Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İtaliya Senatının Avropa İttifaqı siyasəti komissiyasının üzvləri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İtaliya Senatının Avropa İttifaqı siyasəti komissiyasının üzvləri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İtaliya Senatının Avropa İttifaqı siyasəti komissiyasının üzvləri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İtaliyaya rəsmi səfəri çərçivəsində İtaliya Senatının Avropa İttifaqı siyasəti komissiyasının və İtaliya-Azərbaycan parlamentlərarası əlaqələr üzrə dostluq qrupunun üzvləri ilə görüşüb.
Milli Məclisin sədrini salamlayan senator Culio Terzi bu səfərin ikitərəfli əlaqələrin inkişafına öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini bildirib. O, 20 yanvar faciəsinin 35-ci ildönümü və 2024-cü il dekabrın 25-də baş vermiş təyyarə qəzası ilə əlaqədar bir daha Milli Məclisin sədrinə başsağlığı verib. O, bildirib ki, İtaliya Prezidenti Serjio Motarellanın və xarici işlər naziri Antonio Tayaninin təyyarə qəzası ilə əlaqədar Azərbaycana başsağlığı verməsi iki ölkə arasındakı dostluğun bariz nümunəsidir.
Səmimi görüş üçün təşəkkürünü bildirən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycan-İtaliya əlaqələrinin yüksək səviyyədə olduğunu bildirib. Söhbət zamanı qeyd olunub ki, qarşılıqlı səfərlər əlaqələrin daha da inkişafına mühüm töhfələr verir. Bu baxımdan, Prezident İlham Əliyevin İtaliyaya səfərləri, o cümlədən, ötən ilin sentyabr ayında baş tutmuş səfəri, həmçinin İtaliya Prezidentinin ölkəmizə səfəri ikitərəfli əlaqələrimizin daha da genişlənməsində və dərinləşməsində mühüm rol oynamışdır.
Söhbət zamanı Azərbaycan və İtaliya arasında bir çox sahələrdə uğurlu əməkdaşlığın mövcud olduğu qeyd edilib, iqtisadi sahədə əməkdaşlıq, o cümlədən, nəqliyyat, enerji məsələləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Tərəflər arasında humanitar sahədə də əlaqələrin müsbət inkişafı, xüsusilə Heydər Əliyev Fondunun İtaliyada həyata keçirdiyi layihələrin önəmi vurğulanıb, həmçinin, Azərbaycan-İtaliya Universitetinin fəaliyyəti qeyd edilib. Komissiyanın üzvləri bu universitetin Azərbaycana səfər edən hər bir italyan üçün böyük qürur və fəxr mənbəyi olduğunu qeyd ediblər.
Görüşdə bildirilib ki, bir sıra məsələlərlə yanaşı, tərəflərin müzakirə etdiyi mühüm məsələlərdən biri də ətraf mühitin mühafizəsi ilə əlaqədardır. İtaliyanın Baş nazirinin COP29-da iştirakı da İtaliyanın bu məsələyə böyük önəm verdiyini göstərir.
İtaliya tərəfi COP29-un yüksək səviyyədə təşkilinə və keçirilməsinə görə Azərbaycana, xüsusilə, Prezident İlham Əliyevə təşəkkürünü ifadə edib.  Bildirilib ki, COP29-un uğurlu keçməsi və mühüm nəticələrin əldə edilməsi Azərbaycanın ortaya qoyduğu mövqeyin nəticəsidir. Qeyd edilib ki, hazırda ətraf mühitlə bağlı danışıqlar davam edir və bu da Avropa İttifaqının bu məsələdə maraqlı olduğunun göstəricisidir.
Söhbət zamanı iki ölkənin parlamentləri arasında münasibətlərin inkişafında dostluq qruplarının rolunu qeyd edən Milli Məclisin sədri, bu sahədə qarşılıqlı səfərlərin sayının artırılmasının əhəmiyyətindən danışıb. Spiker bildirib ki, bu səfərlərin intensivliyinin artırılması Avropada Azərbaycan haqqında saxta xəbərlərin yayılması fonunda daha düzgün məlumatların ictimaiyyətə təqdim olunmasına kömək edər.
Görüşdə çıxış edən İtaliya-Azərbaycan parlamentlərarası əlaqələr üzrə dostluq qrupunun rəhbəri Marko Skuriya da ikitərəfli əlaqələrin inkişaf perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüb. O, AŞPA-da Azərbaycanla bağlı qərəzli mövqeyin nümayiş etdirilməsindən  narahatlığını ifadə edib.
Sonra görüş interaktiv formada davam etdirilib, qarşı tərəfin Azərbaycan-İtaliya münasibətləri, Azərbaycanın xarici siyasət prioritetləri, Cənubi Qafqaz regionunda mövcud vəziyyət, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi ilə bağlı sualları Milli Məclisin sədri tərəfindən cavablandırılıb.

Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova Meets with Members of European Union Policy Commission of Italian Senate
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova Meets with Members of European Union Policy Commission of Italian Senate Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova Meets with Members of European Union Policy Commission of Italian Senate
In the format of the current official visit to Italy, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has met with Members of the European Union Policy Commission of the Italian Senate and the Italy-Azerbaijan Inter-Parliamentary Friendship Group.
Welcoming the Speaker, Senator Giulio Terzi expressed confidence that this visit would contribute to the development of bilateral relations. He once again offered condolences to the Speaker of the Milli Majlis on the 35th anniversary of the 20 January Tragedy and the plane crash of 25 December 2024. The Senator noted that the condolences expressed by Italian President Sergio Mattarella and Foreign Minister Antonio Tajani regarding the plane crash are a vivid example of the friendship between the two countries.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova expressed her gratitude for the warm reception and highlighted the high level of Azerbaijan-Italy relations. It was emphasised during the discussion that reciprocal visits play a significant role in further strengthening ties. President Ilham Aliyev's visits to Italy, including his visit in September last year, as well as the Italian President’s visit to Azerbaijan, were described as instrumental in expanding and deepening bilateral relations.
The conversation underscored the fruitful co-operation between Azerbaijan and Italy in various fields, with discussions focusing on economic collaboration, particularly in transport and energy. The positive development of relations in the humanitarian sphere was also highlighted, especially the importance of projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation in Italy. The activities of the Azerbaijan-Italy University were also noted, with members of the commission stating that the university is a source of great pride and honour for every Italian visiting Azerbaijan.
It was said that environmental protection is one of the key topics of discussion between the parties. The participation of Italy's Prime Minister in the COP29 also demonstrated Italy's strong focus on this issue.
The Italian side expressed gratitude to Azerbaijan, particularly to President Ilham Aliyev, for the high level of organisation and hosting of the COP29. It was stressed that the successful outcome of the conference and the achievement of significant results were a direct result of Azerbaijan's proactive stance. Currently, negotiations on environmental matters are ongoing, reflecting the European Union's interest in this area.
The Speaker of the Milli Majlis highlit the role of the mutual friendship groups in the development of relations between the parliaments of the two countries and emphasised the importance of increasing the frequency of reciprocal visits in this context. According to the Speaker, enhancing the intensity of such visits will help present more accurate information to the public, especially amid the spread of false news about Azerbaijan in Europe.
Head of the Italy-Azerbaijan Friendship Group for Interparliamentary Relations Marco Scuria shared his thoughts on the prospects for further developing bilateral relations. He expressed concern over the biased stance towards Azerbaijan displayed in the PACE.
The meeting was continued interactively with the Speaker of the Milli Majlis responding to the questions from the opposing side regarding Azerbaijan-Italy relations, Azerbaijan's foreign policy priorities, the current situation in the South Caucasus region, and the process of normalising relations between Azerbaijan and Armenia.