Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Aralıq dənizi Parlament Assambleyasının prezidenti ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Aralıq dənizi Parlament Assambleyasının prezidenti ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Aralıq dənizi Parlament Assambleyasının prezidenti ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova noyabrın 19-da Bakıda keçirilən COP29-da iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Aralıq dənizi Parlament Assambleyasının prezidenti Enaam Mayaranın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə qlobal iqlim dəyişiklikləri ilə bağlı məsələlərin bütün dövlətləri narahat etdiyi qeyd edilərək, Bakıda COP29-un təşkil olunması ölkəmizə olan hörmətin əlaməti, Azərbaycanın beynəlxalq arenada oynadığı fəal rolun yüksək dəyərləndirilməsi kimi qiymətləndirilib.
Söhbət zamanı, iqlim dəyişikliyi ilə bağlı məsələlərin bütün dövlətləri təhdid etdiyi, onun müşahidə olunan fəsadlarının aradan qaldırılması istiqamətində birgə səylərin gücləndirilməsinin vacibliyi qeyd edilib.
Spiker Sahibə Qafarova qonaqlara noyabrın 16-17-də Parlamentlərarası İttifaq və Milli Məclisin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Parlament Görüşü haqqında da məlumat verib. Onun sözlərinə görə, tədbirdə müxtəlif ölkələrin parlamentariləri və beynəlxalq parlament təşkilatlarının təmsilçilərinin iştirakı ilə bu qlobal problemə dair aktual məsələlər müzakirə edilib və parlamentlərimizin vahid mövqeyini əks etdirən yekun sənəd qəbul edilib. Sahibə Qafarova iqlim dəyişikliyi ilə bağlı məsələlərin həllində parlamentlərin önəmli rolunu vurğulayaraq, bu Görüşü qlobal iqlim dəyişiklikləri ilə bağlı məsələlərin həllinə parlament töhfəsi kimi qiymətləndirib.
Parlament Assambleyasının prezidenti Enaam Mayara Azərbaycanın bu qlobal tədbirə uğurla evsahibliyi etməsi münasibətilə təbriklərini çatdırıb. Qonaq, ölkəmizlə bağlı müsbət təəssüratlarını bölüşüb.
Söhbət zamanı, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qonaqlara işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə həyata keçirilən yaşıl enerji layihələri barədə məlumat verib.
Görüşdə həmçinin Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi ilə bu təşkilat arasında mümkün əməkdaşlıq əlaqələri nəzərdən keçirilib.

Speaker of the Milli Majlis, Sahiba Gafarova had a meeting on 19 November with the delegation headed by the President of the Parliamentary Assembly of the Mediterranean Enaam Mayara who are visiting in our country to participate in the COP29 taking place in Baku.
It was said at the meeting that the issue of global climate change concerns all countries, and that hosting the COP29 in Baku is a sign of respect for our country and an acknowledgment of Azerbaijan's active role on the international stage.
They underscored the threat that climate change poses to all states, as well as the importance of strengthening collective efforts to address the observed consequences of this phenomenon.
Speaker Sahiba Gafarova told the guests about the Parliamentary Meeting held on 16-17 November and organised by the Inter-Parliamentary Union and the Milli Majlis acting together. According to her, the event, which was attended by parliamentarians from various countries and representatives of international parliamentary organisations, focused on the pressing issues stemming from this global problem, and resulted in the Final Document reflecting a unified position of the parliaments. Sahiba Gafarova emphasised the important role of parliaments in addressing climate change issues and described the Meeting as a parliamentary contribution to solving the problems related to global climate change.
The President of the Parliamentary Assembly Enaam Mayara congratulated Azerbaijan on the successful hosting of this global event and shared positive impressions about our country.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova informed the guests about the green energy projects the implementation of which is under way in the liberated territories.
They also explored possible avenues for co-operation between the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement and the PAM.