Lüksemburq Deputatlar Palatasının qətnaməsinə AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASI MİLLİ MƏCLİSİNİN MÜNASİBƏTİ
Lüksemburq Deputatlar Palatasının qətnaməsinə AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASI MİLLİ MƏCLİSİNİN MÜNASİBƏTİ Lüksemburq Deputatlar Palatasının qətnaməsinə AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASI MİLLİ MƏCLİSİNİN MÜNASİBƏTİ
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Lüksemburq Deputatlar Palatasının bu il noyabrın 20-də qəbul etdiyi qətnaməni qərəzli, qeyri-obyektiv və ədalətsiz bir akt kimi qiymətləndirir, ölkəmizi hədəf alan əsassız iddia və ittihamları qətiyyətlə rədd edir. Lüksemburq parlamentinin bu siyasi aksiyası həmin ölkənin  parlamentinin siyasi avantüra meydanına çevrildiyini göstərir.
Azərbaycanın suverenliyinə aşkar hörmətsizliyin, onun milli təhlükəsizliyinin, ictimai sabitliyinin və ərazi bütövlüyünün qorunması üçün görülən tədbirlərə etinasızlığın nümayiş etdirildiyi qətnamədə ölkəmizdə cərəyan edən proseslər ilə bağlı qaldırılan məsələlər daxili işlərə kobud müdaxilədən başqa bir şey deyildir.
2024-cü il fevralın 7-də keçirilmiş növbədənkənar Prezident seçkiləri barəsində irəli sürülən iddialar tamamilə əsassızdır. Seçki praktikasının təkmilləşdirilməsi   sahəsində Azərbaycanın əldə etdiyi irəliləyiş beynəlxalq miqyasda təsdiq edilmişdir. Seçkilər milli qanunlara və beynəlxalq öhdəliklərə tam uyğun keçirilmişdir.
Özbaşına həbslər, fikir və toplaşma azadlığının məhdudlaşdırılması barədə qətnamədə ifadə edilən fikirlər kobud təhriflər üzərində qurulmuşdur. Müxtəlif hesabatlarda adları hallandırılan şəxslərin həbsləri milli qanunların pozulduğunu göstərən tutarlı sübutlar əsasında həyata keçirilmiş və bu zaman lazımi hüquqi prosedurlara əməl edilmişdir.
Qətnamədə siyasi məhbuslar ilə bağlı irəli sürülən iddialar əsassızdır və Azərbaycanın gözdən salınmasına yönələn kampaniyanın tərkib hissəsini təşkil edir. Azərbaycanda vətəndaş cəmiyyətinin inkişaf etdirilməsi, demokratik proseslərin möhkəmləndirilməsi üçün göstərilən səylərin üzərinə kölgə salmaq cəhdi təəssüf doğurur.
Avropa Şurası Parlament Assambleyasının 76 deputatının, o cümlədən Lüksemburq Deputatlar Palatası üzvlərinin “persona non qrata” elan olunması məhz Azərbaycanın sülh və sabitlik yaradılması səylərinə zidd hərəkətlərin fəal surətdə dəstəklənməsi, dövlətimizin ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə aşkar hörmətsizliyin  nümayiş etdirilməsi ilə bağlı olmuşdur. Həmin tədbirlərin ləğv edilməsinə çağırış bu cür dəstəyin ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlər üçün doğurduğu ağır nəticələrin dərk edilmədiyini göstərir.
Azərbaycan Respublikası Lüksemburq da daxil olmaqla, bütün beynəlxalq tərəfdaşlar ilə konstruktiv dialoqa sadiqdir, lakin bu cür dialoq qarşılıqlı hörmətə və beynəlxalq hüquqa riayət edilməsinə əsaslanmalıdır. Bununla əlaqədar olaraq, Azərbaycan Milli Məclisi Lüksemburq Nümayəndələr Palatasından aqressiv ritorikanı kənara qoymağı, eləcə də parlament dialoqu və diplomatiyası prinsiplərinə zidd olan, etimadı və əməkdaşlıq yaradılması səylərini sarsıdan qətnamələr qəbul edilməsi praktikasından əl çəkməyi tələb edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_729a327d61717757c8ec4584a_o.jpg
Милли Меджлис Азербайджанской Республики оценивает резолюцию, принятую Палатой депутатов Люксембурга 20 ноября этого года, как предвзятый, необъективный и несправедливый акт, решительно отвергая необоснованные обвинения и утверждения, направленные против нашей страны. Этот политический акт парламента Люксембурга свидетельствует о том, что парламент этой страны стал ареной политической авантюры.
Резолюция, в которой продемонстрировано явное неуважение к суверенитету Азербайджана, пренебрежение мерами по обеспечению его национальной безопасности, общественной стабильности и территориальной целостности, а также игнорирование процессов, происходящих в нашей стране, не является ничем иным как грубым вмешательством во внутренние дела.
Выдвигаемые обвинения в отношении внеочередных президентских выборов, проведенных 7 февраля 2024 года, являются совершенно безосновательными. Достижения Азербайджана в области совершенствования избирательной практики получили международное признание. Выборы были проведены в полном соответствии с национальным законодательством и международными обязательствами.
Содержащиеся в резолюции утверждения о произвольных арестах, а также об ограничении свободы слова и собраний построены на грубых искажениях. Аресты упомянутых в различных докладах лиц были проведены в силу убедительных доказательств нарушения национальных законов, при полном соблюдении всех необходимых юридических процедур.
Предъявленные в резолюции обвинения в отношении политических заключённых являются безосновательными и составляют часть кампании, направленной на дискредитацию Азербайджана. Попытка умалить усилия по развитию гражданского общества и укреплению демократических процессов в Азербайджане вызывает сожаление.
Решение объявить «persona non grata» 76 депутатов, включая членов Палаты депутатов Люксембурга, связано с активной поддержкой действий, противоречащих усилиям Азербайджана по созданию мира и стабильности, а также с демонстрацией явного неуважения к территориальной целостности и суверенитету нашего государства. Призыв отменить эти меры показывает непонимание серьезных последствий такого рода поддержки для двусторонних и многосторонних отношений.
Азербайджанская Республика привержена конструктивному диалогу со всеми международными партнерами, включая и Люксембург, однако такой диалог должен основываться на взаимном уважении и соблюдении международного права. В связи с этим, Милли Меджлис Азербайджана требует от Палаты представителей Люксембурга отказаться от агрессивной риторики и прекратить практику принятия резолюций, которые противоречат принципам парламентского диалога и дипломатии, подрывают усилия по созданию доверия и сотрудничества.