https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_154ebf58b304c1750eb203fd6_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının insan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) Səbinə Əliyeva 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümü ilə əlaqədar bəyanat yayıb.
Bu barədə innews.media Ombudsman Aparatından məlumat verilib.
Bəyanatda deyilir: “Azərbaycan xalqının milli azadlıq ruhunun, müstəqillik arzusunun qarşısının alınması məqsədilə keçmiş SSRİ qoşunlarının 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə mülki əhaliyə qarşı amansızcasına törətdiyi qanlı hadisədən – 20 Yanvar faciəsindən 35 il ötür.
Ölkəmizə qarşı keçmiş SSRİ rəhbərliyinin qərəzli münasibətinə, tarixi torpaqlarımız olan indiki Ermənistanın ərazisindən azərbaycanlıların deportasiyasına və Azərbaycana qarşı Ermənistanın əsassız ərazi iddialarına etiraz edən xalqımızın iradəsini qırmaq üçün insanlıq əleyhinə törədilmiş bu ağır cinayət nəticəsində Bakıda və respublikamızın digər bir neçə rayon və şəhərlərində qadınlar, uşaqlar və qocalar da daxil olmaqla 150 nəfər dinc sakin öldürülüb, 744 nəfər yaralanmış, 841 nəfər qanunsuz olaraq həbs edilib.
Həmin gün azadlıq naminə meydanlara çıxan xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsi olmaqla yanaşı, silahsız insanların qorxmadan şərəf və ləyaqətlə azadlıq uğrunda mübarizə apardığı tarixi bir gündür. Günahsız insanlara qarşı vəhşicəsinə törədilmiş terror aktına baxmayaraq, Azərbaycan xalqı öz müstəqilliyinə qovuşub.
Xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyev təzyiqlərə və həyatına yarana biləcək təhlükəyə baxmayaraq, 1990-cı il 21 yanvar tarixində ailə üzvləri ilə birlikdə Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələrək mətbuat konfransı keçirib, sərt bəyanat verərək bu ağır cinayətin SSRİ rəhbərliyi tərəfindən törədildiyini dünya ictimaiyyətinə çatdırıb. Yalnız Ulu Öndər Heydər Əliyev yenidən ölkə rəhbərliyinə qayıtdıqdan sonra 1994-cü ildə 20 Yanvar hadisələrinə siyasi-hüquqi qiymət verildi.
Beynəlxalq təşkilatların və dünya ictimaiyyətinin həmin dövrdə bu hadisənin törədilməsini qınamaması daha sonra ermənilər tərəfindən torpaqlarımızın işğal olunmasına və xalqımıza qarşı soyqırımı aktlarının törədilməsinə rəvac verib.
Ovaxtkı SSRİ rəhbərliyinin əmri ilə icra olunmuş insanlıq əleyhinə cinayət nəticəsində BMT-nin Nizamnaməsi, beynəlxalq hüququn ümumtanınmış norma və prinsipləri, o cümlədən keçmiş Sovet İttifaqının iştirakçısı olduğu beynəlxalq müqavilələrin tələbləri kobud şəkildə pozulmuş və insan hüquqları ciddi şəkildə tapdalanıb.
Lakin təəssüflə qeyd etmək istərdik ki, beynəlxalq təşkilatlara və dünya ictimaiyyətinə dəfələrlə müraciətlər edilməsinə baxmayaraq, insanlıq əleyhinə törədilmiş bu cinayətə hələ də hüquqi qiymət verilməmiş, həmin qanlı cinayəti törətmiş şəxslər məsuliyyətdən kənarda qalıblar.
Azərbaycan Respublikasının insan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) olaraq, beynəlxalq cinayətlərin ən ağır növlərindən biri olan insanlıq əleyhinə cinayət kimi 20 Yanvar hadisələrinin tövsif edilməsini və bu cinayətləri törətmiş hərbi qulluqçularla yanaşı, onların icrasına əmr verən şəxslərin də cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmasını təmin etmək üçün beynəlxalq təşkilatları və dünya ictimaiyyətini ədalətli mövqe nümayiş etdirməyə çağırıram”.
Qeyd edək ki, bəyanat BMT-nin Baş katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, UNICEF-in, UNESCO-nun, Avropa İttifaqının, Avropa Şurasının, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, Türk Dövlətləri Ombudsmanlar və Milli İnsan Hüquqları İnstitutları Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_154ebf58b304c1750eb203fd6_o.jpg
Уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Азербайджанской Республики Сабина Алиева выступила с заявлением в связи с 35-й годовщиной трагедии 20 Января.
Как сообщили innews.media в Аппарате омбудсмена, в заявлении говорится:
«Прошло 35 лет с кровавой трагедии 20 Января, жестоко учиненной войсками бывшего СССР против гражданского населения в ночь с 19 на 20 января 1990 года с целью сломить дух национальной свободы и стремление к независимости азербайджанского народа.
В результате этого тяжкого преступления против человечности, совершенного с целью сломить волю нашего народа, протестовавшего против предвзятого отношения к нашей стране руководства бывшего СССР, депортации азербайджанцев с исторических земель на территории нынешней Армении и необоснованных территориальных претензий Армении к Азербайджану, в Баку и ряде других районов и городов нашей республики были убиты 150 мирных жителей, включая женщин, детей и стариков, 744 человека получили ранения, 841 человек был незаконно арестован.
Став героической летописью нашего народа, вышедшего на площади во имя свободы, этот день также является исторической датой, когда безоружные люди бесстрашно, с честью и достоинством боролись за независимость. Несмотря на террористический акт, жестоко совершенный против невинных людей, азербайджанский народ обрел свою независимость.
Общенациональный лидер нашего народа Гейдар Алиев, несмотря на давление и возможные угрозы для своей жизни, 21 января 1990 года вместе с членами своей семьи прибыл в постоянное представительство Азербайджана в Москве, провел пресс-конференцию, сделав жесткое заявление, в котором довел до мировой общественности, что это тяжкое преступление совершено руководством СССР. Только в 1994 году после возвращения Гейдара Алиева к руководству страной события 20 Января получили политико-правовую оценку.
Отсутствие осуждения этой трагедии со стороны международных организаций и мировой общественности создало предпосылки для оккупации впоследствии наших земель армянами и совершения актов геноцида против нашего народа.
Преступление против человечности, совершенное по приказу руководства бывшего СССР, привело к грубому нарушению Устава ООН, общепризнанных норм и принципов международного права, а также требований международных договоров, участником которых был бывший Советский Союз, и ущемлению прав человека.
К сожалению, несмотря на неоднократные обращения к международным организациям и мировой общественности, этому преступлению против человечности до сих пор не дана правовая оценка, а лица, совершившие это кровавое преступление, не понесли ответственности.
Как уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Азербайджанской Республики, я призываю международные организации и мировое сообщество занять справедливую позицию, квалифицировать события 20 Января как одно из самых тяжелых видов международных преступлений - преступление против человечности и привлечь к уголовной ответственности не только военнослужащих, совершивших эти преступления, но и лиц, отдавших приказ на их совершение».
Отметим, что заявление направлено Генеральному секретарю ООН, Совету Безопасности ООН, Верховному комиссару ООН по правам человека, Верховному комиссару ООН по делам беженцев, Совету ООН по правам человека, руководителям ЮНИСЕФ, ЮНЕСКО, Европейского Союза, Совета Европы, ОБСЕ, Международному и Европейскому институтам омбудсменов, Ассоциации омбудсменов Азии, Организации исламского сотрудничества и Ассоциации омбудсменов стран-членов этой организации, Ассоциации омбудсменов и национальных институтов по правам человека тюркских государств, Независимой постоянной комиссии по правам человека Организации исламского сотрудничества, Европейской сети омбудсменов по правам ребенка, Международному бюро мира, омбудсменам различных стран и национальным институтам по правам человека, посольствам Азербайджана за рубежом и посольствам иностранных государств в нашей стране, а также азербайджанским диаспорским организациям.