Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Tolerantlıq və Sülh naminə Beynəlxalq Parlament arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Tolerantlıq və Sülh naminə Beynəlxalq Parlament arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Tolerantlıq və Sülh naminə Beynəlxalq Parlament arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb
Xəbər verdiyimiz kimi, noyabrın 16-da Bakıda COP29 çərçivəsində Parlamentlərarası İttifaq və Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin birgə təşkilatçılığı ilə Parlament Görüşü keçirilib. Tədbir zamanı Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Tolerantlıq və Sülh naminə Beynəlxalq Parlament arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Sənədi Azərbaycan tərəfindən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova, Tolerantlıq və Sülh naminə Beynəlxalq Parlament tərəfindən isə Qlobal Tolerantlıq və Sülh Şurasının sədri Əhməd Məhəmməd Əlcərvan imzalayıblar.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova sənədin əhəmiyyətini qeyd edərək vurğulayıb ki, Anlaşma Memorandumu Azərbaycan parlamenti ilə Qlobal Tolerantlıq və Sülh Şurasının parlament ölçüsü olan Sülh naminə Beynəlxalq Parlament arasında əməkdaşlığı möhkəmləndirəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_0eb4c256e8325fa05c2e32fe2_o.jpg
Как мы сообщали, 16-го ноября в Баку в рамках COP29 начала работу Парламентская Встреча, организованная сообща Межпарламентским Союзом и Милли Меджлисом Азербайджанской Республики. На этом мероприятии между Милли Меджлисом Азербайджанской Республики и Международным Парламентом за Толерантность и Мир был подписан Меморандум о взаимопонимании.
Подписи под документом поставили спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова с азербайджанской стороны и председатель Глобального Совета по Толерантности и Миру Ахмед Мухаммед Альджерван со стороны Международного Парламента за Толерантность и Мир.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова прокомментировала значение этого документа, подчеркнув, что Меморандум о взаимопонимании укрепит сотрудничество между азербайджанским парламентом и Международным Парламентом за Мир, представляющим собой парламентское измерение Глобального Совета по Толерантности и Миру.