https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_31c0b46b7408ec11444bb60fe_o.jpg
Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatına (OPEC) üzv və qeyri-üzv ölkələrin nazirlərinin 32-ci iclasında oktyabrda 2022-ci ilin sentyabr ayındakı səviyyədən 100 min barrel az olmaqla avqustdakı həcmdə gündəlik neft hasil edilməsi ilə bağlı qəbul edilmiş qərara Azərbaycan da dəstəyini ifadə edib.
Yeni qərara əsasən, oktyabrda Azərbaycanda gündəlik 717 min barrel xam neft hasilatı nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi” iştirakçısı olan ölkələrin avqust üzrə gündəlik xam neft kvotası 43 855 min barrel təşkil edir ki, bu da ixtisarların aparıldığı 2018-ci ilin oktyabr ayındakı hasilat göstəricilərinə bərabərdir.

Azerbaijan supported the decision of OPEC plus to remain August quotas in October Azerbaijan supported the decision of OPEC plus to remain August quotas in October
At the 32nd Ministerial Meeting of OPEC and non-OPEC countries, Azerbaijan also expressed its support for the decision made to remain August quotas in October, which is 100 thousand barrels less than the level of September 2022.
The new decision envisages 717 thousand barrels of daily crude oil production in Azerbaijan in October.
It should be noted that the daily quota of the countries participating in the Declaration of Cooperation for August is 43 855 thousand barrels, which is equal to the production figures for October 2018, when the cuts were made.