Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İtaliya Senatının Avropa İttifaqı siyasəti komissiyasının üzvləri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İtaliya Senatının Avropa İttifaqı siyasəti komissiyasının üzvləri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İtaliya Senatının Avropa İttifaqı siyasəti komissiyasının üzvləri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İtaliyaya rəsmi səfəri çərçivəsində İtaliya Senatının Avropa İttifaqı siyasəti komissiyasının və İtaliya-Azərbaycan parlamentlərarası əlaqələr üzrə dostluq qrupunun üzvləri ilə görüşüb.
Milli Məclisin sədrini salamlayan senator Culio Terzi bu səfərin ikitərəfli əlaqələrin inkişafına öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini bildirib. O, 20 yanvar faciəsinin 35-ci ildönümü və 2024-cü il dekabrın 25-də baş vermiş təyyarə qəzası ilə əlaqədar bir daha Milli Məclisin sədrinə başsağlığı verib. O, bildirib ki, İtaliya Prezidenti Serjio Motarellanın və xarici işlər naziri Antonio Tayaninin təyyarə qəzası ilə əlaqədar Azərbaycana başsağlığı verməsi iki ölkə arasındakı dostluğun bariz nümunəsidir.
Səmimi görüş üçün təşəkkürünü bildirən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycan-İtaliya əlaqələrinin yüksək səviyyədə olduğunu bildirib. Söhbət zamanı qeyd olunub ki, qarşılıqlı səfərlər əlaqələrin daha da inkişafına mühüm töhfələr verir. Bu baxımdan, Prezident İlham Əliyevin İtaliyaya səfərləri, o cümlədən, ötən ilin sentyabr ayında baş tutmuş səfəri, həmçinin İtaliya Prezidentinin ölkəmizə səfəri ikitərəfli əlaqələrimizin daha da genişlənməsində və dərinləşməsində mühüm rol oynamışdır.
Söhbət zamanı Azərbaycan və İtaliya arasında bir çox sahələrdə uğurlu əməkdaşlığın mövcud olduğu qeyd edilib, iqtisadi sahədə əməkdaşlıq, o cümlədən, nəqliyyat, enerji məsələləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Tərəflər arasında humanitar sahədə də əlaqələrin müsbət inkişafı, xüsusilə Heydər Əliyev Fondunun İtaliyada həyata keçirdiyi layihələrin önəmi vurğulanıb, həmçinin, Azərbaycan-İtaliya Universitetinin fəaliyyəti qeyd edilib. Komissiyanın üzvləri bu universitetin Azərbaycana səfər edən hər bir italyan üçün böyük qürur və fəxr mənbəyi olduğunu qeyd ediblər.
Görüşdə bildirilib ki, bir sıra məsələlərlə yanaşı, tərəflərin müzakirə etdiyi mühüm məsələlərdən biri də ətraf mühitin mühafizəsi ilə əlaqədardır. İtaliyanın Baş nazirinin COP29-da iştirakı da İtaliyanın bu məsələyə böyük önəm verdiyini göstərir.
İtaliya tərəfi COP29-un yüksək səviyyədə təşkilinə və keçirilməsinə görə Azərbaycana, xüsusilə, Prezident İlham Əliyevə təşəkkürünü ifadə edib.  Bildirilib ki, COP29-un uğurlu keçməsi və mühüm nəticələrin əldə edilməsi Azərbaycanın ortaya qoyduğu mövqeyin nəticəsidir. Qeyd edilib ki, hazırda ətraf mühitlə bağlı danışıqlar davam edir və bu da Avropa İttifaqının bu məsələdə maraqlı olduğunun göstəricisidir.
Söhbət zamanı iki ölkənin parlamentləri arasında münasibətlərin inkişafında dostluq qruplarının rolunu qeyd edən Milli Məclisin sədri, bu sahədə qarşılıqlı səfərlərin sayının artırılmasının əhəmiyyətindən danışıb. Spiker bildirib ki, bu səfərlərin intensivliyinin artırılması Avropada Azərbaycan haqqında saxta xəbərlərin yayılması fonunda daha düzgün məlumatların ictimaiyyətə təqdim olunmasına kömək edər.
Görüşdə çıxış edən İtaliya-Azərbaycan parlamentlərarası əlaqələr üzrə dostluq qrupunun rəhbəri Marko Skuriya da ikitərəfli əlaqələrin inkişaf perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüb. O, AŞPA-da Azərbaycanla bağlı qərəzli mövqeyin nümayiş etdirilməsindən  narahatlığını ifadə edib.
Sonra görüş interaktiv formada davam etdirilib, qarşı tərəfin Azərbaycan-İtaliya münasibətləri, Azərbaycanın xarici siyasət prioritetləri, Cənubi Qafqaz regionunda mövcud vəziyyət, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi ilə bağlı sualları Milli Məclisin sədri tərəfindən cavablandırılıb.

Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в русле текущего официального визита в Италию встретилась с членами Комиссии по политике Европейского Союза Сената Италии и Группы межпарламентской дружбы Италия-Азербайджан.
Приветствуя спикера Милли Меджлиса, сенатор Джулио Терци выразил уверенность в том, что этот визит привнесёт свой вклад в развитие двусторонних отношений. Он вновь выразил соболезнования спикеру Милли Меджлиса в связи с 35-й годовщиной трагедии 20 января и авиакатастрофой, произошедшей 25 декабря 2024 года. Сенатор отметил, что соболезнования, выраженные президентом Италии Серджо Маттареллой и министром иностранных дел Антонио Таяни в связи с авиакатастрофой, являются ярким примером дружбы между двумя странами.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова, поблагодарив за тёплую встречу, упомянула высокий уровень азербайджано-итальянских отношений. В ходе беседы подчёркивалось, что встречные визиты вносят значительный вклад в дальнейшее развитие связей. Важную роль в расширении и углублении двусторонних отношений сыграли визиты Президента Ильхама Алиева в Италию, в том числе в сентябре прошлого года, а также визит Президента Италии в Азербайджан.
В беседе отмечалось плодотворное сотрудничество между Азербайджаном и Италией в ряде сфер, а также обсуждались вопросы экономического взаимодействия, в том числе, в транспорте и энергетике. Упоминалось положительное развитие связей в гуманитарной области, особенно значение проектов, реализуемых Фондом Гейдара Алиева в Италии. Также была отмечена деятельность Азербайджано-Итальянского университета. Члены комиссии сказали, что этот университет является источником большой гордости и чести для каждого итальянца, посещающего Азербайджан.
Было сказано, что одной из важных тем для обсуждения между сторонами является защита окружающей среды. Участие премьер-министра Италии в COP29 также свидетельствует о большом внимании Италии к этому вопросу.
Итальянская сторона выразила благодарность Азербайджану, в частности Президенту Ильхаму Алиеву, за высокий уровень организации и проведения COP29. Было отмечено, что успешное проведение конференции и достижение ею важных результатов являются следствием занятой Азербайджаном позиции. В настоящее время продолжаются переговоры по вопросам окружающей среды, что свидетельствует о заинтересованности Европейского Союза в данной теме.
В ходе беседы спикер Милли Меджлиса отметила роль групп взаимной дружбы в развитии отношений между парламентами двух стран и указала на важность увеличения частоты встречных визитов в данном измерении. По словам спикера, повышение интенсивности таких визитов поможет представить общественности более достоверную информацию на фоне распространения лживых новостей об Азербайджане в Европе.
Выступивший на встрече руководитель группы дружбы Италия-Азербайджан по межпарламентским связям Марко Скурия также поделился своими мыслями о перспективах развития двусторонних отношений. Он выразил обеспокоенность демонстрацией предвзятой позиции в отношении Азербайджана в ПАСЕ.
Встреча продолжилась в интерактивной форме: спикер Милли Меджлиса отвечала на вопросы встречной стороны касаемо азербайджано-итальянских отношений, внешнеполитических приоритетов Азербайджана, текущей ситуации в регионе Южного Кавказа и процесса нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.