Lüksemburq Deputatlar Palatasının qətnaməsinə AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASI MİLLİ MƏCLİSİNİN MÜNASİBƏTİ
Lüksemburq Deputatlar Palatasının qətnaməsinə AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASI MİLLİ MƏCLİSİNİN MÜNASİBƏTİ Lüksemburq Deputatlar Palatasının qətnaməsinə AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASI MİLLİ MƏCLİSİNİN MÜNASİBƏTİ
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Lüksemburq Deputatlar Palatasının bu il noyabrın 20-də qəbul etdiyi qətnaməni qərəzli, qeyri-obyektiv və ədalətsiz bir akt kimi qiymətləndirir, ölkəmizi hədəf alan əsassız iddia və ittihamları qətiyyətlə rədd edir. Lüksemburq parlamentinin bu siyasi aksiyası həmin ölkənin  parlamentinin siyasi avantüra meydanına çevrildiyini göstərir.
Azərbaycanın suverenliyinə aşkar hörmətsizliyin, onun milli təhlükəsizliyinin, ictimai sabitliyinin və ərazi bütövlüyünün qorunması üçün görülən tədbirlərə etinasızlığın nümayiş etdirildiyi qətnamədə ölkəmizdə cərəyan edən proseslər ilə bağlı qaldırılan məsələlər daxili işlərə kobud müdaxilədən başqa bir şey deyildir.
2024-cü il fevralın 7-də keçirilmiş növbədənkənar Prezident seçkiləri barəsində irəli sürülən iddialar tamamilə əsassızdır. Seçki praktikasının təkmilləşdirilməsi   sahəsində Azərbaycanın əldə etdiyi irəliləyiş beynəlxalq miqyasda təsdiq edilmişdir. Seçkilər milli qanunlara və beynəlxalq öhdəliklərə tam uyğun keçirilmişdir.
Özbaşına həbslər, fikir və toplaşma azadlığının məhdudlaşdırılması barədə qətnamədə ifadə edilən fikirlər kobud təhriflər üzərində qurulmuşdur. Müxtəlif hesabatlarda adları hallandırılan şəxslərin həbsləri milli qanunların pozulduğunu göstərən tutarlı sübutlar əsasında həyata keçirilmiş və bu zaman lazımi hüquqi prosedurlara əməl edilmişdir.
Qətnamədə siyasi məhbuslar ilə bağlı irəli sürülən iddialar əsassızdır və Azərbaycanın gözdən salınmasına yönələn kampaniyanın tərkib hissəsini təşkil edir. Azərbaycanda vətəndaş cəmiyyətinin inkişaf etdirilməsi, demokratik proseslərin möhkəmləndirilməsi üçün göstərilən səylərin üzərinə kölgə salmaq cəhdi təəssüf doğurur.
Avropa Şurası Parlament Assambleyasının 76 deputatının, o cümlədən Lüksemburq Deputatlar Palatası üzvlərinin “persona non qrata” elan olunması məhz Azərbaycanın sülh və sabitlik yaradılması səylərinə zidd hərəkətlərin fəal surətdə dəstəklənməsi, dövlətimizin ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə aşkar hörmətsizliyin  nümayiş etdirilməsi ilə bağlı olmuşdur. Həmin tədbirlərin ləğv edilməsinə çağırış bu cür dəstəyin ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlər üçün doğurduğu ağır nəticələrin dərk edilmədiyini göstərir.
Azərbaycan Respublikası Lüksemburq da daxil olmaqla, bütün beynəlxalq tərəfdaşlar ilə konstruktiv dialoqa sadiqdir, lakin bu cür dialoq qarşılıqlı hörmətə və beynəlxalq hüquqa riayət edilməsinə əsaslanmalıdır. Bununla əlaqədar olaraq, Azərbaycan Milli Məclisi Lüksemburq Nümayəndələr Palatasından aqressiv ritorikanı kənara qoymağı, eləcə də parlament dialoqu və diplomatiyası prinsiplərinə zidd olan, etimadı və əməkdaşlıq yaradılması səylərini sarsıdan qətnamələr qəbul edilməsi praktikasından əl çəkməyi tələb edir.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_729a327d61717757c8ec4584a_o.jpg
The Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan considers the resolution adopted by the Luxembourg Chamber of Deputies on 20 November of this year to be biased, non-objective and unjust, and categorically rejects the baseless claims and accusations targeting our country. This political act of the Luxembourg Parliament demonstrates that that country's parliament has become a stage for political adventurism.
The issues raised in the resolution, which demonstrates an open disrespect for Azerbaijan's sovereignty and indifference to the measures taken to protect its national security, public stability, and territorial integrity, are nothing more than gross interference in Azerbaijan's internal affairs.
The allegations regarding the extraordinary presidential elections held on 7 February 2024, are completely unfounded. Azerbaijan's progress in improving election practices has been recognised internationally. The elections were held wholly in compliance with national laws and international commitments.
The statements made in the resolution regarding arbitrary arrests and the restriction of freedom of expression and assembly are based on gross distortions. The arrests of individuals mentioned in various reports were conducted based on solid evidence indicating violations of national laws and the necessary legal procedures were observed in the process.
The claims made in the resolution as to political prisoners are unfounded and form part of a campaign aimed at discrediting Azerbaijan. Attempts to overshadow the efforts made in Azerbaijan to develop civil society and strengthen democratic processes are regrettable.
The declaration by 76 members of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, including members of the Luxembourg Chamber of Deputies, as ‘personae non grata’ was due to their energetic support for actions contrary to Azerbaijan’s efforts for peace and stability as well as the sheer manifestation of disregard for our country’s territorial integrity and sovereignty. The call for the cancellation of these measures reflects a lack of understanding of the profound consequences this kind of support can have on bilateral and multilateral relations.
The Republic of Azerbaijan remains committed to constructive dialogue with all international partners, including Luxembourg; however, such dialogue must be based on mutual respect and adherence to international law. In this regard, the Milli Majlis of Azerbaijan calls on the Luxembourg Chamber of Deputies to set aside aggressive rhetoric and to refrain from the practice of adopting resolutions which are contrary to the principles of parliamentary dialogue and diplomacy, and which undermine efforts to build trust and cooperation.