13 yanvar 2025-ci il tarixində “AzerGold” QSC-nin təşkilatçılığı, Medianın İnkişafı Agentliyinin (MEDİA) dəstəyi ilə “Media nümayəndələrinin dağ-mədən sahəsində məlumatlılığının artırılması” layihəsinə cəlb edilmiş jurnalistlərlə görüş keçirilib.
“AzerGold” QSC-nin baş ofisində keçirilən görüşdə Səhmdar Cəmiyyətinin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov, MEDİA-nın İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov və onlayn media subyektlərini təmsil edən jurnalistlər iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Zakir İbrahimov dövlət tərəfindən milli mətbuatın inkişafına böyük diqqət göstərildiyini, media sahəsində müasir tələblərə uyğun mütəxəssislərin hazırlanması, onların fəaliyyətinin stimullaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən səmərəli işlər nəticəsində mediamızın yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu diqqətə çatdırıb.
Fəaliyyətini yerli qanunvericilik və mütərəqqi beynəlxalq təcrübə, şəffaflıq, hesabatlılıq, informasiya açıqlığı prinsipləri əsasında təşkil edən “AzerGold” QSC-nin mətbuatla əlaqələrin inkişafına önəm verdiyini qeyd edən Zakir İbrahimov Səhmdar Cəmiyyətinin 2024-2026-cı illər üzrə Kommunikasiya Strategiyasının hazırlanıb təsdiq edildiyini, sənədin əsas SMART məqsədlərindən birinin yerli media ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsi, jurnalistlərin dağ-mədən sahəsində məlumatlılığının artırılması olduğunu bildirib.
Layihə çərçivəsində təlim və mediaturda iştirak etmiş jurnalistlərlə görüşün Milli Mətbuatımızın yaradılmasının 150-ci ildönümünün qeyd olunduğu dövrə təsadüf etdiyi xüsusi olaraq vurğulanıb.
MEDİA-nın İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov isə “AzerGold” QSC-nin jurnalistlərin dağ-mədən sahəsində məlumatlılığının artırılması istiqamətində təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirdiyini, bu cür layihələrin 150 yaşlı Azərbaycan jurnalistikasının davamlı tərəqqisi, sahəvi jurnalistikanın inkişafına xidmət etdiyini, nümunəvi xarakter daşıdığını diqqətə çatdırıb.
İcraçı direktor layihə çərçivəsində Gəncə və Daşkəsəndə təşkil edilən təlim və mediaturun dağ-mədən sahəsində media nümayəndələrinin məlumatlılığının artırılması istiqamətində kifayət qədər müsbət nəticələrlə yadda qaldığını, jurnalistlərin sahə üzrə ixtisaslaşması istiqamətində mühüm addımlardan biri olduğunu bildirib.
Daha sonra təlim və mediaturla bağlı təəssüratlarını bölüşən media nümayəndələri layihəni yüksək qiymətləndirib, sahəvi jurnalistikanın inkişafı istiqamətində mühüm təşəbbüslərdən biri kimi xarakterizə ediblər.
Çıxışlardan sonra təlim və mediaturda uğurla iştirak etmiş jurnalistlərə sertifikat və xatirə hədiyyələri təqdim edilib.
Qeyd edək ki, “Media nümayəndələrinin dağ-mədən sahəsində məlumatlılığının artırılması” layihəsi çərçivəsində 19-20 dekabr 2024-cü il tarixlərində onlayn mediada çalışan bir qrup jurnalistin Gəncə şəhəri və Daşkəsən rayonuna ikigünlük səfəri təşkil edilib.
Səfər çərçivəsində jurnalistlər metal filizi sahələrində həyata keçirilən geoloji kəşfiyyat, hasilat, emal, qiymətli metalın satışının təşkili, eləcə də ətraf mühitin mühafizəsi, hasilat bölgələrində həyata keçirilən korporativ sosial məsuliyyət fəaliyyəti ilə bağlı həm yeni məlumatlara yiyələnib, həm də səfər etdikləri Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsi, eləcə də sosial sahədə görülən işlərlə əyani tanış olublar.
Həmçinin layihə çərçivəsində jurnalistlərin dağ-mədən sahəsinə dair məlumatlılıq səviyyəsinin ölçülməsi məqsədi ilə təlimdən öncə və sonra test tapşırıqları icra edilib.

13 января 2025 года при организации ЗАО “AzerGold” и поддержке Агентства развития медиа (MEDIA) состоялась встреча с журналистами, привлеченными к проекту “Повышение осведомленности представителей СМИ в горнодобывающей сфере”.
Во встрече, состоявшейся в главном офисе ЗАО “AzerGold", приняли участие Председатель правления акционерного общества Закир Ибрагимов, исполнительный директор Агентства развития медиа Азербайджанской Республики Ахмед Исмайлов и журналисты, представляющие онлайн-медиа субьекты.
Выступая на мероприятии, Закир Ибрагимов отметил, что государство уделяет большое внимание развитию национальной прессы, и в результате эффективной работы по подготовке специалистов в области СМИ в соответствии с современными требованиями, стимулированию их деятельности наше медиа вступила в новый этап развития.
Отметив, что ЗАО “AzerGold”, организующее свою деятельность на основе законодательства и прогрессивного международного опыта, принципов прозрачности, подотчетности, информационной открытости, уделяет большое внимание развитию связей с прессой, Закир Ибрагимов добавил, что разработана и утверждена коммуникационная стратегия акционерного общества на 2024-2026 годы, одной из основных целей SMART документа является развитие сотрудничества с местными СМИ, повышение осведомленности журналистов в горнодобывающей отрасли.
Было особо подчеркнуто, что встреча с журналистами, участвовавшими в тренинге и медиатуре в рамках проекта, совпала с периодом празднования 150-летия создания нашей национальной прессы.
Исполнительный директор MEDIA Ахмед Исмайлов отметил, что ЗАО “AzerGold” высоко ценит инициативу по повышению осведомленности журналистов в горнодобывающей сфере, отметил, что подобные проекты служат устойчивому прогрессу 150-летней азербайджанской журналистики, развитию отраслевой журналистики, носят образцовый характер.
Исполнительный директор отметил, что тренинги и медиатур, организованные в Гяндже и Дашкесане в рамках проекта, ознаменовались достаточно положительными результатами в направлении повышения осведомленности представителей СМИ в горнодобывающей сфере, что является одним из важных шагов в направлении специализации журналистов в этой области.
Затем представители медии, которые поделились своими впечатлениями от тренинга и медиатура, высоко оценили проект и охарактеризовали его как одну из важных инициатив в направлении развития отраслевой журналистики.
После выступлений журналистам, успешно прошедшим тренинг и медиатур, были вручены сертификаты и памятные подарки.
Отметим, что в рамках проекта “Повышение осведомленности представителей СМИ в горнодобывающей сфере" 19-20 декабря 2024 года была организована двухдневная поездка группы журналистов, работающих в онлайн СМИ, в город Гянджа и Дашкесанский район.
В рамках визита журналисты получили новую информацию о геологоразведке, добыче, переработке металлических руд, организации сбыта драгоценных металлов, а также об охране окружающей среды, корпоративной социальной ответственности, осуществляемой в регионах добычи, а также наглядно ознакомились с работой проводимой на Човдарском интегрированном региональном участке по переработке (ЧИРУП) и в социальной сфере.
Также в рамках проекта были выполнены тестовые задания до и после тренинга с целью измерения уровня осведомленности журналистов о горнодобывающей отрасли.