Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Zimbabve Senatının sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Zimbabve Senatının sədri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Zimbabve Senatının sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Özbəkistan Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində Zimbabve Senatının sədri Meybl Çinomona ilə görüşüb. Ölkəmizin Afrika ölkələri, o cümlədən Zimbabve Respublikası ilə əməkdaşlığın inkişafında maraqlı olduğunu diqqətə çatdıran spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, parlamentlərimiz arasında qarşılıqlı fəaliyyət dövlətlərimiz arasında əlaqələrin inkişafına müsbət təsir göstərə bilər.
Görüşdə Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi hərəkatın parlament ölçüsünü inkişaf etdirmək təşəbbüsü ilə çıxış etdiyini xatırladan Sahibə Qafarova, Zimbabve parlamentinin nümayəndə heyətinin ötən ilin noyabrında Madriddə keçirilmiş Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin ilk yığıncağında iştirakını yüksək qiymətləndirib. Milli Məclisin sədri xatırladıb ki, bu ilin 30 iyun-1 iyul tarixlərində Azərbaycanda Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin Bakı Konfransı keçirilib. Bakı Konfransında 40 ölkənin və 8 beynəlxalq parlament təşkilatının parlament nümayəndə heyətləri iştirak edib və konfrans zamanı bizim ümumi mövqeyimizi və baxışlarımızı əks etdirən Bakı Bəyannaməsi qəbul edilib.
Zimbabve Senatının sədri Meybl Çinomona ölkəsinin parlamentinin Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi ilə əməkdaşlığa önəm verdiyini bildirib. O, həmçinin qanunverici orqanlar arasında əlaqələrin əhəmiyyətini qeyd edərək, vurğulayıb ki, parlament diplomatiyası müasir beynəlxalq münasibətlər sistemində mühüm əhəmiyyətə malikdir.

Chair of Milli Majlis Sahiba Gafarova Meets Chair of Senate of Zimbabwe
Chair of Milli Majlis Sahiba Gafarova Meets Chair of Senate of Zimbabwe Chair of Milli Majlis Sahiba Gafarova Meets Chair of Senate of Zimbabwe
As part of her working visit to the Republic of Uzbekistan, Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting with Chair of the Senate of Zimbabwe Mabel Chinomona. Mrs Gafarova made Mrs Chinomona aware of our country’s interest in furthering co-operation with the African states in particular and with Zimbabwe in particular. She added that interaction amongst our legislatures could bear well on the growth of the bilateral connexions.
Then, Madam Speaker recalled the initiative proposed by Azerbaijan as Chair of the Non-Aligned Movement to foster the organisation’s parliamentary dimension and spoke highly of the Zimbabwean delegation’s participation of the NAM Parliamentary Network’s first session in Madrid in November last year. Besides, Madam Speaker continued, the Baku Conference of the NAM PN was held on 30 June-1 July this year with the attendance of parliamentarians from 40 countries and delegates of 8 international parliamentary organisations. The Baku Declaration heralding our common positions and views had been adopted at the conference, Mrs Gafarova remembered.
According to Chair of the Senate of Zimbabwe Mabel Chinomona, her country finds her co-operation with the NAM PN to be of importance. Mrs Chinomona also underlined the significance of the links between legislatures and stressed the weight of parliamentary diplomacy brought to bear in the modern system of international relations.
There was an exchange of opinions about other matters of shared interest at the conversation as well.