Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Özbəkistan Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində Banqladeş Xalq Respublikası parlamentinin sədri Şirin Şarmin Çaudhuri ilə görüşüb.
Azərbaycan və Banqladeşin BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Qoşulmama Hərəkatı kimi beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində müsbət əməkdaşlıq etdiyini vurğulayan Sahibə Qafarova deyib ki, biz Banqladeşin həm Qoşulmama Hərəkatı, həm də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində Azərbaycanın tarixi torpaqlarının erməni işğalından azad edilməsində ədalətli mövqeyini dəstəkləməsini yüksək qiymətləndiririk.
Spiker Sahibə Qafarova ölkələrimiz arasında müsbət münasibətlərin mövcud olduğunu qeyd edərək, müxtəlif səviyyələrdə və sahələrdə qarşılıqlı səfərlərin ikitərəfli münasibətlərin inkişafında əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, ölkələrimiz arasında hüquqi bazanın genişləndirilməsi daha sıx əlaqələrin qurulmasına töhfə verə bilər. Həmçinin parlamentlərimiz arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq dövlətlərimiz arasında əlaqələrin inkişafına müsbət təsir göstərə bilər.
Banqladeş Xalq Respublikası parlamentinin sədri Şirin Şarmin Çaudhuri ölkəsinin Azərbaycanla münasibətlərin inkişafına böyük əhəmiyyət verdiyini söyləyərək, vurğulayıb ki, bu məqsədlə bir çox sahələrdə əlaqələrin qurulmasında maraqlıdırlar. O cümlədən, qanunverici orqanlarımız arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsi münasibətlərin dərinləşməsi üçün yaxşı imkanlar yarada bilər.
Şirin Şarmin Çaudhuri Banqladeş parlamentinin Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi ilə əlaqələrə böyük önəm verdiyini bildirib. O, bu ölkənin nümayəndə heyətinin Parlament Şəbəkəsinin Bakı Konfransında iştirak etdiyini qeyd edib, Konfransda qaldırılan məsələlərin əhəmiyyətindən danışıb.

В рамках своей рабочей поездки в Республику Узбекистан председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с председателем парламента Народной Республики Бангладеш Ширин Шармин Чаудхури.
Сагиба Гафарова отметила плодотворное сотрудничество между Азербайджаном и Бангладеш в таких международных организациях, как ООН, Организация Исламского Сотрудничества и Движение Неприсоединения, а также в региональных структурах. Она подчеркнула высокую оценку нашей стороны поддержке Бангладеш справедливой позиции Азербайджана в связи с освобождением им своих земель от армянской оккупации – поддержке, оказываемой как в Движении Неприсоединения, так и в Организации Исламского Сотрудничества.
Отметив наличие положительных связей между нашими государствами, г-жа Гафарова также подчеркнула значение разноуровневых и разноплановых взаимных визитов для развития двусторонних отношений. По её словам, расширение азербайджано-бангладешской правовой базы может внести свой вклад в налаживание ещё более тесных связей. В то же время сотрудничество между нашими парламентами способно оказать благотворное влияние на рост наших межгосударственных связей, по словам г-жи Гафаровой.
Председатель парламента Народной Республики Бангладеш Ширин Шармин Чаудхури заметила, что НРБ придаёт большое значение продвижению отношений с Азербайджаном и потому желает построить взаимосвязи во множестве областей. Кроме того, есть хорошие возможности для дальнейшего расширения контактов между законодательными органами двух стран с целью углубления их отношений в целом.
Г-жа Чаудхури заметила, что Бангладеш придаёт большое значение своим связям с основанной по инициативе президента Азербайджана Парламентской сети Движения Неприсоединения, что видно из того, что бангладешская делегация участвовала в Бакинской конференции ПС ДН. Г-жа Чаудхури также подчеркнула важность тем, которые поднимались на проведённой в азербайджанской столице конференции.