Gürcüstanın Bakıdakı səfiri Şəhidlər xiyabanını ziyarət edib
Gürcüstanın Bakıdakı səfiri Şəhidlər xiyabanını ziyarət edib Gürcüstanın Bakıdakı səfiri Şəhidlər xiyabanını ziyarət edib
Gürcüstanın Azərbaycandakı səfiri Zurab Pataradze Şəhidlər xiyabanını ziyarət edərək 20 Yanvar qurbanlarının xatirəsini yad edib.
innews.media xəbər verir ki, bu barədə Gürcüstan səfirliyinin sosial şəbəkələrdəki paylaşımında bildirilib.
“Gürcüstanın fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Zurab Pataradze Azərbaycanda akkreditə olunmuş diplomatik nümayəndəliklərin rəhbərləri və səfirliyin əməkdaşları ilə birlikdə 35 il əvvəl Vətənin azadlığı uğrunda şəhid olanların xatirəsini ehtiramla yad edib. 1990-cı il yanvarın 20-də sovet qüvvələrinin nümayişçilərə qarşı vəhşicəsinə basqınları nəticəsində dinc sakinlər öldürüldü”, – paylaşımda bildirilib.
Onların xatirəsini ehtiramla yad etmək üçün diplomatik nümayəndəliklərin rəhbərləri Şəhidlər xiyabanında Vətən uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin məzarları üzərinə gül dəstələri qoyublar.
“20 Yanvar Azərbaycan xalqının yaxın tarixinə ən faciəli, eyni zamanda, qəhrəmanlıq səhifələrindən biri kimi, Vətənin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə günü kimi daxil olub”, - paylaşımda qeyd olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_3fe9ac5d491eaf79aa9970ae2_o.jpg
Georgian Ambassador to Azerbaijan Zurab Pataradze visited the Martyrs' Alley to pay tribute to the victims of the January 20 tragedy, according to innews.media.
"Georgian Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Zurab Pataradze, together with heads of diplomatic missions accredited in Azerbaijan and Georgian Embassy staff, respectfully honored the memory of those who fell for the freedom of their Homeland 35 years ago. On January 20, 1990, peaceful residents were killed as a result of the brutal crackdown by Soviet troops on demonstrators," the Georgian Embassy said in a post on social media.
The heads of diplomatic missions laid flowers at the Martyrs' Alley at the graves of those who gave their lives for their home country in memory of the victims.
"January 20 has entered the modern history of the Azerbaijani people as one of the most tragic, but at the same time heroic pages - the Day of struggle for freedom and territorial integrity of the Homeland," the publication states.