https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_c97dfaefd428738675a45cc3d_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkiyənin sabiq xarici işlər naziri, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin üzvü və NATO Parlament Assambleyasındakı nümayəndə heyətinin rəhbəri Mövlud Çavuşoğlu ilə görüşüb.
Görüşdə dost və qardaş ölkələrimiz, o cümlədən, qanunverici orqanlarımız arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə inkişafından məmnunluq ifadə edilib. Qeyd olunub ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin "Bir millət, iki dövlət" şüarına əsaslanan və bütün sahələri əhatə edən münasibətlərimiz dövlət başçılarımızın siyasi iradəsi və birgə səyləri sayəsində bu gün özünün ən yüksək səviyyəsinə yüksəlib.
Tərəflər yüksək səviyyəli əməkdaşlıq əlaqələrinin parlamentlər müstəvisində də inkişaf etdirildiyini diqqətə çatdırıblar.
Mövlud Çavuşoğlu Azərbaycanda növbədənkənar parlament seçkilərinin uğurla keçirilməsi və yenidən Milli Məclisin sədri seçilməsi münasibətilə Sahibə Qafarovanı təbrik edib.
Parlament sədrləri, dostluq qrupları və deputatlar arasında təmasların münasibətlərimizə mühüm töhfələri qeyd edilib. Həmçinin qanunverici orqanlarımızın və deputatların bütün beynəlxalq parlament təşkilatlarında ortaq mövqedən çıxış etdikləri məmnunluqla diqqətə çatdırılıb. Qeyd olunub ki, ölkələrimizə qarşı bir sıra dairələr tərəfindən həyata keçirilən qarayaxma və təzyiq kampaniyalarına qarşı mübarizədə parlamentarilərimizin əməkdaşlığı olduqca vacibdir.
Söhbət zamanı Azərbaycanın ev sahibliyi ilə COP29-un çox yüksək səviyyədə təşkil olunması ilə bağlı da fikirlər səsləndirilib. Bu tarixi zirvə toplantısının ölkəmizin qlobal proseslərə növbəti töhfəsi kimi dəyərləndirilib.
Görüşdə regionda mövcud olan vəziyyətlə bağlı da fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin Qərbi Azərbaycan İcmasının "Qayıdış hüququ – Ermənistandan zorla çıxarılan azərbaycanlılar üçün ədalətin təşviqi" mövzusunda beynəlxalq konfransının əhəmiyyəti barədə fikirlər səsləndirilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_c97dfaefd428738675a45cc3d_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting with Mevlut Çavuşoğlu, former Minister of Foreign Affairs of Türkiye, Member of the Grand National Assembly of Türkiye and Head of the Delegation to the NATO Parliamentary Assembly.
They spoke with pleasure of the high-level advancement of the relations between our friendly and fraternal countries – including between their legislative assemblies. It was said that the relationship had reached its zenith and encompassed all the spheres that are there, in line with the ‘One nation – two states’ motto of the Great Leader Heydar Aliyev and thanks to the political will and joint endeavours of our Heads of State.
The progress of the high-tier co-operation, including in the parliamentary realm, was underscored as well.
Mevlut Çavuşoğlu congratulated Sahiba Gafarova on the successful conduct of the extraordinary parliamentary elections and her re-election as Speaker of the Milli Majlis.
It was mentioned that the interaction between the Presidents of Parliament, friendship groups and MPs had made significant contributions to the development of relations. It was also said with satisfaction that our legislative assemblies and their deputies take united stances in all the international parliamentary organisations. The collaboration of our parliamentarians is crucial in the fight against campaigns of defamation and pressure carried out by certain circles against our countries.
Opinions were voiced as to the high standards of the COP29 arrangements hosted by Azerbaijan. That historic summit was described as another contribution of our country to global processes.
Then, there was an exchange of opinions about the current state of affairs in the region. The significance of the international conference ‘The Right to Return – Promoting Justice for the Azerbaijanis Forcibly Evicted from Armenia’ organised by the Community of Western Azerbaijan was underscored, too.