qasim Mohiuddin Pakistan Milli Assambleyası sədrinin salamlarını və xoş arzularını spiker Sahibə Qafarovaya çatdırıb. O, Azərbaycan-Pakistan münasibətlərinin tarixi köklərə və qardaşlıq əlaqələrinə söykəndiyini, bu münasibətlərin bundan sonra da davam edəcəyini bildirib. Səfir qeyd edib ki, Pakistan COP29-da iştirak edəcəyini dərhal təsdiqləyən ölkələrdəndir və əmindir ki, Azərbaycan bu tədbiri yüksək səviyyədə və uğurla keçirəcək.
Səfir diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanın mövqeyi həmişə ədalətə, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, BMT TŞ-nin qətnamələrinə əsaslanıb və Pakistan həmişə Azərbaycanın yanında olduğunu bildirib. Səfir, eyni zamanda Azərbaycanın da Kəşmir məsələsində Pakistana göstərdiyi dəstəyin onlar üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini deyib.
Ölkəmizin iqlim dəyişiklikləri kimi qlobal problemlərin həlli istiqamətindəki səylərini yüksək qiymətləndirən səfir, COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi münasibətilə təbriklərini çatdırıb, Pakistanın tədbirdə yüksək səviyyədə təmsil olunacağını və bu görüşün iqlim dəyişikliyi ilə bağlı qlobal müzakirələri gücləndirəcəyinə inandığını ifadə edib.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_002c79e42ba17be4b757fa297_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 31-го октября провела встречу с чрезвычайным и полномочным послом Исламской Республики Пакистан в нашей стране Гасымом Мохиуддином.
Сердечно приветствовав гостя, спикер парламента выразила удовлетворение динамичным развитием межгосударственных отношений, и говорила об азербайджано-пакистанских узах дружбы и братства. Сагиба Гафарова заметила, что нынешний уровень стратегического партнёрства наших государств порождает обширные возможности для развития наших взаимосвязей.
Спикер Милли Меджлиса выразила признательность Пакистану и его парламенту за неизменную поддержку нашей страны на международной арене – как в течение тридцатилетней оккупации азербайджанских земель, так и во время восстановления территориальной целостности Азербайджана. Сагиба Гафарова, в то же время, вновь заявила, что Азербайджан всегда находится рядом с Пакистаном и поддерживает решение проблемы Кашмира на основе принятых ООН резолюций.
В ходе беседы прозвучала высокая оценка роли межпарламентских связей в развитии двусторонних отношений и подчёркивалась важность встречных официальных и рабочих поездок глав парламентов, а также регулярных контактов и сотрудничества наших депутатов в международных парламентских организациях.
Затем говорилось о подготовке к 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), которая пройдёт в Азербайджане в ближайшие дни. Спикер Сагиба Гафарова назвала развязанные накануне COP-29 грязные политические игрища недопустимыми, подчеркнув общемировое значение данного мероприятия. Кроме того, гость был проинформирован о Парламентской конференции, которую Милли Меджлис проведёт совместно с Межпарламентским союзом в рамках COP29. Было отмечено, что это мероприятие будет важной платформой для парламентариев в смысле обмена мнениями о борьбе с изменением климата.
Посол Исламской Республики Пакистан в нашей стране Гасым Мохиуддин передал спикеру Сагибе Гафаровой приветствия и добрые пожелания спикера Национальной ассамблеи Пакистана. Он отметил, что отношения между Азербайджаном и Пакистаном основаны на исторических корнях и братских связях, и выразил уверенность в дальнейшем продолжении этих отношений. Посол добавил, что Пакистан — одна из стран, сразу подтвердивших своё участие в COP29, и выразил уверенность, что Азербайджан проведёт это мероприятие на высоком уровне и успешно.
По словам посла, позиция Азербайджана всегда опиралась на справедливость, нормы и принципы международного права, и резолюции Совбеза ООН, а Пакистан постоянно находится рядом с Азербайджаном. Посол также отметил большое значение для Пакистана поддержки, которую Азербайджан оказывает его стране в вопросе Кашмира.
Посол высоко оценил усилия нашей страны в решении глобальных проблем, таких как изменение климата, и озвучил поздравления с проведением COP29 в Азербайджане. Он уверенно заявил, что Пакистан будет представлен на этом мероприятии на высоком уровне и что данная встреча усилит глобальные дискуссии по вопросам изменения климата.
На встрече также состоялся обмен мнениями об иных вопросах, представляющих интерес для обеих сторон.