Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Aralıq dənizi Parlament Assambleyasının prezidenti ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Aralıq dənizi Parlament Assambleyasının prezidenti ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Aralıq dənizi Parlament Assambleyasının prezidenti ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova noyabrın 19-da Bakıda keçirilən COP29-da iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Aralıq dənizi Parlament Assambleyasının prezidenti Enaam Mayaranın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə qlobal iqlim dəyişiklikləri ilə bağlı məsələlərin bütün dövlətləri narahat etdiyi qeyd edilərək, Bakıda COP29-un təşkil olunması ölkəmizə olan hörmətin əlaməti, Azərbaycanın beynəlxalq arenada oynadığı fəal rolun yüksək dəyərləndirilməsi kimi qiymətləndirilib.
Söhbət zamanı, iqlim dəyişikliyi ilə bağlı məsələlərin bütün dövlətləri təhdid etdiyi, onun müşahidə olunan fəsadlarının aradan qaldırılması istiqamətində birgə səylərin gücləndirilməsinin vacibliyi qeyd edilib.
Spiker Sahibə Qafarova qonaqlara noyabrın 16-17-də Parlamentlərarası İttifaq və Milli Məclisin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Parlament Görüşü haqqında da məlumat verib. Onun sözlərinə görə, tədbirdə müxtəlif ölkələrin parlamentariləri və beynəlxalq parlament təşkilatlarının təmsilçilərinin iştirakı ilə bu qlobal problemə dair aktual məsələlər müzakirə edilib və parlamentlərimizin vahid mövqeyini əks etdirən yekun sənəd qəbul edilib. Sahibə Qafarova iqlim dəyişikliyi ilə bağlı məsələlərin həllində parlamentlərin önəmli rolunu vurğulayaraq, bu Görüşü qlobal iqlim dəyişiklikləri ilə bağlı məsələlərin həllinə parlament töhfəsi kimi qiymətləndirib.
Parlament Assambleyasının prezidenti Enaam Mayara Azərbaycanın bu qlobal tədbirə uğurla evsahibliyi etməsi münasibətilə təbriklərini çatdırıb. Qonaq, ölkəmizlə bağlı müsbət təəssüratlarını bölüşüb.
Söhbət zamanı, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qonaqlara işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə həyata keçirilən yaşıl enerji layihələri barədə məlumat verib.
Görüşdə həmçinin Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi ilə bu təşkilat arasında mümkün əməkdaşlıq əlaqələri nəzərdən keçirilib.

Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 19-го ноября провела встречу с делегацией во главе с президентом Парламентской ассамблеи Средиземноморья Энаамом Майарой, прибывшей в нашу страну с целью участия в проходящей в Баку COP29.
На встрече было сказано, что проблемы глобальных изменений климата беспокоят все государства, и что проведение COP29 в Баку является знаком уважения к нашей стране и признанием активной роли Азербайджана на международной арене.
В ходе разговора подчёркивалась угроза, которую изменение климата представляет для всех государств, а также важность усиления совместных усилий для устранения наблюдаемых последствий этого явления.
Спикер Сагиба Гафарова рассказала гостям о Парламентской Встрече, проведённой 16-17 ноября при совместной организации Межпарламентского союза и Национального собрания. По её словам, на мероприятии, в котором приняли участие парламентарии различных стран и представители международных парламентских организаций, обсуждались актуальные вопросы, связанные с этой глобальной проблемой, и был Итоговый документ, отражающий единое мнение парламентов. Сагиба Гафарова подчеркнула важную роль парламентов в решении вопросов изменения климата и охарактеризовала Встречу как парламентский вклад в дело решения проблем, связанных с глобальными климатическими изменениями.
Президент Парламентской ассамблеи Энаам Майара поздравил Азербайджан с успешным проведением этого глобального мероприятия и поделился положительными впечатлениями о нашей стране.
В ходе беседы спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова рассказала гостям о реализуемых на освобождённых территориях проектах зелёной энергии.
На встрече были рассмотрены возможные направления сотрудничества между Парламентской сетью Движения Неприсоединения и ПАС.