https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_c2b9dbd4c13329ee87f1a6112_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Baş Naziri Əli Əsədov Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfirliyinə baş çəkərək, Azerbaijan Airlines aviaşirkətinin təyyarəsinin Aktau yaxınlığında qəzaya uğraması ilə əlaqədar başsağlığı kitabında ürək sözlərini yazıb.
“Ölkələrimiz üçün bu çətin və kədərli məqamda Qazaxıstan Hökumətinin operativ reaksiyasını, müxtəlif dövlət orqanlarının çevik və hərtərəfli dəstəyini, qardaş Qazaxıstan xalqının həssas mövqeyini yüksək qiymətləndirir, dərin təşəkkürümüzü ifadə edirəm. Azərbaycan Hökuməti də öz növbəsində hadisənin nəticələrinin aradan qaldırılması istiqamətində bütün səylərini səfərbər edib və hərtərəfli dəstəyini bundan sonra da davam etdirəcəkdir”, - deyə, Əli Əsədov yazıb.
Öz növbəsində, Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel Azərbaycanın Baş Nazirinə diplomatik missiyaya baş çəkməsinə görə öz təşəkkürünü ifadə edib. O, iki qardaş ölkənin həmrəylik və qarşılıqlı yardımın rəmzli nümunəsini göstərdiyini vurğulayıb. Səfir Bayelin sözlərinə görə, faciə göstərib ki, Qazaxıstan və Azərbaycan yalnız sözdə deyil, əməldə də müttəfiqdirlər. Əməkdaşlığın bu yüksək səviyyədə olması nikbinlik və qardaş xalqların rifahı naminə ortaq gələcəyin qurulmasına əminlik hissi verir.
Prezidentlər K.Tokayevin və İ.Əliyevin tapşırığına əsasən, iki ölkənin aidiyyəti orqanları birgə işini davam etdirirlər.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_c2b9dbd4c13329ee87f1a6112_o.jpg
Премьер-Министр Азербайджанской Республики Али Асадов посетил Посольство Казахстана в Азербайджане и оставил запись в книге соболезнований в связи с авиакатастрофой самолета авиакомпании Azerbaijan Airlines под Актау.
«В этот тяжкий и грустный для наших стран момент высоко оцениваю, а также выражаю глубокую благодарность за оперативную реакцию Правительства, быструю и всестороннюю поддержку различных государственных органов Казахстана, сопереживание братского народа Казахстана. Правительство Азербайджана также, в свою очередь, мобилизовало все усилия по устранению последствий происшествия и впредь будет оказывать всестороннюю поддержку», — написал Али Асадов.
В свою очередь, Посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель поблагодарил Премьер-Министра Азербайджана за посещение дипломатического представительства. Он подчеркнул, что братские страны показывают наглядный пример солидарности и взаимопомощи. По словам Посла Байеля, трагедия продемонстрировала, что Казахстан и Азербайджан – союзники не на словах, а на деле. Такой высокий уровень сотрудничества вселяет оптимизм и уверенность в построении общего будущего на благо братских народов.
По поручению Президентов К.Токаева и И.Алиева компетентные органы двух стран продолжают соответствующую работу.